Sashenka

powieść historyczna
Corgi
2009-03-12
2009-03-12
romans historia rosja związek radziecki carska rosja bolszewizm rewolucja październikowa rewolucja bolszewicka lenin stalin cariat saszeńka

Co to była za książka, początek był bardzo ciężki ale czym głębiej robiło się bardzo ciekawie, przeczytałam ją jednym tchem po mimo ciężkiego początku, no i ilość bohaterów jest troszkę przytłaczająca to i tak książka mi się bardzo podobała, lecz zakończenie troszkę mnie zawiodło. Książka nie należy do łatwych, ale czyta się bardzo dobrze i szybko, opisuje losy rodziny na przestrzeni czasowej tragicznych dziejów Rosji, od rewolucji, przez lata trzydzieste aż do czasów współczesnych. Z jednej strony "SASZEŃKA" to piękna i poruszająca opowieść a z drugiej tragiczna i wstrząsająca. Dostajemy w tej powieść dramatyczne dzieje trzech kobiet z bogatej arystokratycznej rodziny żydowskiej, która wpisała się w burzliwe dzieje kraju, a to wszystko przeplata się z miłością, co sprawia, że ta książka jest wyjątkowa. Ważne też jest tło historyczne, które zostało tu przedstawione bardzo dobrze, od rodzącego się Bolszewizmu, następnie ciemnoty Sowietów aż po brutalne obchodzenie się z nieposłusznymi czyli między innymi jednego dnia człowiek był na szczycie, drugiego już go nie było... Autor bardzo umiejętnie dawkuje nam informacje na temat losów bohaterów i robi to tak, że książka sama nas do siebie ciągnie, aby się przekonać co było dalej. Trzy kobiety, trzy różne życiorysy a jedno je łączy... Ta powieść zostanie w mojej pamięci bardzo długo, takie książki pokazują nam, że warto doceniać czas, miejsce i przedewszystkim wolność w jakiej żyjemy. Po tą książkę naprawdę warto sięgnąć, więc polecam z całego serducha.

Książka budzi wiele emocji. Na swój sposób jest trudną powieścią. Z każdą przeczytaną stroną czytelnik zaprzyjaźnia się z główną bohaterką, by po zakończeniu książki długo myśleć o tej intrygującej kobiecie.

Bardzo wzruszająca książka, przedstawiająca obraz stalinowskiej Rosji.
Historia rodziny, jakich, w tamtym czasie było mnóstwo. Wiara całym sobą w komunistyczny ideał, życie w strachu, powściągliwość w każdym aspekcie, żeby za choćby słowo, podejrzenie czy po prostu za nic, zostać skazanym na karę śmierci.
Niewyobrażalne czasy terroru i propagandy.

Bardzo wzruszająca książka, przedstawiająca obraz stalinowskiej Rosji.
Niewyobrażalne czasy terroru i propagandy.

Poruszająca książka, polecam ją nie tylko pasjonatom Rosji (choć to jest oczywiste),ale także wszystkim, którzy mają ochotę dowiedzieć się co nieco o wydarzeniach tamtych strasznych lat, a przy okazji poznać wzruszającą historię. Są książki, które zapadają w pamięć do końca życia. Saszeńka jest jedną z nich.

Przepiękna powieść o carskiej i komunistycznej Rosji. Pierwsza bohaterka to młoda idealistka, burżujka, komunistka. Druga zaś pojawia się ok. 50 lat później jest historykiem. Zakończenie mocno zaskakujące. Nie mogłam się od niej oderwać.

Książka ukazująca kawałek historii Rosji, rządy Lenina, Stalina,
gdzieś tam pojawia się Beria, czekiści ... Wszystko to jest powiązane z
fikcyjną główną bohaterką, Saszeńką, która w swoim życiu przechodzi wiele metamorfoz, bo raz jest po prostu córką bogatego Żyda, raz Bolszewikiem a później po prostu żoną i matką, kochanką, jednak wszystkie te wcielenia są ze sobą ściśle powiązane i mają swoje konsekwencje.
Czy główna bohaterka jest szczęśliwa? Co tak naprawdę liczy się w jej
życiu? Czy ojczyzna jest warta wielu wyrzeczeń, straty bliskich, ofiar w
ludziach i zmiany swoich poglądów i priorytetów?
Czy miłość i rodzina coś zmienia? Jaką rolę odegrają w jej życiu Lenin, Beria czy Stalin?
Historia wciąga, choć miejscami jest monotonna, ale warto przebrnąć
przez pewne opisy, by potem pogrążyć się w lekturze, gdy zaczniemy
poznawać ciemne strony walki o lepsze jutro, motywy rewolucji w 1917 roku, komunizm, czy okropieństwa wojny a także czasy lat 90, gdy ktoś
postanawia odkryć swoje korzenie ...
Poznajcie dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego, ich poglądy, marzenia a wszystko to w tle z prawdziwą
historią i osobami, które miały ogromny wpływ na politykę Rosji ...

Książka ukazująca kawałek historii Rosji, rządy Lenina, Stalina,
gdzieś tam pojawia się Beria, czekiści ... Wszystko to jest powiązane z

Wzruszająca, przejmująca, momentami przerażająca powieść brytyjskiego dziennikarza i historyka.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, i myślę że dzięki temu jest taka autentyczna i wciągająca od pierwszych stron.

Wspaniała lektura, która skradła moje serce. Niezwykle wciągająca i poruszająca. Przedstawia losy niesamowicie silnych kobiet na tle burzliwych, przełomowych momentów w dziejach Rosji. Autor jest z wykształcenia historykiem, więc wiernie oddał klimat epoki. Na plus na pewno spis bohaterów, który często pomagał mi się odnaleźć w lekturze.

Przyznam, że nie dokończyłam. Poległam. Za ciężka dla mnie.

Przyznam, że nie dokończyłam. Poległam. Za ciężka dla mnie.

Książka została mi polecona jako rewelacyjna ale, jak się przekonałam, gusta są różne. Po irytującym początku jest lepiej, dlatego radzę się nie zniechęcać.

• Powieść historyczna