Okładka książki Filonek Bezogonek i jamnik Janik

83-10-09750-6
typ
papier
_Olinka_
5,91 (11 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Filonek Bezogonek (szw. Pelle Svanslös) – postać z książek dla dzieci, mały kotek bez ogona, który wraz z kilkoma innymi kotkami mieszka i przeżywa różne przygody w małych zaułkach położonych niedaleko głównego gmachu biblioteki uniwersyteckiej Uniwersytetu w Uppsali. Jest on bohaterem serii książek szwedzkiego autora Gösty Knutssona.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Przemek | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

W tej części przygód Filonka poznajemy jednouchego jamnika Janika, który staje się przyjacielem Filonka. Janik jest bardzo smutny z powodu swojego wyglądu i to nadaje ton całemu tomowi, który traci na wesołości.
Ale czyta się lekko, choć tłumaczenie Haliny Thylwe wprowadza pewne zaburzenia w porównaniu do tłumaczeń Anny Gondek (i moim zdaniem literacko jest słabsze). Tak zmieniają się imiona bohaterów:

Frydek->Fritz
Fryda->Frida
Ryszard z Ryszardówki->Rikard z Rikardowa
Morus z Leśnej Wólki->Mruk z Kosówki
Miłka z Arkadii->Dagmara z Arkadii

Co ciekawe, w książce dało się też wyczuć atmosferę II wojny światowej (wydana w 1943), choć Szwecja była neutralna, to jest parę wzmianek, np. rozdział 6 lub 10.

Dama | 2014-05-14

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica