Filonek Bezogonek i jamnik Janik

83-10-09750-6
typ
papier
_Olinka_
5,91 (11 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Filonek Bezogonek (szw. Pelle Svanslös) – postać z książek dla dzieci, mały kotek bez ogona, który wraz z kilkoma innymi kotkami mieszka i przeżywa różne przygody w małych zaułkach położonych niedaleko głównego gmachu biblioteki uniwersyteckiej Uniwersytetu w Uppsali. Jest on bohaterem serii książek szwedzkiego autora Gösty Knutssona.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Przemek | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

W tej części przygód Filonka poznajemy jednouchego jamnika Janika, który staje się przyjacielem Filonka. Janik jest bardzo smutny z powodu swojego wyglądu i to nadaje ton całemu tomowi, który traci na wesołości.
Ale czyta się lekko, choć tłumaczenie Haliny Thylwe wprowadza pewne zaburzenia w porównaniu do tłumaczeń Anny Gondek (i moim zdaniem literacko jest słabsze). Tak zmieniają się imiona bohaterów:

Frydek->Fritz
Fryda->Frida
Ryszard z Ryszardówki->Rikard z Rikardowa
Morus z Leśnej Wólki->Mruk z Kosówki
Miłka z Arkadii->Dagmara z Arkadii

Co ciekawe, w książce dało się też wyczuć atmosferę II wojny światowej (wydana w 1943), choć Szwecja była neutralna, to jest parę wzmianek, np. rozdział 6 lub 10.

Dama | 2014-05-14
Fagocistka | 2013-09-01