historyczna

Powieść przedstawiająca dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Simon Montefiore, autor m.in. biografii Stalin. Dwór czerwonego cara, Stalin młode lata despoty, nasycił powieść realiami życia codziennego i politycznego dwudziestowiecznej Rosji.To książka, od której nie sposób się oderwać, przedstawiająca autentyczny obraz związku Radzieckiego za czasów Stalina, a swym epickim rozmachem i znakomicie narysowanymi postaciami przypomina powieści Tołstoja.Daily Mail

kajsa | 2012-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Saszeńka,młoda panienka z arystokratycznej rodziny rosyjskich Żydów,pod wpływem wuja ulega bolszewickiej indoktrynacji.Jej wiara w komunizm jest na tyle silna,że całkowicie oddaje się służbie ideologii ,zrywa więzi z rodziną.

Ponad 20 lat później jest żoną komunisty Wani,kochającą matką i oddaną partii redaktor naczelną pisma dla kobiet radzieckich. W jej domu goszczą najważniejsze osoby w państwie, także Stalin,który jest pod wyraźnym urokiem Saszeńki.Wydaje się,że nic nie może zmienić "cudownego" życia bohaterki,...a jednak, zakochuje się i to wywołuję całą lawinę zdarzeń, odsłaniając mechanizmy działania bolszewików, terror, odzieranie
z człowieczeństwa ,poniżanie, pogardę dla wszystkich wartości.

Jednostkowa historia Saszeńki i dramatyczne przeżycia jej rodziny,szczególnie dzieci to przykład tysięcy losów Rosjan, którzy uwierzyli w piękne ideały rewolucji, a później uznani zostali za zdrajców ojczyzny.
Książka obnaża meandry polityki, pokazuje jej zakłamanie, podłość i małość...

Gosia | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Simon Montefiore jest historykiem, 10 lat poświęcił na badanie historii Rosji, znawcą epoki Stalina i historii Romanowów. To pierwsza jego książka, którą przeczytałam i jestem zachwycona lekkością jego pióra, umiejętnością połączenia ciekawej fabuły z świetnym tłem obyczajowym, historycznym i politycznym.
Na kartach "Saszeńki" zawarta jest prawda o Stalinowskiej Rosji, totalitarnym systemie, który opierał się na strachu, niepewności, terrorze i był pełen odrażających zbrodni.
Książka ta jest historią Saszeńki, młodej panienki pochodzącej z rodziny bogatych rosyjskich Żydów, która pod wpływem wuja staje się zagorzałą komunistką. To właśnie było moje największe zaskoczenie w tej historii, bo sądziłam, że będzie to historia o walce z komunizmem, a tu otrzymałam świetnie nakreślony los jednej z tysięcy pewnie takich historii - o kobiecie, która jest zafascynowana komunizmem, Stalinem, wierzy, że w imię ideologii można poświęcić rodzinę, przyjaciół i ludzkie życie. 20 lat później...

Mała-Mi | 2017-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Początkowo podchodziłam do tej książki sceptycznie i kilkukrotnie chciałam ją odłożyć i nie czytać dalej.

Jednak z każdą kolejną stroną, historia tytułowej "Saszeńki" wciągała mnie coraz bardziej... Miłość, bezgraniczna wiara ludzi w hasła Rewolucji, okrucieństwo i zbrodnie w białych rękawiczkach... Wszystko to stworzyło wstrząsający i poruszający obraz Rosji XX wieku.

Książka pochłonęła mnie do tego stopnia, że postanowiłam sięgnąć po kolejne tytuły o podobnej tematyce. Nie wystrzegajmy się takich książek. W końcu to w pewnym sensie kawałek i naszej, Polskiej historii...

Perzka | 2014-06-25
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Piotrogród 1916 rok. 16 letnia Aleksandra Zeitlin (Saszeńka) kończy kolejny semestr nauki w najlepszej szkole dla dziewcząt, Instytucie dla Dobrze Urodzonych Panien w Smolnym. Uczęszczają tutaj córki arystokratów i bogaczy. Saszeńka pochodzi z żydowskiej rodziny, która
jako jedna z niewielu nie została wydalona z terenów Rosji. Jej ojciec „kupiec pierwszej gildii”, właściciel pól naftowych, statków, banków, otrzymał pozwolenie pozostania w Piotrogrodzie. Zbyt wiele korzyści przynosił do kraju, dlatego nie okrzyknięto go szpiegiem niemieckim.
Radość Aleksandry z powrotu do domu szybko umyka, gdyż po wyjściu ze szkoły zostaje aresztowana przez żandarmów i zabrana do więzienia Kriesty. Tutaj zostaje oskarżona o przynależność do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosyjskiej, do której między innymi należą młodzieniec Skriabin zwany Mołotowem, Lenin,
który akurat przebywał za granicą, kilku innych mniej znanych wichrzycieli i kółek robotniczych. Taka prężnie działająca...

edit3008 | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 15 września 2013

Dobra powieść z tłem historycznym. Rozpoczyna się jeszcze w carskiej Rosji tuż przed rewolucją i możemy poznać życie bogatych Rosjan.Poznajemy w niej także naszą bohaterkę i dowiadujemy się jak została komunistką.Ta część powieści może nie ma zawrotnej fabuły, ale bardzo mi się podobała.
Kolejne dwie części powieści nadają jej tempo, są jednak bardzo smutne. Brakowało mi w powieści opisu jak Saszeńka poślubiła Wanię i jak urodziła dzieci, ale autor skupił się bardziej na pokazaniu czasów terroru stalinowskiego.
W trzeciej części przyznam, że "ryczałam" jak bóbr nad faktami jakie udało się ustalić Katince o losach Saszeńki.
Polecam miłośnikom powieści historycznych !

motyl43 | 2014-01-21
Przeczytana: styczeń 2014

"Lepiej śpiewać dobrze jako mały szczygieł niż źle jako słowik" Kryłow
"Saszeńka"- to podróż rosyjską koleją w czasie. Zaczyna się na stacji Pietrogród 1916. Pociąg rusza bardzo,bardzo wolno, i akcja książki toczy się wolno. Chwilami zastanawiam się czy jadę, chwilami zastanawiam się czy czytać. Nabiera prędkości przed stacją Moskwa 1939. Zatrzymuje się na drugiej stacji,i tu już jestem pewna,stoimy! - trwa impreza w domu Wani i Saszeńki- 7 rozdziałów:(. I znów ruszamy,ale jakoś tak żwawiej ,ciekawiej. Coraz , szybciej i szybciej, aż do stacji Kaukaz, Londyn, Moskwa 1994 - pociąg pędzi,mknie, a w głowie myśl- nie tak szybko, nie chcę kończyć, niech to trwa. Podróż, która na początku nie zapowiadała się na ciekawą, koniec końców okazała się ekscytująca. I książka, która na początku była nudnawa okazała się fascynująca. Drodzy TOWARZYSZE czytajcie , polecam!

gwiazdka | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 lipca 2015

Po tych wszystkich wysokich notach i opiniach czuję się „Saszeńką" rozczarowana. Początki były nawet obiecujące. Powieść składa się z trzech części i po przeczytaniu pierwszej moja ocena sięgała dziewiątki. Całkiem niezła, nawet świetna charakterystyka przedrewolucyjnej Rosji, niepowtarzalny klimat i do tego cała plejada drugoplanowych bohaterów wybornie przedstawionych czytelnikowi. Świadomie napisałam drugoplanowych, bo w moim odczuciu pierwszoplanowe już panu Montefiore nie wyszły: ani tytułowa Saszeńka, ani w trzeciej części Katinka nie wydawały mi się żywe i prawdziwe, chwilami były swoimi kalkami, plastikowo- papierowymi. Do tego doszła sztuczność dialogów szczególnie w drugiej i trzeciej części, brak klimatu, jakby autor miał pojęcie o tym kraju tylko z drugiej ręki i znał tylko to, co na wierzchu. Poza tym po połowie z książki wiało mi nudą, wszystko było bardzo przewidywalne, a śledztwo sztucznie skomplikowane. Mnie nie przekonała ani druga, ani trzecia część, w...

Kiwi_Agnik | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Piękna, nadzwyczajna, wzruszająca i bez reszty wciągająca opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do dzieci i kochanka do kochanki w okrutnych i bezlitosnych czasach.

Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu pisarskiego Montefiore'a.
Każda strona tejże powieści jest pełna sekretów, zagadek i tajemnic, w które warto się zagłębić i które warto odkryć.
Wprost "pochłaniałam" jej treść!

Takie książki chcę się czytać i do takich książek chce się wracać!

Polecam, bez wątpienia.

talia44 | 2013-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciekawa ksiażka w której fikcja przeplata się z rzeczywistością.
W akcje książki oprócz bohaterów fikcyjnych wplecione są takie postacie
historyczne jak Lenin,Stalin,Beria,Rasputin.
Saszeńka,główna bohaterka,pod wpływem wuja zostaje komunistką,która bezkrytycznie uwierzyła w piekne ideały rewolucji.
Śledząc dramatyczne losy Saszeńki i jej rodziny zastanawiałam się jak tylu ludzi mogło dać się tak zaślepić i nie dostrzegać terroru jaki panował w ich otoczeniu.
Książka jest bardzo wstrząsająca i trzyma w napięciu.

Strega | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 17 lipca 2014

Książka napisana z ogromnym rozmachem i dużą dbałością, by pokazać realia życia w dwudziestowiecznej Rosji.

Losy Saszeński, młodej dziewczyny, która pod wpływem przekonań wuja zostaje czynną komunistką są wstrząsające i smutne. Nie jest to jednak osobista historia tylko jednej dziewczyny, która zakończyła tragicznie swoje życie, tylko i wyłącznie dlatego, że podjęła taką a nie inną decyzję. To książka o losach wielu ludzi, ich strachu, okrucieństwie, którego doświadczali, niepewności dnia dzisiejszego, terrorze okresu stalinowskiego. To również książka o wierze w ideały i o miłości, będącej siłą napędową do życia.

Dla miłośników powieści historycznych to bardzo dobra pozycja.