Powieść rosyjska

Seria: Kalejdoskop
Wydawnictwo: Muza
Un roman russe
literatura faktu

Książka koncentruje się wokół trzech ściśle ze sobą powiązanych wątków dotyczących Carrère'a. Pierwszy jest opowieścią o tym, jak kilka lat wcześniej autor kręcił reportaż "Powrót do Kotelnich", opowiadający o małej rosyjskiej miejscowości, w której nic się nie dzieje. Drugi to historia rodziny Carrère'a i tajemnica zniknięcia dziadka - Rosjanina gruzińskiego pochodzenia, który kolaborował z nazistami. Trzeci wątek to namiętny, oparty przede wszystkim na seksie, chory związek z Sophie.

źródło opisu: [Muza, 2008]

zuszka | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książka, którą pochłonęłam - trudno było się od niej oderwać. Postawiona na półce wśród moich perełek w literaturze. Nie ma w niej miejsca na nudę czy irytację.
Doskonałe studium psychologiczne bohaterów powieści. Wiernie, z subtelnymi drobiazgami oddana rzeczywistość rosyjskiej prowincji i jej mieszkańców. Trudna i toksyczna miłość. Jednym słowem - książka warta przeczytania!

karla_6 | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Niesamowita książka. Wszystkie główne wątki bardzo mnie zainteresowały, były intrygujące i w większości pozostały urwane, po przeczytaniu książki czuję niedosyt. Chcę dowiedzieć się więcej o obywatelu Węgier, o dziadku autora, chcę poznać reakcję mamy na wydanie książki...

Duże wrażenie zrobiła na mnie nowelka dla Sophie: sam utwór był niesamowity - zmysłowy, odważny, ale nie gorszący i niesmaczny. Idealne wyważenie pomiędzy miłością, a cielesnością.
Idea nowelki - niesamowita.

Chociaż cała "Powieść rosyjska" była niesamowicie ciekawa, to jest to jednak książka do jednorazowego przeczytania. Jednak do jednego fragmentu - do nowelki - chętnie bym jeszcze kiedyś wróciła (a kiedy czytałam ją po raz pierwszy, akurat jechałam pociągiem :))

Wojtek | 2014-06-15
Na półkach: Przeczytane, Z Rosją w tle

To powieść jest przedziwną konstelacją emocji, narracji i przenikających się płaszczyzn na jakich toczy się akcja. Narrator to sam Emmanuel Carrere i został tak ukazany, że czytający cały czas zastanawia się na ile opowieść to przeplatanka prawdziwych dziejów pisarza i jego rodziny, a na ile fikcja literacka. Całość narracji sprawia, iż nie wiemy co jest prawdą, a co grą z czytelnikiem. W tak ustalonej formie historia związku bohatera, a potem destrukcyjnej miłości tym bardziej intryguje, zastanawia i wchłania.

Dość dawno nie czytałem powieści autora znad Sekwany i muszę przyznać że po stosach kryminałów skandynawskich i polskich - wielu z nich bardzo dobrych - to znakomita odskocznia i powiew świeżości. Wyjątkowe spojrzenie na relację damsko-męską nacechowane wolnością, brakiem oporów i pozoranctwa. Nie wiem czy i jaki zabieg zastosował autor, ale mimo narastającej toksyczności w tym związku czuje się dziwną swobodę życia bohaterów, a retrospekcje niedawnych namiętności...

Samuela | 2013-08-22

Jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam. POLECAM MOCNO, MOCNO!

Karolina Kułakowska | 2013-10-24
Przeczytana: 28 lipca 2014

Genialna powieść, którą czyta się jednym tchem.

Julita | 2016-02-05
książek: 1935