Baśnie fińskie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Suomen kansan suuri satukirja
Katarzyna

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mam trochę mieszane uczucia i ktoś, kto przeczyta tę opinię może stwierdzić, że się czepiam, bo to przecież TYLKO ZWYKŁE BAŚNIE. :D

Ale od początku.

Pierwsze opowieści czytało mi się dobrze. Ale jak zobaczyłam, że każda kolejna jest z grubsza podobna do poprzednich (a jest ich w sumie z 30, albo i więcej). Dlaczego podobna? Bo podobne motywy, zdarzenia itd.

Fabuła większości z tych baśni opiera się na tym, że jest sobie ubogi zagrodnik / szewc / wojak / sierota szukający lepszego życia, który spotyka na swojej drodze różne mniej (Zły/Kusy, babka diabelska, wredne rodzeństwo / rodzice / macocha) lub bardziej przyjazne postaci (wróżka, magiczne zwierzęta), które albo czyhają na jego życie, albo w zamian za pomoc obdarowują magicznymi przedmiotami czy oferują własne usługi, gdyby tylko zdarzyło się naszemu bohaterowi znaleźć w opałach. Koniec końców nasz biedny bohater staje się bogaty, a władca królestwa, w którym to na przykład w czymś dopomógł, oddaje biedakowi w nagrodę rękę...

Małgorzata | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Taka moja refleksja... Bycie kobietą w dawnej Finlandii z pewnością nie było lekkie. Jak już ktos uznał, że w ogóle jesteś bytem ludzkim (nie np. wygraną od losu księżniczką, która się "dostaje" w komplecie z królestwem), to można było cię zbić, zabić, w dowolny sposób spacyfikować, a i tak wszyscy żyli długo i szczęśliwie (i ty też!)

Kailean | 2017-05-06
Przeczytana: 2014 rok