Drohobycz, Drohobycz

Wydawnictwo: W.A.B.
83-88221-15-9
literatura żydowska
Adam B

Podobnie jak w poprzednich książkach, tak i w tych opowiadaniach Henryk Grynberg wraca do tematu wojny i Holocaustu, tym razem jednak z większą oszczędnością środków. Dokumentalnemu świadectwu daje pisarz pierwszeństwo przed literacką parabolą. Rzecz dzieje się w Polsce i dziesięciu innych krajach, a Grynberg, kronikarz cudzych losów, opisuje już nie sam Holocaust, lecz los tych, którzy go przeżyli. Pisarz dokumentuje nasz przeklęty wiek, w którym znikła kwestia indywidualnej winy, zastąpiona przez zbiorową zbrodnię i bezkarność. Zagłada to piekło z jasnym podziałem na dręczonych i dręczycieli, ale bez podziału na potępionych i sprawiedliwych. W tym piekle ofiary, zanim zginą, same zostają ostatecznie upodlone i często pomagają upodlić innych. Cierpienie, o którym pisze Grynberg, nie uszlachetnia nigdy.
W 1998 roku książka została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE. Wkrótce ukaże się jej niemieckie wydanie.
Edycja ta jest poszerzona o nowe opowiadanie zatytułowane Msza za wszystkich.

Koronczarka | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Henryk Grynberg temat holocaustu starał się potraktować beznamiętnie. Często jego opowiadania zamieniają się w wyliczania. Wyłania się z tego świat prawdziwy straszną prawdziwością. Mężowie, żony, ciotki, wujowie, ich dzieci i wnuki, dziadkowie ze wszystkich możliwych stron ginęli. W obozach, łapankach, wywiezieni gdzieś tam, uciekający na wschód, uciekający na zachód, północ i południe. Nie było dla nich miejsca. Uciekali w inną kulturę, wyrzekali się swojej tożsamości, ukrywali, kim są i też nie było dla nich miejsca. Czytanie o holocauście traktuję jako obowiązek człowieka, który chce pamiętać o świecie, który zginął ledwie pokolenie temu.

Erised | 2014-04-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2014

Wypożyczając tę książkę miałam nadzieję, że przeczytam sobie kilka malowniczych esejów z Drohobycza (widmo "Sklepów cynamonowych" zamajaczyło mi gdzieś w tle) ale nie dajcie się zwieść niewiele mówiącemu opisowi. "Drohobycz, Drohobycz" to zapis eksterminacji drohobyckich Żydów, historia początku ich końca, świat widziany oczami zaszczutego zwierzęcia, świat zza kolczastego drutu, świat z góry, ulatującego w niebo dymu... Z jednej strony prawdziwie koszmarna do czytania z drugiej - fascynująca intymnością dzielonego doświadczenia. Myślę, że było mi to potrzebne

rokita49 Boruta | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Wczoraj Niemcy wygrali Mundial.Byli zdecydowanie najlepsi.Pokazali piękną grę w piłkę nożną.Ze zwycięstwa cieszyli się jak nie Niemcy.
W książce autor pokazuje losy tych,których dotknął codzienny,zwierzęcy nazizm w hitlerowskich Niemczech.Jak to pogodzić?.Wojna wyzwoliła w wielu ludziach najniższe instynkty.Książka wstrząsająca.Ukrywający się Żydzi najbardziej bali się nie szmalcowników,ale ludzi którzy dla idei wysyłali donosy do gestapo.Zawsze gdy widzę w telewizji fanatyków,którzy z charakterystycznym błyskiem w oku głoszą jedynie słuszne poglądy,i myślących inaczej wdeptaliby bezwzględnie w ziemię,przechodzą mnie dreszcze.Dla przestrogi,że człowiek jest tylko człowiekiem i nic jest nam dane na stałe.

COMPOSmentis | 2013-08-07
Przeczytana: 2006 rok

Literatura polska pełna jest wspomnień z czasów II wojny światowej. Z jednej strony piszą wspomnienia wysiedleńcy, ludzie, którzy musieli porzucić swoje dotychczasowe "miejsce na ziemi" i uciekać. Z powodu obaw o własne życie, w powodu wywłaszczeń, z powodu zmienionych granic. Z drugiej strony mamy wspomnienia tych, którzy przeżyli największe zagrożenie - skazanych na zagładę hitlerowskim rozporządzeniem. To prawda, że wiekszość tych książek pisana jest "na jedno kopyto". Trudno jest oddać cześć zmarłym, opisać tragizm sytuacji, oddać ówczesną atmosferę nie popadając w patos. Wielu się tego obawia i stara się pisać obiektywnie. Ale czy to się da? Henryk Grynberg nie uległ tej pokusie. Pisze prosto, ale na pewno nie obiektywnie. Pisze o zdarzeniach, które dane mu było przeżyć. Wcale nie z powodu szczęścia. W jego wspomnieniach Żydzi są dobrzy i źli, brzydcy i piękni, szlachetni i egostyczni, biedni i bogaci... Nie wszyscy zasługują na szacunek, ale na pewno nie wszyscy zasługują...

Agata | 2013-01-19

Jakoś tak niby nie wypada powiedzieć, że temat Holocaustu się znudził, że już wystarczy, bo za każdym razem się czyta to samo. No ale cóż, taka jest prawda. To tylko kolejna odsłona problemu już wystarczająco omówionego. Oczywiście, to nadal smutne, to nadal boli, to nadal wzrusza. Z tym, że już nie interesuje.

bagietto | 2016-09-20
Zaleznawpodrozy | 2016-09-10