Na wschód od czasu

East of Time
83-60207-84-4
literatura faktu
yagien

Na wschód od czasu to spotkanie historii i wyobraźni, rzeczywistości i snów, nadziei i rozczarowań. Historia dzieje się w Łodzi, mieście suchej rzeki Łódki, która w moich czasach była przeważnie czarną mazią fabrycznych odpadów. Potężny przemysł tekstylny sprawił, że miasto nazywano "polskim Manchesterem". Moje rendezvous obejmuje okres od mojego dzieciństwa do pierwszych lat dorosłości,...

Historia dzieje się w Łodzi, mieście suchej rzeki Łódki, która w moich czasach była przeważnie czarną mazią fabrycznych odpadów. Potężny przemysł tekstylny sprawił, że miasto nazywano "polskim Manchesterem". Moje rendezvous obejmuje okres od mojego dzieciństwa do pierwszych lat dorosłości, kiedy na moich oczach głęboka wiara w nowy, sprawiedliwy świat została zachwiana przez katastrofalne wydarzenia lat trzydziestych, by potem skurczyć się w ciasnych murach getta, które Niemcy założyli w moim mieście, i ostatecznie na zawsze umilknąć w Auschwitz. (...) Jeśli zaś chodzi o mnogość zaludniających tę książkę postaci, to większość, z wyjątkiem jednej czy dwóch, została zamordowana w tamtych latach mroku. Niektórzy będą kwestionować sens przywoływania tylu imion, ja jednak odczuwam silną potrzebę ich przypomnienia; być może jest to wpływ kultury pisma, być może głos moich przodków, dla których wspominanie imion było świętą powinnością.

Ewa Żelazo | 2017-08-21
Przeczytana: sierpień 2017

„Może i stawiam zamki na piasku,
Może na tym świecie jednak nie ma Boga,
Lecz sny moje są pełne niebieskiego blasku,
w snach moich ku słońcu prowadzi ma droga.”

Josef Papiernikow
w: J. E. Rosenberg „Na wschód od czasu”, Jacek Santorski & Co, 2006, s. 266

Jacob Rosenberg urodził się w przedwojennej Łodzi. Podczas wojny wraz z całą swoją rodziną został zamknięty w łódzkim getcie a potem wywieziony do Auschwitz. Przetrwał i wraz z żoną Esther, w roku 1948, wyemigrował do Australii.
Jego książka „Na wschód od czasu” jest książką bardzo osobistą. W formie krótkich opowieści, zlepków wspomnień, prowadzi czytelnika przez świat terroru, w którym przyszło mu żyć. Nie jest to do końca ścisła relacja świadka czy uczestnika tamtych wydarzeń; autor pokazuje zarówno okrutną rzeczywistość, jak i dzieli się emocjami, marzeniami, wyobrażeniami i oczekiwaniami, które on i bliscy mu ludzie żywili i pielęgnowali na przekór złu, którego doświadczali każdego dnia.
Otwiera przed nami świat...

neumann | 2015-07-14

To chyba pierwsza (obok Fabryki muchołapek - Andrzeja Barta), tak intymna i pełna metafizycznych dygresji książka o łódzkim getcie. Galeria postaci jaką przedstawia Rosenberg i co najważniejsze soczysty opis każdej z nich sprawia, że ludzie Ci, miejsca w których żyli, na kartach tej książki dosłownie ożywają. Kreślony pejzaż traumy i utraconej młodości, naniesiony na topografię "miasta o bezwodnej rzece", jest poruszający i osobliwy. Pełno tu talmudycznej mądrości, którą autor, mimo swoich agnostycznych przekonań przywołuje, dla wytłumaczenia, niewytłumaczalnego wręcz, krwawego absurdu, jakim był Holocaust - upadek zachodniej cywilizacji i wszelkich wartości, jakie społeczeństwo europejskie przez wieki wykształciło i z których było dumne.
Pomimo że są to pięknie napisane wspomnienia, nie jest to łatwa do strawienia literatura. Dobrym przygotowaniem, będzie chyba dla czytelnika, poznanie wcześniej realiów getta, z surowych w swym opisie Dzienników - Dawida Sierakowiaka, bądź...

Justyna_78 | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Oni wciąż żyją...w książce Rosenberga „Na wschód od czasu”. To krótkie, poetyckie opowieści o bliskich, rodzinie, przyjaciołach, znajomych, sąsiadach autora. W książce autor tu i ówdzie przytacza krótkie piosenki i wiersze ze swojego ówczesnego świata. Znajdziemy w niej również krótkie historie miłosne, wszystko to czym żyli wówczas ludzie ze świata Jacoba Rosenberga i on sam. Wszystkie postaci przedstawione w książce za wyjątkiem jednej może dwóch zostali zamordowani w latach mroku, jak pisze autor w przedmowie, może dlatego warto sięgnąć po lekturę, by przypomnieć sobie jak wielu ciekawych, wykształconych i zwykłych ludzi mogło by żyć gdyby ich nie wymordowano. Książkę polecam tym którzy interesują się lekturą z okresu drugiej wojny światowej i tym którzy lubią poetycką formę.

goraraah | 2012-08-03

Opowieść bardzo intymna, więc nie można odnieść sie do treści, tak jak w przypadku innych książek...można rozumieć bądź nie rozumieć. a jeśli się zrozumie - można poczuć.

000e | 2017-07-28
Monia | 2017-01-03