Pucka

Tłumaczenie: Bogusława Sochańska
Seria: Literatura skandynawska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Putzka

Putzka to żywy obraz socjalistycznej Polski oglądany z perspektywy polskiej Żydówki, która w zakończeniu powieści z ciężkim sercem opuszcza kraj w 1969 roku. Proces dojrzewania pełnej dynamizmu i głodu życia tytułowej Putzki, jej wewnętrzne zmagania obserwujemy na tle trudnych relacji z matką wynikających z tragizmu wojennych losów, ale również z prozy życia wspólnego pokoju mieszkania...

Proces dojrzewania pełnej dynamizmu i głodu życia tytułowej Putzki, jej wewnętrzne zmagania obserwujemy na tle trudnych relacji z matką wynikających z tragizmu wojennych losów, ale również z prozy życia wspólnego pokoju mieszkania dzielonego z inną rodziną. Dojrzewanie do miłości i przyjaźni, szczenięce poddanie się komunistycznej indoktrynacji, a potem wyzwalanie się z niej, dorastanie do samoakceptacji podwójnej tożsamości – oto wielowątkowość tej prozy! Przypieczętowana konfrontacją z falą antysemityzmu końca lat '60. Z tego tła wyłania się, jakby przy okazji, obraz stosunków polsko-żydowskich.
Powieść oparta jest na motywach autobiograficznych. Wiele postaci to autentyczne, w niektórych przypadkach rozpoznawalne osoby i osobistości polskiego życia kulturalnego tamtych lat. Akcja toczy się w różnych miejscach Polski, ale przede wszystkim w Krakowie, wielkiej miłości bohaterki – i autorki.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2008

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Joanna | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Janina Katz – polska pisarka żydowskiego pochodzenia, urodzona w Krakowie w 1939 roku zmarła wczorajszego dnia 18 października 2013 roku w Kopenhadze. Mieszkała od 1969 roku w Danii, wielokrotnie nagradzana i nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej.
Autorka pięciu powieści, jedenastu tomików poezji, dwóch tomów opowiadań oraz książki dla dzieci. Była również krytykiem literackim i tłumaczem na język duński twórczości m.in. Cz. Miłosza, W. Szymborskiej, Z. Herberta, T. Różewicza czy S. Mrożka.
Powieść „ Pucka” interpretowana jest jako żywy obraz socjalistycznej Polski widziany oczami polskiej Żydówki .
Pucka – to pieszczotliwe zdrobnienie imienia Pola, gdyż w dzieciństwie dziewczynka miała pucołowate policzki .
Powieść autobiograficzna o szerokim tle obyczajowym czasów powojennych i lat 60-tych z epilogiem w Danii 1995 roku.
Wychowywana przez samotną matkę Sonię – Pucka już od dzieciństwa czuje się wyalienowana w środowisku szkolnym , rówieśniczym . Poszukuje swej...

AnnaGIE | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Długo się za nią zabierałam, gdyż nie mogłam przebrnąć pierwszych stron. Zmobilizowałam się dopiero na wczasach i nie pożałowałam! Po dosyć irytującym początku, kiedy bohaterka wydawała mi się egzaltowana, książka zaczęła obfitować w liczne, bardziej ciekawe wątki niż tylko dziewczęce rozterki Pucki z własnym ja. Baaardzo ciekawe odniesienia do żywych postaci ze świata kultury, forma również interesująca.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 10 sierpnia 2010