Filonek Bezogonek i jamnik Janik

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Pelle Svanslös och taxen Max
83-10-09750-6
_Olinka_

Filonek Bezogonek (szw. Pelle Svanslös) – postać z książek dla dzieci, mały kotek bez ogona, który wraz z kilkoma innymi kotkami mieszka i przeżywa różne przygody w małych zaułkach położonych niedaleko głównego gmachu biblioteki uniwersyteckiej Uniwersytetu w Uppsali. Jest on bohaterem serii książek szwedzkiego autora Gösty Knutssona.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Evik | 2015-05-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Ta książka poświęcona jest problemowi inności. Filonek spotyka pieska jamnika. Na początku się go boi. Wiadomo. Pies i kot...
Potem jednak się z nim zaprzyjaźnia, gdy dowiaduje się, że piesek nie ma ucha.
"- Inne psy się z ciebie nabijają? - spytał Filonek.
- Tak, nawet bardzo. - W oczach Janika zakręciły się łzy. - Przezywają mnie Jednouchy i wygadują mnóstwo przykrych rzeczy".
Ponadto mamy kilku starych przyjaciół, np. Monsa, Billa i Bulla.

Przemek | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

W tej części przygód Filonka poznajemy jednouchego jamnika Janika, który staje się przyjacielem Filonka. Janik jest bardzo smutny z powodu swojego wyglądu i to nadaje ton całemu tomowi, który traci na wesołości.
Ale czyta się lekko, choć tłumaczenie Haliny Thylwe wprowadza pewne zaburzenia w porównaniu do tłumaczeń Anny Gondek (i moim zdaniem literacko jest słabsze). Tak zmieniają się imiona bohaterów:

Frydek->Fritz
Fryda->Frida
Ryszard z Ryszardówki->Rikard z Rikardowa
Morus z Leśnej Wólki->Mruk z Kosówki
Miłka z Arkadii->Dagmara z Arkadii

Co ciekawe, w książce dało się też wyczuć atmosferę II wojny światowej (wydana w 1943), choć Szwecja była neutralna, to jest parę wzmianek, np. rozdział 6 lub 10.

Valkiria | 2016-08-31
Przeczytana: wrzesień 1991