Zapiski z małej wyspy

Okładka książki Zapiski z małej wyspy Bill Bryson
Okładka książki Zapiski z małej wyspy
Bill Bryson Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: NAOKOŁO ŚWIATA literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
2002-01-01
1996-01-01
Tomasz Bieroń
Wielka Brytania Anglia podróże

Esencja humoru i sposobu pisania tego autora - lekko cynicznie, ale nadal z uwielbieniem, tym razem pisze o Wielkiej Brytanii, bo po niej podróżuje. I mimo że ma już swoje lata, to nadal podróżuje z plecakiem i często pieszo! Jednak na nasze szczęście humor go nie opuszcza i tak trzymać :).

Przyjemne, dowcipne spostrzeżenia Amerykanina żyjącego w świecie Anglików.

Przyjemne, dowcipne spostrzeżenia Amerykanina żyjącego w świecie Anglików.

Książka jest bardzo nierówna, są fragmenty zabawne, które czyta się z uśmiechem na twarzy, interesujące, przedstawiające ciekawostki z odwiedzanych miejsc, ale i sporo takich które nie pozostawiają śladu w pamięci, są w zasadzie ‚o niczym’, i dotyczą miejsc, w których wg autora nie ma nic ciekawego, zatem pytanie po co w ogóle znalazły się w książce.

Opowieść Billa Brysona o jego podróży po największej z wysp brytyjskich. Niestety, nie bardzo się orientuję co to ma być.

Jako przewodnik turystyczny nie bardzo się sprawdza, opisów ciekawych miejsc jest bardzo mało, zresztą i tak więcej tu marudzenia, zrzędzenia, utyskiwania i narzekania na nijakość danego miasta/obiektu i wysokie ceny, niż zachęty do zwiedzenia i poznania danego miejsca.

Jako sposób na poszerzenie horyzontów książka zdecydowanie poległa z kretesem. Niewiele tu ciekawostek, przemyśleń, historii, bardziej wspomniane niby-śmieszne zrzędzenie autora.

Jak coś, co czyta się dla przyjemności też nie. Jest niesamowicie nudno. Autor starał się być śmieszny, w wielu miejscach jednak żenujący. Ten typ humoru jakoś do mnie nie trafia (no dobra: porównanie kebabu do skóry zdrapanej z nogi trupa kupiłem, ale jedna trafna uwaga na 280 stron to trochę mało).

Na poprawę humoru nie polecam. Chyba, że kogoś śmieszy jak autor wymiotował podczas przejażdżki szybką motorówką, a wymiociny rozpyliły się w powietrzu. Hi, hi, hi. Osoby lubiące ten typ humoru (są takie?) powinny być wniebowzięte.

Jestem zafascynowany "Krótką historią prawie wszystkiego" Brysona, jednak po lekturze "Zapisków z Małej Wyspy" nie wiem czy odważyłbym się spędzić z nim sam na sam chociaż godzinę, bo zanudziłby mnie na śmierć swoim rubasznym gadaniem. Autor może i urodził się w złym miejscu na świecie - bo widzę go bardziej na polskim weselu kiedy dorwawszy wolnego słuchacza zaczyna godzinami opowiadać jak to siedemdziesiątym ósmym roku był w Mielnie ze swoją żoną i jakiego dziadostwa tam doświadczył.

Nie polecam.

Męczyłam się z tą książką masę czasu. Jestem zaskoczona, bo inne książki Brysona pochłaniała w ekspresowym tempie. Nie wiem, czy ona jest po prostu gorsza od innych czy to kwestia tego, że mnie akurat nie jara Wielka Brytania, ale wynudziłam się i wymęczyłam.

Bardzo przyjemna, przeplatana anegdotkami i ciekawymi informacjami relacja z podróży dziennikarza. Oczywiście, że subiektywna, ale w odpowiedniej ilości (jak dla mnie). Nie było zbyt dużo samego autora, co jest dużym plusem. Można znaleźć ciekawostki dotyczące nie tylko miejsc, ale także ich mieszkańców.

2048

Bez przerwy leje, jest brzydko i nigdzie nie można w normalny sposób dojechać - takie z grubsza można sobie wyrobić zdanie o UK po przeczytaniu tej książki. Zupełnie nie rozumiem, po co autor tak się męczył łażąc na piechotę i jeżdżąc po całej wyspie, skoro większość widzianych rzeczy krytykuje. Do tego zwyczajnie przynudza, bo ile można czytać o kolejnym (brzydkim) budynku i kolejnej (brzydkiej) ulicy? Owszem, w książce dość często trafiają się dowcipne komentarze i parę razy się roześmiałam, ale z drugiej strony autor przesadza z humorem kloacznym, co mnie akurat brzydzi i wkurza. Nie liczyłam, ile razy użyto w książce słów pochodzących od "srać", ale dla mnie chyba był to o ten jeden raz za dużo.

A może to ja mam złe nastawienie, bo czego innego się spodziewałam - mniej architektury, a więcej opisów różnic kulturowych (Amerykanin vs. Brytyjczycy, ile fajnych rzeczy można by na ten temat napisać!). Naprawdę bardzo się cieszę, że to nie moja pierwsza książka Brysona, bo po tej pewnie nie sięgnęłabym po następną.

Tak nawiasem mówiąc, przypomniały mi się książki w podobnym klimacie: "W drodze na Hokkaido" Fergusona, gdzie autor przemierzył autostopem całą Japonię w celu udowodnienia, jacy to Japończycy są dziwaczni / nieuprzejmi / głupi oraz "Merde! Rok w Paryżu" Clarke'a, gdzie autor opisując swoje przeżycia z pobytu w Paryżu skoncentrował się na psich kupach na chodnikach i własnych ekscesach łóżkowych. Takiej literaturze podróżniczej mówię stanowcze "nie" :)

Takie pitu pitu o niczym. Dobrze, że autor ma lekkie pióro i można było wyłapać drobne smaczki odnośnie brytyjskiej mentalności i minionej rzeczywistości.

Co za poczucie humoru! Godne podziwu połączenie umiejętności - obserwacji i tworzenia relacji zakrapianej uśmiechem.

Jego poczucie humoru do mnie przemawia. Uwielbiam jak opisuje swoje podróże. Bardzo polecam !

• 100 książek BBC
  • 100 tytułów BBC