Demokracja w Grecji klasycznej

Democracy and Classical Greece
Grecja, Perykles, Ateny, demokracja
historia
Feanor

Sztuka Grecji klasycznej, a także jej myśl polityczna i filozoficzna wywarły głęboki wpływ na cywilizację Zachodu. Właśnie w wiekach V i IV p.n.e. kultura ta osiągnęła najwyższy poziom materialny, polityczny i intelektualny. Zarazem znajdujące się u szczytu potęgi państwa greckie prowadziły najwięcej wojen, też między sobą. Autor śledzi rozkwit tego niezwykłego społeczeństwa, czerpiąc z...

Autor śledzi rozkwit tego niezwykłego społeczeństwa, czerpiąc z bogatych zasobów materiału dokumentacyjnego: budynków i grobowców, zachowanych rzeźb i waz, jak również dzieł historyków, mówców, autorów biografii, dramatopisarzy i filozofów.
Spora część materiału z tego najlepiej udokumentowanego okresu dziejów Grecji stanowi poważne wyzwanie dla badacza. J. K. Davies buduje, rozdział po rozdziale, spójną narrację na podstawie nierzadko fragmentarycznych i sprzecznych źródeł, pokazując, jak te same dane mogą niekiedy prowadzić do całkowicie odmiennych interpretacji. Z materiału tego tworzy bogaty i pełen życia wizerunek zmieniającego się społeczeństwa, którego system wartości i dokonania wywarły tak silny wpływ na kształt naszego świata.

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

Elevander | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

W swoim podręczniku dziejów Grecji okresu klasycznego P. J. Rhodes napisał, że książka J. K. Daviesa "dostarcza dobrego bodźca do dalszego zgłębiania dziejów V i IV wieku dla czytelników, którzy zaznajomili się już z podstawowymi zagadnieniami". Ta opinia brytyjskiego historyka będzie dla mnie punktem wyjścia. Rzeczywiście, książkę J. K. Daviesa trudno nazwać podręcznikiem historii starożytnej Hellady. Zresztą także jej tytuł jest nietypowy. Tę książkę najtrafniej byłoby chyba nazwać wyborem niektórych problemów Grecji klasycznej nanizanych na delikatnie zarysowaną linię chronologii. Historia polityczna i wojny nie są bynajmniej umieszczone na pierwszym planie. Wiele miejsca Autor poświęcił natomiast zagadnieniom społecznym i intelektualnym. Zwraca szczególną uwagę na przemiany w tej dziedzinie. Pod tym względem dobry jest zwłaszcza rozdział X (Filozofowie, najemnicy i jedynowładcy), w którym Autor znakomicie naszkicował nowości, jakie w porównaniu z poprzednim stuleciem przyniósł...

Rigor | 2014-11-26
lucas_figo | 2014-10-23