Moja winnica. Saga rodzinna w trzech częściach

Tłumaczenie: Miriam Akavia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Karmi szeli
978-83-08-04477-3

Autorka opisuje historię swojej rodziny wplecioną w historię Polski i Europy. Rozdarcie między pragnieniem zachowania tradycyjnych wartości, a poddaniem się nowoczesnym przemianom cywilizacyjnym. Walkę z pokusą asymilacji, wpływami komunizmu, wahanie między pobożnością i ateizmem. Losy bohaterki są losami wielu rodzin żydowskich mieszkających w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Opowieść kończy się w chwili wybuchu II wojny światowej.

allison | 2012-08-28

Czytałam tę powieść dawno (na początku lat 90.), ale wciąż pamiętam jej treść i klimat. To pięknie i wzruszająco opowiedziana autobiograficzna saga, w której dominującą rolę odgrywają kobiety. Małe i wielkie historyczne wydarzenia oraz nasilające się w międzywojennej Polsce nastroje antysemityzmu powodują, że matki i córki muszą stać się silne, by bronić swojej rodziny i tożsamości.

Autorka wiele miejsca poświęca też pozostałym członkom rodziny, zaczynając od dzieciństwa rodziców. Opisuje codzienne życie, na które składają się radości i smutki, narodziny i śmierć oraz obyczaje, tradycje, które są kultywowane przez starsze pokolenie i do których młodzi coraz częściej odnoszą się sceptycznie, gdyż pozostają pod wpływem nowych ideologii (np. komunizmu).

Śledzi się losy tej rodziny z wielkimi emocjami, gdyż autorce udało się przedstawić je w sposób niezwykle poruszający, momentami zabawny, ale częściej wzruszający i dramatyczny.
Historia kończy się na wybuchu drugiej wojny...

nikita181 | 2011-03-30
Przeczytana: 30 marca 2011

Opowieść o żydowskiej rodzinie z Krakowa, od czasów sprzed I wojny światowej do wybuchu II wojny.Świat, który minął, ludzkie życie we wszystkich jego przejawach- wesela,narodziny, śmierć...Można się przyjrzeć dniom powszednim Polaków pochodzenia żydowskiego i zobaczyć jak bardzo są do nas podobni, ile mieli z nami wspólnego, żyliśmy przecież w tym samym kraju.To brak zrozumienia tego, że wszyscy jesteśmy tacy sami spowodował te ogromną katastrofę- zagładę.Nie umiem tego zrozumieć- jak to się stało? Chciałabym porozmawiać z panią Miriam o tym wszystkim. Przeczytajcie tę książkę, naprawdę warto.

Anna | 2013-08-18

Książka dla mnie okazała się być nudną i nie byłam w stanie przeczytać jej do końca.
Może kiedyś spróbuję jeszcze raz aby ją przeczytać. Czasem musi być odpowiednia pora na wybraną książkę.

Czytadło | 2016-09-02

to jedyna książka do której kilkakrotnie wracałam... stąd maksymalna ocena

Aidan_xD | 2016-05-13
Przeczytana: 2016 rok