Mistrz

Wydawnictwo: Rebis
The Master
83-7301-461-6
Snoopy

Powieść osnuta na biografii Henry’ego Jamesa. Tóibínowi udała się niezwykła sztuka: zdołał wiarygodnie zrekonstruować najintymniejsze myśli Jamesa, wniknąć w jego umysł i oto mistrz obserwacji psychologicznej sam staje się celem takiej obserwacji. Śledzimy jego wspomnienia, podpatrujemy nieudolne próby nawiązania intymnych kontaktów, a raczej ucieczki przed nimi, analizujemy jego...

Śledzimy jego wspomnienia, podpatrujemy nieudolne próby nawiązania intymnych kontaktów, a raczej ucieczki przed nimi, analizujemy jego seksualność.

Autor przedstawia pełnego Henry’ego Jamesa, człowieka światowego, bywalca salonów, podróżnika, autora słynnych powieści i opowiadań, a zarazem człowieka samotnego i niespełnionego w miłości. Dowiadujemy się, jaką cenę trzeba zapłacić za pisarski geniusz, za nieśmiertelność, a przede wszystkim poznajemy mechanizmy tworzenia i wewnętrzny świat genialnego pisarza ukazany z niezwykłą finezją i subtelnością.

Agnieszka | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

„Mistrz” Colma Tóibina i „Autor Autor” Davida Lodge’a to w pewnym sensie bliźniacze książki. Powstawały w tym samym czasie, oparte na podobnym zestawie źródeł, obie są beletryzowanymi biografiami Henry’ego Jamesa. Żadna z nich nie obejmuje całego życia Jamesa, a jednak obie skupiają się w większości na tych samych wydarzeniach z życia pisarza. Obaj autorzy piszą też w podobnym stylu, widać jak na potrzeby swych powieści nasiąkli dystyngowaną, opisową prozą swego bohatera. Portrety Jamesa, które sobie wymyślili, aż prosi się żeby napisać wmyślili, bo w obydwu przypadkach mamy do czynienia z wnikliwą analizą, są w dużej mierze zbieżne, a jednak Lodgowi udało się uchwycić portret sympatyczny i głęboki, Tóibin natomiast zwyczajnie się pogubił. Colm Tóibin tłumaczy wady Jamesa jego tłumioną seksualnością, Lodge nie czuje się ani w prawie ani w konieczności Jamesa tłumaczyć, przyznaje bliźniemu prawo do intymności i do błędów. U Lodge’a mamy wzruszające i mądre zrozumienie ambicji...

tanya | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Im dalej w las, tym ciekawiej. Polubiłam pana Jamesa, choć w gruncie rzeczy jest denerwująco ostrożny i wiktoriański. Po tej nie całkiem biografii, wycinku życia pisarza, mam ochotę sięgnąć po więcej i o nim, i jego.
Podoba mi się też, że autor lubi pisarza.

Olga1226 | 2016-11-24
Przeczytana: 09 lipca 2015
Przemek | 2015-03-28
Przeczytana: kwiecień 2015
Pisarze to potwory?

Pisarstwa nie ograniczają kwalifikacje, które warunkują wybór innych profesji. Kto będzie dobrym pisarzem? Każdy. Nikt. Ten. Tamten. Pisarstwem mogliby zajmować się wszyscy. Pod warunkiem, że odkryliby w sobie potwora.

Świat oczami dziecka

„O czym wiedziała Maisie” jest pełna salonowych intryg, które bardziej kręcą się wokół nienawiści niż miłości. Poznajemy je z perspektywy dziewczynki, której rodzice się rozwodzą. Od pierwszych stron orientujemy się, że dziecko to tylko moneta przetargowa.