Losy niezagubione.ścieżki Polaków w norweskich fiordach.

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka zawiera opowieści o młodych Polakach, którzy podczas II wojny światowej znaleźli się w Norwegii lub walczyli u boku Norwegów o wyzwolenie Europy. Publikacja powstała po to, aby przypomnieć Norwegom o zaangażowaniu Polski w okresie wojny, ale także by uświadomić im tragiczne losy Polski i Polaków po tym, jak po wojnie wiosną 1945 r. Norwegia i pozostałe kraje demokratyczne Europy zachodniej odzyskały wolność.

Zapiskispodpoduszki | 2013-11-29

Młody Polak, Mietek Krakowski, dociera jesienią 1943 r. do Mo w Rana, do, jak wierzy, pracy w niemieckiej firmie budowlanej. Zamiast tego, zostaje robotnikiem przymusowym, a później trafia do niemieckiego obozu pracy Grini w lla (Bærum). Wojna skończyła się, Mietek przeżył i postanowił zostać w Norwegii. Tu zdobył wykształcenie i spełnił swoje największe marzenie. Historia Mietka to punkt wyjściowy książki, od którego zaczyna się opowieść o losach młodych polskich mężczyzn, w Norwegii, w trakcie i po II wojnie światowej.

Już od pierwszych dni, kiedy wojna dosięgła Norwegię, splotły się losy Polaków i Norwegów. Tysiące mężczyzn trafiło do krainy fiordów. Niektórzy przybyli jako żołnierze i marynarze, inni jako więźniowie i robotnicy przymusowi. Wielu z nich zostało zabitych i rannych w walkach; wielu skończyło jako uchodźcy, wybierając emigrację, sceptycznie patrząc na nową komunistyczną Polskę.

"Losy niezagubione" powstały, jak mówi sam autor "(...) aby przypomnieć Norwegom o...

Victoryette | 2013-07-09
Kami | 2015-09-20