rozwińzwiń

Pamiętnik matki

Okładka książki Pamiętnik matki Marcjanna Fornalska
Okładka książki Pamiętnik matki
Marcjanna Fornalska Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Powszechna biografia, autobiografia, pamiętnik
364 str. 6 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biblioteka Powszechna
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1967-05-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
364
Czas czytania
6 godz. 4 min.
Język:
polski
Tagi:
pamiętnik I wojna światowa Rewolucja Październikowa II wojna światowa
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Więzienna krata. Antologia pamięci 1939-1945 Stanisława Bielawska-Młodkowska, Maria Czarnecka, Kornel Filipowicz, Marcjanna Fornalska, Władysław Gębik, Pola Gojawiczyńska, Kalina Gruszczyńska, Adam Grzymała-Siedlecki, Tadeusz Hołuj, Tadeusz Kudliński, Leokadia Kwiecińska, Felicjan Loth, Maria Plater-Skassa, Wanda Półtawska, Jerzy Putrament, Jerzy Pytlakowski, Leon Wanat, Andrzej Wydrzyński, Stanisław Wygodzki
Ocena 6,7
Więzienna krat... Stanisława Bielawsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
125
28

Na półkach:

Czyta się łatwo i błyskawicznie. Wciągająca relacja z życia z przełomu XIX i XX wieku. Warto sięgnąć, by poznać realia tamtych lat. Po wielokroć zastanawiałam się, ile trudu, biedy i niedostatku może znieść jeden człowiek. Fascynacja i oddanie ideom socjalistycznym przestaje dziwić.

Czyta się łatwo i błyskawicznie. Wciągająca relacja z życia z przełomu XIX i XX wieku. Warto sięgnąć, by poznać realia tamtych lat. Po wielokroć zastanawiałam się, ile trudu, biedy i niedostatku może znieść jeden człowiek. Fascynacja i oddanie ideom socjalistycznym przestaje dziwić.

Pokaż mimo to

avatar
446
446

Na półkach: ,

Książkę bardzo dobrze się czyta, niesamowite przeżycia. Pierwsza część wydaje się lepsza, bo pozbawiona ideologii, druga mam wrażenie pisana nieco innym językiem.
Droga od prostej chłopki, następnie robotnicy do komunistki. Chłopka niekiedy wydaje się rozsądna, ale dość naiwna i łatwo poddająca się wpływom innych, więc nie dziwi, że poddała się ideologii. Zadziwia upór tej prostej, biednej kobiety, mimo ciągłej biedy daje dzieciom to co ma najcenniejszego własną miłość i możliwość zdobycia wykształcenia.

Książkę bardzo dobrze się czyta, niesamowite przeżycia. Pierwsza część wydaje się lepsza, bo pozbawiona ideologii, druga mam wrażenie pisana nieco innym językiem.
Droga od prostej chłopki, następnie robotnicy do komunistki. Chłopka niekiedy wydaje się rozsądna, ale dość naiwna i łatwo poddająca się wpływom innych, więc nie dziwi, że poddała się ideologii. Zadziwia upór tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
75

Na półkach: , ,

Marcjanna Fornalska (1872-1963) przez większość życia była analfabetką. Umiała czytać, ale "tylko drukowane", i nie potrafiła pisać. Swój pamiętnik zaczęła spisywać już jako starsza kobieta, wystukując go jednym palcem na maszynie. Opisuje losy swoje i swoich bliskich od najwcześniejszego dzieciństwa aż do roku 1945. A losy te to ciągła tułaczka. Ze względu na biedę i wojny, Marcjanna wraz z rodziną często musiała się przeprowadzać. Urodziła się we wsi Łopienniki, a mieszkała też w Lublinie, Białymstoku, Carycynie (dzisiejszym Wołgogradzie),Moskwie, Saratowie. Kiedy wyszła za mąż, posiadali z mężem gospodarstwo, które musieli sprzedać, żeby pospłacać długi. Z pozostałej gotówki kupili młyn, który jak się okazało był ruiną, wobec czego wkrótce zostali z niczym. Mimo życia w skrajnej biedzie, Marcjanna konsekwentnie dążyła do celu, jakim było wykształcenie dzieci. Wiązało się to z nieustannymi wyrzeczeniami i kombinowaniem jak związać koniec z końcem. Jesli jednemu synowi kupi buty, książki i opłaci stancję to już dla drugiego nie starczy. Dzieci zdobyły mniejsze lub większe wykształcenie, ale i ich życie było ciągłym borykaniem się z losem. Dwóch synów otworzyło warsztat tkacki, ale ponieważ wokół rosły jak grzyby po deszczu fabryki włókiennicze, ich przedsiębiorstwo było skazane na porażkę. Lata nauki i praktyki w zawodzie poszły na marne. Przyuczanie do zawodu w tamtych czasach wyglądało tak, że majster (szewc, tkacz czy kowal) brał ucznia na trzy lata - za co trzeba mu było zapłacić - a przez ten czas głównie wykorzystywał chłopca jako darmową służbę, a do pracy we właściwym fachu nawet nie pozwalał mu się zbliżać. Autorka szczegółowo opisuje jak kiedyś wyglądało życie zwykłych (czyli biednych) ludzi, co jest rzadko spotykane w literaturze, bo przeważnie znamy tamte czasy od strony pięknych sukien, balów i salonów. Tu mamy świadectwo z pierwszej ręki, co jest wielkim plusem, bo żadna książka napisana współcześnie, przez historyków, nawet oparta na bogatej dokumentacji, nie odda realiów danej epoki tak wiernie, jak książka napisana przez kogoś, kto faktycznie żył w tych czasach i pamięta jak było naprawdę.

Zajrzyj do środka:
https://wordpress.com/block-editor/post/czytamiogladam.home.blog/462

Marcjanna Fornalska (1872-1963) przez większość życia była analfabetką. Umiała czytać, ale "tylko drukowane", i nie potrafiła pisać. Swój pamiętnik zaczęła spisywać już jako starsza kobieta, wystukując go jednym palcem na maszynie. Opisuje losy swoje i swoich bliskich od najwcześniejszego dzieciństwa aż do roku 1945. A losy te to ciągła tułaczka. Ze względu na biedę i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
460
412

Na półkach: ,

Książka, która porusza swoją szczerością i otwartością.

To opowieść o kobiecie, która (będąc niewykształconą chłopką) chce stworzyć swoim dzieciom jak najwięcej możliwości do zdobywania wiedzy i życiowych możliwości. Jednocześnie mowa tu o fascynacji ideałami komunizmu, które w pewnym momencie były już tal nagromadzone, że lekko mi przeszkadzały. Niemniej - rozumiem, skąd się wzięły. Pięknie i szczerze opowiedziana historia o miłości do dzieci, trudnej walce o wolność i poświeceniu dla ojczyzny. Język prosty, ale to w nim chyba tkwi największy urok tej książki.

Wspaniała.

Książka, która porusza swoją szczerością i otwartością.

To opowieść o kobiecie, która (będąc niewykształconą chłopką) chce stworzyć swoim dzieciom jak najwięcej możliwości do zdobywania wiedzy i życiowych możliwości. Jednocześnie mowa tu o fascynacji ideałami komunizmu, które w pewnym momencie były już tal nagromadzone, że lekko mi przeszkadzały. Niemniej - rozumiem, skąd...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
6

Na półkach:

Książka, którą znalazłam na półce rodziców i z braku innych dostępnych jako nastolatka zaczęłam czytać...pochłonęła mnie bez reszty i po wielu latach nadal tkwi w pamięci. Historia Kobiety i jej rodziny okraszona historycznym pyłem... podziw, pochwała uczucia i więzi rodzinnej. Polecam każdemu!

Książka, którą znalazłam na półce rodziców i z braku innych dostępnych jako nastolatka zaczęłam czytać...pochłonęła mnie bez reszty i po wielu latach nadal tkwi w pamięci. Historia Kobiety i jej rodziny okraszona historycznym pyłem... podziw, pochwała uczucia i więzi rodzinnej. Polecam każdemu!

Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Książkę przeczytałam dwa razy. Pierwszy raz w wieku 18 lat, drugi kilka lat później. Myślę, że przeczytam wkrótce trzeci raz. Książka o miłości, miłości bezgranicznej matki do swych dzieci. Historia życia autorki na tle zawirowań historycznych , dzisiaj już historii opluwanej. Książka ta to dowód , że serce matki jest zawsze przepełnione troską o dzieci. Historia o dzieciństwie, miłości małżeńskiej, rodzicielstwie i śmierci. Pisana językiem prostym, ale szczerym. Polecam.Moje wrażenia były tak silne , że pamiętam je od kilkunastu lat.

Książkę przeczytałam dwa razy. Pierwszy raz w wieku 18 lat, drugi kilka lat później. Myślę, że przeczytam wkrótce trzeci raz. Książka o miłości, miłości bezgranicznej matki do swych dzieci. Historia życia autorki na tle zawirowań historycznych , dzisiaj już historii opluwanej. Książka ta to dowód , że serce matki jest zawsze przepełnione troską o dzieci. Historia o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2293
1174

Na półkach:

Dosyć trudno było mi zacząć czytać książkę napisaną przez komunistkę, książkę, która jest ,,bezcennym źródłem wiedzy o polskich komunistach". Ale pomyślałam, że przecież nie wolno sądzić wszystkich ludzi po większości i różnie układają się ludzkie losy. I przeczytałam.

Marcjanna Fornalska urodziła się na lubelskiej wsi. Jako młoda dziewczyna została wydana za mąż za starszego od siebie mężczyznę. Miała sześcioro dzieci. Po rozpoczęciu I wojny światowej znalazła się w Rosji i tam zetknęła się z Rewolucją Październikową. Zafascynowana jej ideałami, stała się oddaną komunistką. Po latach spisała swoje wspomnienia jako prezent dla wnuczki Oli, córki Bolesława Bieruty i zamordowanej przez gestapo córki Marcjanny.

,,Pamiętnik matki" to jedna z tych książek, którym przydałoby się nowe wydanie. Niektóre przypisy aż promienieją komunistyczną propagandą. Przydałyby się też pewne wyjaśnienia - że wiara Marcjanny w to, że Rosja nie zabierze ziem Polsce, bo ma dosyć swoich okazała się pomyłką, że kilkoro z dzieci Fornalskiej padło ofiarą czystek stalinowskich(o czym Marcjanna i jej córka Małgorzata nie wiedziały),że w więzieniu Małgorzata przeżyła nawrócenie i modliła się z innymi kobietami. Czytałam wywiad z Aleksandrą Jasińską - Kanią(wnuczką autorki) i po tej lekturze uzyskałam głębsze, pełniejsze spojrzenie na ,,Pamiętnik matki".

,,Pamiętnik matki" to przede wszystkim opowieść o silnej, odważnej kobiecie, która stara się polepszyć los swojej rodziny i dzieci. Kobiety, która wyszła za mąż z woli ojca, ale szanowała męża, traktowała go łagodnie i, mimo jego częstych wybuchów gniewu, przedstawiała jako łagodnego i nieśmiałego. To opowieść o oddanej matce, która zrobiłaby wszystko dla swoich dzieci, a później też wnuków. To w końcu historia biednej, niewykształconej chłopki, która w komunizmie widziała szansę na równość wszystkich i pokój na świecie. Jej nadzieje okazały się płonne, ale Fornalska wierzyła w komunizm tak jak w I wieku naszej ery wierzyło się w chrześcijaństwo. W nowy, ożywczy prąd, który ma zmienić świat i zaprowadzić powszechną szczęśliwość. To też opowieść o dzieciach Marcjanny, zwłaszcza Małgorzacie, która w czasie II wojny światowej walczy i ginie za Polskę.

Polecam wam tę książkę. Po to, aby poznać życie niezwykłej kobiety i sposób myślenia ludzi z tamtych czasów, którzy do końca wierzyli, że świat da się naprawić.

,,(…) bogactwem nie są rzeczy, a człowiek."

Dosyć trudno było mi zacząć czytać książkę napisaną przez komunistkę, książkę, która jest ,,bezcennym źródłem wiedzy o polskich komunistach". Ale pomyślałam, że przecież nie wolno sądzić wszystkich ludzi po większości i różnie układają się ludzkie losy. I przeczytałam.

Marcjanna Fornalska urodziła się na lubelskiej wsi. Jako młoda dziewczyna została wydana za mąż za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
148
44

Na półkach: ,

Pierwsza część jest bardzo poruszająca , drugiej nie dokończyłam ponieważ zaczęłam się zastanawiać czy książka jest napisana przez autorkę ,w drugiej części jest dużo o tym jak komunizm jest czymś najwspanialszym na świecie i jak autorka mogła tego nie zauważyć przez tyle lat swojego życia ,więc skończyłam w połowie drugiego tomu ponieważ tak naprawdę nie wiem czy to były prawdziwe przeżycia tej kobiety jeżeli tak to warto przeczytać

Pierwsza część jest bardzo poruszająca , drugiej nie dokończyłam ponieważ zaczęłam się zastanawiać czy książka jest napisana przez autorkę ,w drugiej części jest dużo o tym jak komunizm jest czymś najwspanialszym na świecie i jak autorka mogła tego nie zauważyć przez tyle lat swojego życia ,więc skończyłam w połowie drugiego tomu ponieważ tak naprawdę nie wiem czy to były...

więcej Pokaż mimo to

avatar
89
40

Na półkach: , , ,

Książkę tę do przeczytania wybrał mi mąż. "Gruba i bez tytułu (od siebie dodam, że mam egzemplarz bez zewnętrznej okładki z tytułem) - to coś dla Ciebie" - powiedział.
Pomyślałam sobie, że fajnie będzie poczytać o życiu innego człowieka. Dopiero jak ją przeczytałam to uświadomiłam sobie, że to nie jest byle opowieść. Każda zapisana strona tej książki emanuje matczyną miłością. Smutna, a zarazem bohaterska historia, kobiety, która tak bardzo kocha ojczyznę, że jest w stanie poświęcić dla niej wszystko: dziecko, miłość, dom i własne życie.
Z premedytacją piszę, nie o autorce a o jej córce, myślę, że to własnie ona, Małgorzata, jest główną postacią tego pamiętnika, a Marcjanna poprzez opisanie swoich losów, chce ją ocalić od zapomnienia, nie tylko przez Olę, ale przez wszystkich, którzy już powoli zapominają jak kiedyś trzeba było walczyć o wolność.

Książkę tę do przeczytania wybrał mi mąż. "Gruba i bez tytułu (od siebie dodam, że mam egzemplarz bez zewnętrznej okładki z tytułem) - to coś dla Ciebie" - powiedział.
Pomyślałam sobie, że fajnie będzie poczytać o życiu innego człowieka. Dopiero jak ją przeczytałam to uświadomiłam sobie, że to nie jest byle opowieść. Każda zapisana strona tej książki emanuje matczyną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
265
217

Na półkach: ,

Jak byłam mała to czytałam mamy książki i to jedna z nich prześliczna książka widać , że pisała ją równie wrażliwa osoba.

Jak byłam mała to czytałam mamy książki i to jedna z nich prześliczna książka widać , że pisała ją równie wrażliwa osoba.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    117
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    40
  • Ulubione
    3
  • Biografia / Pamiętnik
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Biografie
    2
  • Literatura polska
    2
  • Wyjechały za miasto
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamiętnik matki


Podobne książki

Przeczytaj także