Tysiąc Sztuk Złota

Wydawnictwo: Muza
Thousand Pieces of Gold
8373198717
Zazu

W 1871 roku Chiny nawiedza klęska głodu i ojciec trzynastoletniej Lalu musi ją sprzedać. Dziewczyna trafia do domu publicznego, skąd zabiera ją do Ameryki handlarka żywym towarem. Tam zostaje wystawiona na licytację i staje się własnością szefa knajpy na Dzikim Zachodzie. W końcu zagrano o nią w pokera... Ta po mistrzowsku opowiedziana historia to prawdziwa biografia, przeniesiona także na ekran, opowieść o niezwykłej kobiecie, która walczy o niezależność i szacunek na amerykańskim zachodzie.

Ruthanne Lum McCunn przedstawia losy Chinki dość odmienne od tego co mogliśmy do tej pory spotkać. To nie kolejny raz pokazane zmagania dziewczyny w czasach rewolucji Mao, ale trudne życie wiejskiego dziecka uprowadzonego przez bandytów dla zysku i wywiezionego do Ameryki dla kolejnej zyskownej transakcji. Jednak są to inne czasy, zupełnie inna Ameryka niż ta, która możemy mieć na myśli. Lalu pojawia się tam w czasach, gdy miasta dopiero powstają, gdzie góry są eksplorowane ze złóż złota, a Indianie jeszcze mogą cieszyć się względną wolnością. Prawdziwie Dziki Zachód i wiejska dziewczyna z Chin, pragnąca jedynie wyswobodzenia się z kajdanów zniewolenia.

Książka napisana jest stylem, jakby stworzonym do opowieści o dawnych czasach, które są nam znane jedynie z westernów. Treść przyjemna w odbiorze mimo opisywanej całej tej trudnej sytuacji, w jakiej znajdowała się bohaterka. Styl wypowiedzi łagodzi traumatyczne przeżycia, tak że nie odczuwamy siły bólu i rozczarowań, ale i...

Bastet | 2013-05-17
Przeczytana: 10 maja 2013

Powieść "Tysiąć sztuk złota" o Lalu Nathoy (Polly Bemis), która istniała naprawdę mnie zainteresowała. Po przejrzeniu Internetu znalazłam nawet jej kilka zdjęć. Książkę warto przeczytać ze względu na ciekawą historię młodej Chinki, która zostaje wydarta ze swojego domu i jest rzucona na pastwę losu. Lalu musiała być naprawdę silną kobietą, aby przetrwać wszystkie lata z dala od rodziny, a potem w Ameryce, która była dopiero co eksploatowana. Jest tam obca i z początku nie spotyka zbyt życzliwych osób. Los się do niej jednak uśmiecha, gdy poznaje miłość swojego życia.

Na uwagę zasługuje też fakt opisania jej dzieciństwa w Chinach, gdzie z początku była typową dziewczynką z chińskiego domu, której się krępowało stopy. Los sprawił, że Lalu musiała pracować w polu (co lubiła), a matka postanowiła odwiązać jej skrępowane stopy. Lalu walczy o swój byt przy boku rodziców, pomaga im jak może. Jako dziewczynka wykazała się odwagą podejmując się ciężkiej pracy na polu. Z czasem okazało...

Agnieszka Śniady | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Wybitnym dziełem nazwać tej książki nie można, czyta się ją jednak dobrze, wciąga, zaciekawia i zaskakuje.
Jest to pozycja, którą warto znać. Nie będziemy jednak "biedniejsi" gdy zabraknie jej w naszej biblioteczce. Dobra, ale nic więcej.

Monika Ch | 2011-02-01

Czasami warto przeczytać coś mniej znanego. Książka ukazuje jak traktoano kobiety w Chinach, jak ograniczano ich wolność, poniżano. Opowieść o Lalu, którą ojciec sprzedał z powodu klęski głodu. Trafia ona do domu publicznego. Książka jest biografią, choć czyta się ją jak powieść.

Orchidea | 2010-09-16

Wzruszająca historia sprzedanej dziewczyny, lecz zakończenie inaczej sobie wyobrażałam.

oaxaca | 2011-03-26
Przeczytana: 25 marca 2011

Bardzo dobrze napisana biografia, książkę czyta się rewelacyjnie.

Ivorek | 2016-11-22
anulka24 | 2016-11-15