Kowale i alchemicy

Okładka książki Kowale i alchemicy
Mircea Eliade Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Forgerons et alchimis
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61182-05-4
Tłumacz:
Andrzej Leder
Tagi:
mit filozofia religionzawstwo historia
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1883
119

Na półkach: ,

Myśl przewodnia książki polega na ukazaniu paraleli między przemianami dokonywanymi w warsztatach kowali i chemików na kruszcach i minerałach, a przemianami all-chemicznymi zmieniającymi kruszec naszej osobowości. Zrozumiałabym jeszcze, gdyby był to punkt wyjścia jedynie, ale myśl ta powraca przez całą książkę, stanowiąc zarówno punkt wyjścia, kulminacji, jak pointę - co mówiąc delikatnie odbiera lekturze nieco dynamizmu. Rozumiem, że repetitio est mater studiorum lecz jednocześnie est modus in rebus sunt certi denique fines. Moje w tym punkcie zdecydowanie przekroczone zostały. Rozbawiało mnie w prawdzie stwierdzenie Eliadego, że próbę nabycia wiedzy chemicznej od alchemików można porównać do próby traktowania książek wolnomularzy jako podręczników stawiania murów. Zaraz jednak nasunęła mi się refleksja - jeśli autor tłumaczy czytelnikowi takie rzeczy to chyba nie ma o nim najlepszego zdania… i lekuchno się spięłam ;)

Czymś nowym było dla mnie za to wskazanie podobieństw między górnikiem a akuszerką (tylko taką nieco demoniczną, bo niekiedy wydobywającą płody - ziemi - przed właściwym czasem ich narodzenia) oraz ukazanie rytualnych, czy wręcz sakralnych korzeni zawodów górnika i kowala. Do tej pory w tych kategoriach myślałam jedynie o pracy na roli, spojrzenie na kowalski piec jak na łono, w którym dokonuje się cud przemiany poszerzyło moje pole percepcji pewnych spraw.

Książka zrodziła też kilka refleksji:

Interesujące jest, że to właśnie z „typowo technicznych” zawodów wywodziły się stowarzyszenia zajmujące się odkrywaniem duchowego aspektu rzeczywistości. Nasuwa mi się skojarzenie ze współczesnymi fizykami, którzy czy to wdzierając się coraz głębiej we wnętrze atomu czy wypuszczając w niezmierzone obszary wszechświata chcąc nie chcąc w pewnym momencie wykraczają poza ścisłe granice swojej nauki: tam gdzie nauka tożsama staje się z mistyką.

Al-chemicy, wolnemu(l/r)arze - ciekawe czy/czemu rolnicy i kowale podobnie nie założyli duchowych odpowiedników swoich cechów. Jeśli tak, to czy przetrwali do dziś? (może ktoś słyszał o aratorach czy clusarzach?) A może ich miejsce zajęli współcześni fizycy i to oni w swych supernowoczesnych laboratoriach poszukują (świadomie lub nie) duchowego kruszcu materii, czy materialnego kruszcu ducha…

Myśl przewodnia książki polega na ukazaniu paraleli między przemianami dokonywanymi w warsztatach kowali i chemików na kruszcach i minerałach, a przemianami all-chemicznymi zmieniającymi kruszec naszej osobowości. Zrozumiałabym jeszcze, gdyby był to punkt wyjścia jedynie, ale myśl ta powraca przez całą książkę, stanowiąc zarówno punkt wyjścia, kulminacji, jak pointę - co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    179
  • Przeczytane
    84
  • Posiadam
    36
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Religioznawstwo
    3
  • Ulubione
    3
  • Filozofia
    2
  • Filozofia
    2
  • Historia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kowale i alchemicy


Podobne książki

Przeczytaj także