Nie ma to jak Filonek!

Tłumaczenie: Maria Turbaczewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przygody Filonka Bezogonka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Alla tiders Pelle Svanslos
zwierzęta

Jedna z serii książek o szarobiałym kotku i jego licznych przygodach. Filonek lubi wymykać się z domu, a ponieważ brak mu jeszcze doświadczenia życiowego, spotykają go różne niespodzianki. Stopniowo jednak uczy się wychodzić zwycięsko z każdej sytuacji.

źródło opisu: http://www.nk.com.pl

źródło okładki: www.nk.com.pl

Przemek | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Wydarzenia dzieją się już po urodzeniu trojaczków. Autor próbuje jednak powracać do lekkich i zabawnych problemów, ale chyba już w czasie pisania (1946) czuł trochę przesyt tematu. Trochę brakowało błyskotliwości w dialogach, która potrafiła dawniej rozśmieszyć, a zakradają się schematy. Od czasu do czasu jednak wszystko się udawało, np. w drugiej części książki podczas przygód Maji i Filonka w Lund (można się nauczyć geografii Szwecji; pierwszy mówi Mons):

[...] - I ja to pudełko zdobędę albo nie nazywam się Mons
Bill i Bull kiwnęli głowami.
- Zdobędziemy to pudełko albo nie nazywamy się Mons - potwierdzili chórem.

"Ale oni są głupi..." - śmiała się w tym momencie moja córka.
W starym klimacie wyszedł też wątek o balu młodych kociaków; ogólnie druga połowa książki jest lepsza.
W efekcie oceniam trochę wyżej niż "Filonek ma trojaczki", ale jest to ocena trochę naciągana, uczciwie powinno być 6.5.

Ewa | 2016-10-31
Na półkach: Dla Oskara, Przeczytane