Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania

Literatura polska Anglia Anglicy Brytyjczycy Wielka Brytania mentalność

Oficjalne recenzje i

Angielskość pod lupą

[ 11 ] Link do recenzji

Świetne opracowanie antropologiczne, "angielskość' rozłożona na pierwiastki i z humorem opisana.

Lekkie, zabawne, miejscami przegadane, ale pełne ciekawostek antropologicznych o Anglikach i ich zwyczajach. Spokojnie można by było wywalić ze 150 stron (może nawet z 200), bo autorka lubi się powtarzać i na jeden opis danej cechy czy zachowania podaje pie.....liard przykładów. Do pociągu relacji Londyn - Glasgow w sam raz:)

Do strony 130 to było fajnie, potem kaszana i to konkretna.

Na początku pomyślałam sobie, że fajnie ta Pani antropolog pisze, interesująco, tyle, ile trzeba. Bardzo podobały mi się początkowe rozdziały, bo były takie mniej więcej ogólne, potem były rozdziały o języku, o klasie wyższej i niższej. Super, nie dość, że interesujące, to jeszcze całkiem przydatne. Myślałam, że...

Książe można by było skompresować do 1/3 jej objętości. Zdecydowanie przegadana choć ciekawa.

Solidnie omówiona kwintesencja "angielskości", poparta obserwacjami płynącymi z długich badań terenowych podjętych przez autorkę. O ile pierwsze kilkadziesiąt stron sporo wnosi, o tyle dalsza (większa) część powiela te same stwierdzenia, ale w odniesieniu do innych sfer życia. Mimo wszystko warto się skupić i przebrnąć przez całość. Tym bardziej, że książka jest dobrze...

Jedno co zaliczyć na plus można na pewno, to, że autorka naprawdę przyłożyła się do badań terenowych. Pod względem technicznym, moim zdaniem, nie ma tutaj nic do zarzucenia.

Co do pozostałych treści, to już inna sprawa. Nie mogę zaprzeczyć, że wiele się dowiedziałam. Naprawdę zrozumiałam zachowania i dziwne dla mnie, do tej pory, sposoby reakcji Anglików. Wyjaśniło mi się...

Nie zdołałam przeczytać tej książki do końca. Analiza Anglików przedstowiona jest przez autorkę w sposób bardzo szczegółowy, przez co książka nie jest zbytnio wciągająca.

Popularnonaukowy bełkot przewija się przez większość stron. Taaa... Podzielmy Anglików na klasy - robotniczą, niższą średnią, średnią, wyższą średnią oraz wyższą i traktujmy owe klasy en masse, niczym homogeniczny twór.

Godna polecenia :)
Niesamowite połączenie typowo naukowego żargonu z mową potoczną, zabarwioną szczerym humorem, daje przejrzysty i zrozumiały obraz, tego co autorka chce nam przekazać.
Dla mnie jako "nowej" w społeczności angielskiej jest zarazem instrukcją obsługi Anglika jak i objaśnieniem ich (dla mnie) dość dziwnych i nietypowych zachowań :)
Teraz wszystko wydaje się...

• 2014
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • Po angielsku
  • Domowa biblioteczka
więcej mniej

Kate Fox Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania Zobacz więcej