Mistrz

Colm Tóibín biografia, autobiografia, pamiętnik 304 str.
The Master

Rebis
biografia, autobiografia, pamiętnik
powieść biograficzna Henry James literatura irlandzka

Porównaj ceny i

powieść o Henrym Jamesie rekonstruująca jego życie, techniki pisarskie, relacje z ludźmi, samotność. Proza niezwykle dostojna, elegancka i subtelna, przypominająca mi nieco Alana Hollinghursta. Ale czasami też troszkę nużąca i zagmatwana fabularnie, jakby powtarzalna. Jednak smaczna językowo bardzo.

„Mistrz” Colma Tóibina i „Autor Autor” Davida Lodge’a to w pewnym sensie bliźniacze książki. Powstawały w tym samym czasie, oparte na podobnym zestawie źródeł, obie są beletryzowanymi biografiami Henry’ego Jamesa. Żadna z nich nie obejmuje całego życia Jamesa, a jednak obie skupiają się w większości na tych samych wydarzeniach z życia pisarza. Obaj autorzy piszą też w...

Im dalej w las, tym ciekawiej. Polubiłam pana Jamesa, choć w gruncie rzeczy jest denerwująco ostrożny i wiktoriański. Po tej nie całkiem biografii, wycinku życia pisarza, mam ochotę sięgnąć po więcej i o nim, i jego.
Podoba mi się też, że autor lubi pisarza.

• 2013
  • 1001 książek