Austeria

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Prozy Polskiej XX Wieku, Biblioteka Polska XX Wieku [Świat Książki], Polska literatura współczesna [Biblioteka "Polityki"]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
8324702059
galicja, powieść polska
kobiecina

Na skraju miasteczka stoi żydowska karczma, do której przy ciepłej pogodzie zachodzą spacerowicze. Nagle - wybucha wielka wojna. Do karczmy ściągają nieświadomi zagrożenia chasydzi. Zaczyna się noc, po której nic już nie będzie takie jak wcześniej. "Austeria", wydana po raz pierwszy w 1966 roku, odtwarza różnorodność kulturową Galicji z czasów młodości pisarza. Julian Stryjkowski (1905-1996)...

Julian Stryjkowski (1905-1996) wychowywał się w tradycyjnej rodzinie żydowskiej. Dzieci mełameda, czyli nauczyciela w chederze, chciały jednak poznać szerszy świat. Przyszłego pisarza języka polskiego uczyła starsza siostra, której dedykowana jest "Austeria". Później studiował we Lwowie. Lata drugiej wojny światowej spędził w ZSRR. O okresie lwowskim i swojej fascynacji komunizmem wielokrotnie opowiadał - między innymi w powieści "Wielki strach" (pierwszy raz wydana poza cenzurą w 1980 roku). Jeszcze w Moskwie na wieść o Zagładzie zaczęła powstawać powieść "Głosy w ciemności", która musiała czekać na druk aż 10 lat. "Austeria", należąca do cyklu galicyjskich powieści Stryjkowskiego, zekranizowana została przez Jerzego Kawalerowicza w 1982 roku.

Kamil Szaładziński | 2014-07-12

Do przeczytania książki nakłonił mnie film Kawalerowicza z genialną rolą Franciszka Pieczki (polecam). Tytułową Austerią jest karczma w której ukrywają sie uchodźcy przed wojskami rosyjskimi. Wojenna atmosfera uwalnia ukrywającą sie zawiści, pragnienia, utajone napięcia i konflikty międzyludzkie. Nie odkryję Ameryki mówiąc, że szczególny w powieści jest Tag, który jak biblijny Jakub mocuje się z Bogiem. Mądra książka, na refleksję. Napewno jescze raz po nią sięgnę w przyszłości.

książek: 1991

Całą sobą mówię 'tak' tej pozycji.
Jestem naprawdę zaskoczona 'Austerią'. Byłam święcie przekonana, że dostanę kolejne sielankowe wspomnienia pisarza z czasów młodości spędzonej na Kresach Wschodnich (patrz: Miłosz lub Konwicki). A tak naprawdę jest to arcyciekawa książka o ludziach, którzy pod płaszczem wiary i zasad (w tym wypadku chodzi o Żydów) ukrywają swoje tajemnice oraz namiętności. Ich wybuch dokonuje się podczas wojny... Brawa dla autora za kreację Starego Taga. Jak większość użytkowników zwracam uwagę na tę postać, bo jest genialnie skonstruowana.
Julian Stryjkowski mnie zaszokował. Co jeszcze mnie czeka?

młoda_pisarka | 2014-09-25
Przeczytana: 16 listopada 2014

ŚWIAT, KTÓRY STOI NAD PRZEPAŚCIĄ...

Powieść, chociaż krótka, w dosłowny i pełny sposób ukazuje tragizm żydów oraz ich życie w Galicji.

W momencie, kiedy wybucha wojna, do stojącej na skraju miasta karczmy prowadzonej przez Żyda Taga ściągają ludzie, którzy zaczynają tworzyć hostorię. Cała akcja nie wykracza poza jedną noc, w trakcie, ktorej ludzie prześcigają się swoimi uczuciami, ale również opowieściami.

Karczmarzowi Tagowi zostaje powierzone zadanie uspokojenia gości, którzy przypadkiem znaleźli się w Austerii. Lecz, tak jak szalejąca na zewnątrz wojna, tak w środku karczmy szaleją nastroje.

Trudno o wierniejszy obraz żydowskiego tragizmu oraz ludzkch odczuć. Powieść wręcz zachwyca i nie pozwala pozostać względem niej obojętnym.

Polecam.

mm8371 | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Opowieść o przemijaniu,końcu,odchodzeniu....nie tylko w sensie ludzkiej śmiertelności ,ale też zwyczajów,stylu życia,tradycji ,epoki...
Austeria starego Taga znajduje się na uboczu,przy gościńcu prowadzącym do miasta.Akcja ogranicza się do jednej wojennej nocy.Tłum uciekinierów przerażony pojawieniem się Kozaków znajduje chwilowy odpoczynek w karczmie.Znalazła się ona jakby w oku cyklonu.Naokoło szaleje wojenna pożoga,a w środku Tag próbuje zapanować jakoś nad wydarzeniami,kłótniami i namiętnościami wśród swych przypadkowych gości.Nie jest to łatwe zadanie.Jest mądrym Zydem świadomym swojej grzeszności i słabości innych.Toczy własną dyskusję z Bogiem,wątpi,próbuje odszukać jakąś logikę,jakiś nadrzędny cel czy plan...Widzi rozpadający się na jego oczach świat jaki znał,zarówno ten jego-małomiasteczkowy,jak i ten szerszy(dziś rzeklibyśmy globalny).Bardzo mądra i piękna książka ...polecam...

Ania | 2013-11-03

Mimo mało wciągającego początku książka w miarę postępu akcji rozwija się. Dzieje się tak do tego stopnia iż nie można nawet spostrzec kiedy skończyło się ją czytać. Należy ona do książek, które należy czytać więcej niż raz dla pełnego zrozumienia ich treści. Oprócz tego czytelnik chcący zagłębić się w tej książce powinien mieć także choćby małe pojęcie o czasach tam opisywanych.

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Piękna opowieść o odmienności. Niestety odmienności już dla nas utraconej. Warto także zobaczyć film z Franciszkiem Pieczką. Zwłaszcza scenę bluźnierstwa Starego Taga - ożywa w tej interpretacji.

archiwista_cyklista | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Ksiazka nie wybitna, ale dodaje kolejne cegielki wiedzy o preszlosci. Tym razem o obyczajowosci zydow pod koniec XIX wieku. Juz wiem skad bral sie ich ˝pacyfizm˝. A moze nie tyle wiem tylko po raz kolejny zostalem zachecony do wczytania sie w historie polskich zydow.

Anna | 2016-03-12

Podobał mi się klimat książki chociaż trochę trudno się ją czytało.

| 2016-01-08
Na półkach: 2016, Przeczytane, Polonistyka
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Podobały mi się modlitwy i hymny chasydów.

solarisx80 | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016