Haftowane gałgany

Wydawnictwo: Baobab
Raincloud

Opowieść aktorki - Krystyny Sienkiewicz - o jej pasjach: ludziach i własnym miejscu na ziemi, które ozdabia haftami wierszy autorstwa Agnieszki Osieckiej. Jest tu dużo wspomnień, melancholii radości dnia powszedniego. Proste powieści z życia aktorki łączą się e swojską fikcją literacką i okraszone ą barwnymi ilustracjami. Wiele jest u słów-kluczy: szafa, dom, matka, ciocia, odróż.

Renax | 2017-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2017

12 lutego bieżącego roku zmarła Krystyna Sienkiewicz. Gdy przeczytałam tę wiadomość, to od razu postanowiłam przeczytać ponownie jej książkę, którą posiadałam. Ale mi się przeciągnęło to przeczytanie aż do lipca. Dostałam ją od rodziców na urodziny w roku 1989. Wiem, bo jest dedykacja mamy z datą ;) Książka ma 27 lat! Jest więc starsza niż niejedna blogerka.
Okazuje się, że pani Krystyna urodziła się też 14 lutego, tak jak ja. Znana jest z kabaretów i piosenek oraz z uroczego uśmiechu. Książka 'Haftowane gałgany' jest próbą pokazania jej osobowości. Tak jak mówiłam, książkę posiadam od dawna, ale w dzieciństwie spodobały mi się w niej tylko zdjęcia. Reszty nie zrozumiałam.Moje dorosłe czytanie jest inne.
Książka nie jest ogromna ilościowo, ale bardzo bogata w treść i przyjemna w odbiorze. Oprócz wspomnień zawiera zdjęcia z haftów wykonanych przez Krystynę Sienkiewicz oraz wiersze autorstwa Agnieszki Osieckiej. Wszystkie na temat.
Już zdjęcia i rysunki (autorki) oddają klimat...

książek: 1945
asiula1000 | 2016-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2016

Wpadłam na chwilę do młyna posłuchać anegdot, przy popołudniowym kubku herbaty, bo ja naprawdę nie czytałam tej książki.
Jest to krótka autobiografia, w której pełno makatek, aplikacji i haftów. Bardzo mi się te prace podobały. Kwiaty,
zwierzęta, ludzie. W większości widzę optymizm.
Ślubny portret państwa Gałganków - uroczy.
Niewątpliwie autorka ma poczucie humoru, dar opowiadania i do tego jeszcze wspaniały dystans do siebie.
Kocha zwierzęta, przygarnia i leczy chore, a one zostają w domu wierne lub wyruszają w świat, niespokojne duchy.
Opowieść zilustrowana jest zdjęciami wspomnianych rękodzieł i poezją Agnieszki Osieckiej.
Jest odrobinę o miłości, dziecku. Dopełnia autobiografię kącik retro-wróżb.
Przez tę książkę poznałam autorkę (nieco) jako człowieka. Nie sądziłam, że dzieciństwo Krystyny Sienkiewicz było takie trudne.
(W kolejnej książce, która wpada mi w ręce, znów swoją obecność zaznacza - dobrze, że na krótko - wojna.)
Ale to książka, którą czyta się przyjemnie, po...

Eniutek | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Ta książka zainteresowała mnie szczegolnie z racji mojej pasji ( haft, rękodzieło ) i z powodu mojej wielkiej sympatii do nieżyjącej już niestety Krystyny Sienkiewicz. To debiut pisarski aktorki i moje jej pierwsze z nią spotkanie. Książka to swoisty album prac autorki przeplatany wspomnieniami ,opowiastkami i miłością do zwierząt ,kwiatów ,a wierszami przyozdobiła go pięknie przyjaciółka autorki Agnieszka Osiecka. Magiczny świat Krystyny Sienkiewicz pochłonął mnie bez reszty . Nawet nie wiem kiedy skończyły się strony. Mam tą książkę na szczęście w swojej biblioteczce i nie raz jeszcze do niej zajrzę :)

Woody | 2017-12-13
Przeczytana: 29 maja 2011

Krystyna Sienkiewicz była kobietą-orkiestrą. Aktorka, piosenkarka, miłośniczka zwierząt i roślin, urządziła sobie dom w starym młynie na wsi, i ten dom sama urządziła. Między innymi w haftowane gałgany, które sama wydziergała. Piękna, kolorowa opowieść o świecie niezwykle barwnego zjawiska, jakim była Krystyna Sienkiewicz.

Karolina Sosnowska | 2018-05-03
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

"„Haftowane gałgany” nie trzymają się chronologii, nie opisują, bo nie takie jest ich zadanie, życia aktorki w szczegółach. Poszczególne historie snują się jak kolorowe nitki, czasem się rwą, a czasem tworzą piękny obraz. Znajdziemy tu fotografie domu Krystyny Sienkiewicz, przepisy na smakowite dania, opowieści o jej zwierzętach, rozdział poświęcony przysposobionej córce Julii (i tylko trochę się ściska serce, gdy czyta się te pełne miłości słowa, wiedząc jak córka potraktowała ją, będąc dorosłą kobietą), strzępy jej dzieciństwa, wymyślone losy Państwa Gałgankostwa."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/05/03/haftowane-galgany-k-sienkiewicz/ :)

Persefona | 2011-05-02

Dla wszystkich miłośników wspomnień z życia, kolejna przyjemna pozycja do przeczytania.

książek: 2066
izusr | 2018-02-27