Książka Roku 2018

Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania

Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Wydawnictwo: Muza
Watching the English : The Hidden Rules of English Behaviour

Lektura obowiązkowa dla tych, którzy wybierają się do Wielkiej Brytanii, i dla tych, którzy już tam są. Kate Fox interesująco i z dużą dozą angielskiego humoru opisuje, jak Anglicy mówią, jak się ubierają, jak jedzą, piją, pracują, bawią się, robią zakupy, prowadzą samochód, flirtują, kłócą się, stoją w kolejce - i jak na to wszystko narzekają. Z poszczególnych rozdziałów wyłania się obraz kultury dziwnej i fascynującej, rządzącej się zawiłym zestawem niepisanych zasad i niezwykle skomplikowaną etykietą.
Książka napisana jest przez osobę "wtajemniczoną", jednak z perspektywy osoby postronnej, pozwala nareszcie zrozumieć, dlaczego się z Anglików podśmiewamy i za co ich podziwiamy. Można ją potraktować jako instruktaż, jak stać się tak angielskimi jak sami Anglicy - angielskość bowiem to nie kwestia urodzenia, rasy, koloru skóry czy wyznania. To mentalność oparta na zestawie kodów zachowań, które każdy może złamać i stosować ? Kate Fox właśnie podarowała nam do nich klucz. Kate Fox ukazuje świat z pozoru bliski geograficznie i cywilizacyjnie, a jednocześnie egzotyczny. Ta wiwisekcja angielskiego społeczeństwa jest nie tylko frapująca poznawczo, ale skłania też do głębszej refleksji nad społeczeństwem, w którym żyjemy. Co jest u nas podobne, a co zupełnie odmienne? Jak wyglądałaby tego typu książka, której tematem byliby Polacy?

annamagdalena | 2017-03-27

Jedno co zaliczyć na plus można na pewno, to, że autorka naprawdę przyłożyła się do badań terenowych. Pod względem technicznym, moim zdaniem, nie ma tutaj nic do zarzucenia.

Co do pozostałych treści, to już inna sprawa. Nie mogę zaprzeczyć, że wiele się dowiedziałam. Naprawdę zrozumiałam zachowania i dziwne dla mnie, do tej pory, sposoby reakcji Anglików. Wyjaśniło mi się dlaczego co dwie minuty jestem pytana tutaj o pochodzenie mojego akcentu, dlaczego przynajmniej raz dziennie prowadzę rozmowę pod tytułem "jak pięknie wyglądasz, jaką świetną masz fryzurę, z pewnością nie jesteś Angielką".

Zdanie o hipokryzji Anglików wyrobiłam sobie po dwóch dniach tutaj, a książka potwierdziła obserwacje w stu procentach.

Nie mogę się zgodzić z poglądem autorki na temat wszechobecnego angielskiego humoru i dystansu do siebie. Moje wrażenia zupełnie temu przeczą. Faktem jest natomiast, że słowo "styl" zupełnie tutaj nie istnieje. I to zarówno jeśli chodzi o ubiór, jak i fryzury, samochody czy...

Meszuge | 2014-02-27
Przeczytana: 31 stycznia 2008

Z kpiącym przymrużeniem oka powiedziałbym, że antropologią to ja się interesuję od dzieciństwa, a dokładniej od czasu, gdy zetknąłem się osobiście z pewną sprzecznością – Związek Radziecki (ZSRR) i jego obywatele byli fuj, fuj, fuj (z oczywistych względów), ale jakoś dziwnym trafem wszyscy Rosjanie, z którymi się stykałem, okazywali się być najzupełniej normalnymi ludźmi, zwyczajnymi, porządnymi, takimi samymi, jak my. To jak to w końcu jest?

Czy Polacy są tacy sami, jak Turcy, Rosjanie, Czesi, Niemcy, Włosi? Czy Polacy (lub jakikolwiek inny naród) w ogóle jest… jakiś? A co to znaczy „Polacy”? Czy dziecko polskich rodziców, urodzone na terytorium Polski, od drugiego tygodnia życia wychowywane w rezerwacie przez parę Apaczów, jest Polakiem – z wszystkimi typowymi ponoć dla Polaków zachowaniami, cechami, zaletami, wadami i predyspozycjami, o ile naród i jego przedstawiciele takie posiadają – czy może jest jednak Apaczem?

Poszukując odpowiedzi na te pytania, a zwłaszcza na ostatnie,...

Magdalena | 2014-09-02
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2014

Spodziewałam się, że "Przejrzeć Anglików" będzie o wiele lżejsza i przyjemniejsza w odbiorze, a taka według mnie jednak nie była. Chyba że chodzi o to, że jednak nie rozumiem angielskiego humoru. Jednak jednego nie można odmówić autorce - obnażyła swoich rodaków przed całym światem, czy im się to podoba, czy nie i stworzyła przydatne kompendium wiedzy o mieszkańcach Anglii.

Lenkaite | 2013-03-15
Przeczytana: kwiecień 2011

Widać, że nie są to wydumane na potrzeby książki teorie, ale Autorka doskonale wie o czym i jak pisze. Lektura szczególnie pomocna dla wszystkich, którzy chcą zgłębić zaskakujące dla nas w niektórych sytuacjach zachowania wyspiarzy, a szczególnie dla antropologów - jako odżywcza intelektualnie przerwa w pracy naukowej;)

Kasia Kulik | 2015-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 lipca 2015

„Anglik, nawet gdy jest sam, ustawia się w porządną jednoosobową kolejkę.”
Gdy przeczytałam ten komentarz po raz pierwszy, uznałam, że to zabawna przesada, ale potem zaczęłam obserwować ludzi uważniej i przekonałam się, że to prawda, i co więcej, że sama też to robię. Gdy czekam samotnie na autobus lub na taksówkę, nie wałęsam się bez celu po przystanku, jak ludzie w innych krajach – ustawiam się dokładnie pod znakiem, z twarzą zwróconą w odpowiednim kierunku, dokładnie tak, jakbym stała na czele kolejki. Ustawiam się w porządną jednoosobową kolejkę. Jeśli jesteś Anglikiem, prawdopodobnie postępujesz tak samo.

Oczywiście to, jak i wszystkie inne wzory zachowań czy stereotypy opisywane w tej książce nie jest zasadą i zawsze znajdzie się jakiś wyjątek, który wbrew „angielskości” wałęsa się po przystanku, ubiera się dobrze, lubi robić zakupy czy odważnie i chętnie rozmawia z obcymi. Kate Fox pokazuje nam jednak Anglię i jej mieszkańców z zupełnie innej, nieznanej nam strony. Wbrew...

jovin | 2015-04-02
Przeczytana: 23 marca 2015

Anglia fascynuje mnie odkąd pamiętam. Sam kraj, jak i jego mieszkańcy są obiektem moich zainteresowań od kilku dobrych lat. Bez opamiętania zaczytuję się w pozycjach dotyczących tego kraju- raju. Z wypiekami na twarzy oglądam kolejne reportaże oraz filmy, których akcja oscyluje wokół niego, dlatego też, kiedy tylko natknęłam się na "Przejrzeć Anglików" nie potrafiłam przejść obok książki obojętnie. Sięgnięcie po nią było tylko kwestią czasu. Tak się ostatnio zdarzyło, że wygospodarowałam na lekturę tej pozycji trochę czasu i przyznaję, że nie uważam by był on zmarnowany.
Książka pisana jest przyjemnym, lekkim językiem, dzięki czemu czytelnik nawet nie zauważa momentu w którym przekłada strony i płynnie przechodzi do kolejnych rozdziałów. Zanim zdąży się zorientować jest już w połowie, a to bez wątpienia ogromna zaleta. Książka wciąga niesłychanie!
Niestety, nie jest pozbawiona pewnych wad. Momentami, czytając ją miałam wrażenie, że Autorka na siłę starała się pokazać jakieś...

Sławka | 2015-01-22

Bardzo zabawna i trafna obserwacja zachować i zwyczajów anglików.Przydatna jeśli ktoś chce ich zrozumieć - ja nie zamierzam więc tylko się uśmiałam.

Zuba | 2014-02-26
Przeczytana: 2011 rok

Opis z okładki w tym wypadku rzeczywiście odzwierciedla zawartość i nie jest przesadzony. Mnóstwo informacji, anegdot i prób wyjaśnienia dziwactw w zachowaniu Anglików - do tego ta charakterystyczna autoironia - miodzio :-)

PoProstuAnia | 2014-08-31
Przeczytana: 2006 rok

Wydawać by się mogło, że Anglicy nie są kulturowo tak bardzo oddaleni od Polaków, jednak nic bardziej błędnego! Ta książka rzuca światło na wszystkie tajemnicze zachowania mieszkańców Anglii, które my Polacy uznajemy za dziwactwa, np. ustawianie się w kolejkach, przepraszanie i dziękowanie na każdym kroku, a przy okazji dowiadujemy się czemu pub jest tak ważnym miejscem, jak wygląda prawdziwa męska przyjaźń w angielskim wydaniu oraz w jaki sposób rozmawiać o pogodzie, by nie urazić rodowitych Anglików. Różnice kulturowe są znaczne, ale w jednym jesteśmy podobni - lubimy narzekać. Polecam wszystkim ciekawym świata, książka skrzy się humorem, najbardziej zabawna jest zaś dla tych, którzy mieli już styczność z Brytyjczykami.

Ann | 2015-06-02

Swietna, szcczegolnie dla wszystkich ktorzy mieszkaja w Wielkiej Brytanii.
Ksiazka napisana przez antrolopolog kultury, ktora analizuje Brytyjczykow i ich zwyczaje, tak jakby analizowala dzikie plemie w dzunglii.
Pozwala lepiej zrozumiec nie tylko tą nacje, ale rowniez zaczac dostrzegac mechanizmy dzialania zwyczajow wszsytkich innych narodowosci. Takze naszej-polskiej.