Żelazny dom

2013-11-13
2013-11-13
Alina Siewior-Kuś
sierociniec ucieczka mafia

Przemoc podążała za nim niczym zapach

Pochłonęłam jednym tchem. świetna książka

Pochłonęłam jednym tchem. świetna książka

Trzyma w napięciu i trudno się od niej oderwać. Warta przeczytania!

Trzyma w napięciu i trudno się od niej oderwać. Warta przeczytania!

John Hart to jeden z moich ulubionych pisarzy.
Niestety ta książka ogromnie rozczarowała mnie.
Miałem wrażenie, że napisał ją ktoś inny.
Historia na siłę, zakończenie jak z Harlequina.

John Hart to jeden z moich ulubionych pisarzy.
Niestety ta książka ogromnie rozczarowała mnie.
Miałem wrażenie, że napisał ją ktoś inny.
Historia na siłę, zakończenie jak z Harlequina.

Doskonała książka, po prostu się zachwyciłam nią. Pochłonęła ją jednym tchem.

Doskonała książka, po prostu się zachwyciłam nią. Pochłonęła ją jednym tchem.

W pewnym sensie poruszająca historia, która ukazuje, jak potrafi być mocna miłość braterska.

Niestety, nie takiej fabuły się spodziewałem, kiedy się spodziewałem, że akcja ruszy, jak przy wątku porwania Eleny. Nie można im odmówić tego, że było dużo trupów, ale akcja była za wolna.

Końcówka troszkę wynagrodzila moje czekanie, bo poznaliśmy prawdziwą twarz Abi, były kłamstwa, sekrety. Troszkę fakty mnie zaskoczyły. Zakończenie dziwne.

Żelazny dom - sierociniec z piekła rodem.
Od niego się wszystko zaczyna.
I na nim się wszystko kończy.
Michael i Julian - bracia, we wczesnym dzieciństwie porzuceni, w sierocińcu walczą o przetrwanie. Michael jest silny. Julian wrażliwy, delikatny, typ ofiary.
A sama książka rewelacyjna! Trzyma w napięciu, wciąga jak bagno i cudownie dezorganizuje życie codzienne.

Żelazny dom - sierociniec z piekła rodem.
Od niego się wszystko zaczyna.
I na nim się wszystko kończy.

Chcę czytać takie książki przez osiem dni w tygodniu i trzynaście miesięcy w roku. Król Ludwik Słońce XIV rzucił kiedyś ,,o małom nie czekał,,. Ja rzucę – o małom nie zwlekał. Nieomal zaniechał...Ale od czego LC jest i grono znajomych z gustowną orientacją detektywistyczną. Ano od sugerowania, podpowiadania, awizowania. Tej i podobnych jej pozycji. Zdarza mi się czytać kryminały z przymrużonymi oczyma. Bywa mi je zamykać, patrzeć przez palce, pobłażać. Nic z tych rzeczy miejsca nie miało. Oczy szeroko otwarte sprawiły, żem pogruchotany jest. A rozdzierająca fabuła przysłoniła styl, esprit i suspens. Autor zna swój fach i doszukiwanie się Jego potknięć byłoby nie na miejscu. Byłoby jak wysłanie kornika na korepetycje z dziur robienia.
Zbyt głęboko mnie drasnąłeś Johnie Hart, bym napisał TAK. Tak mi rób. To nie ten rodzaj płasko kryminalnych zadr.
To zadry rysujące karoserię. Zatykające tłumik.
I sypiące piasek do baku.

Nowy Jork, rodziny mafijne, wielka polityka i dwóch braci z sierocińca to wszystko składa się na doskonały kryminał trzymający w napięciu przez całe 460 stron! Polecam!

Zakłóciła mój normalny tryb życia.
Tak to jest z dobrymi książkami. :)
Na taką udało mi się trafić.
Żelazny dom – sierociniec z samego piekła.
Dwaj chłopcy walczą w nim o przetrwanie.
Dwóch mężczyzn, przygniecionych wspomnieniami z dzieciństwa.
Jeden słaby, wrażliwy. Drugi twardy, wyszkolony na zabójcę, ale z duszą jak nieoszlifowany diament.
Dwa różne życia. Jedna braterska więź.
Opowieść o brutalnej przemocy, odwadze, więzach rodzinnych, miłości…
Były w niej sceny potworne - musiałam przerywać czytanie - uspokoić pobudzoną wyobraźnię. Tylko na moment, bo John Hart trzymał mnie w napięciu… i nie puścił do końca.
Nie żałuję ani minuty poświęconej książce.
Dostałam to, co lubię - szalenie emocjonalną powieść.
Coś więcej niż dobry kryminał. Coś więcej niż dobry thriller.

Zakłóciła mój normalny tryb życia.
Tak to jest z dobrymi książkami. :)
Na taką udało mi się trafić.
Żelazny dom – sierociniec z samego piekła.
Dwaj chłopcy walczą w nim o przetrwanie.
Dwóch mężczyzn, przygniecionych wspomnieniami z dzieciństwa.
Dwa różne życia. Jedna...

'' To nie był tylko budynek , ale twarde , poszarpane usta świata który ich zwymiotował ''

W Żelaznym mieście , na Żelaznej górze , ktoś wybudował Żelazny Dom . Dom był mocny , z grubymi murami i solidnymi drzwiami i oknami . Musiał taki być , ponieważ miał służyć żołnierzom przybywającym doń ze stresem pourazowym , tuż po wojnie secesyjnej . Po jakimś nieokreślonym czasie z psychiatryka Żelazny Dom zamienił się w sierociniec . A w sierocińcu jak wiadomo zbiorowisko dzieciaków bywa naprawdę różnorodne . Ale wszystko głównie sprowadza się do jednego podziału , albo gnębisz ty , albo gnębią ciebie . W takie to '' doborowe towarzystwo '' trafiają dwaj bracia , Michael i Julian . Julian ma dopiero kilka miesięcy kiedy obaj bracia zostają znalezieni nad rzeką , niemal zamarznięci na śmierć . Michael jest kilka lat starszy . Starszy brat jest tym silnym . Odważnie stawia czoła bandzie chłopaków którzy dokuczają młodszemu słabszemu Julianowi . Mimo ciągłych pouczeń Michaela , Julian nie potrafi się bronić , nie potrafi używać pięści , jest słaby i chorowity , a to najlepszy kandydat na prześladowanego . A Michael nie zawsze jest wystarczająco blisko by wymierzyć złoczyńcom od razu na poczekaniu sprawiedliwość za brata . Pech , albo zrządzenie losu , jak kto woli , sprawia że pewnego pochmurnego deszczowego dnia wydarza się coś strasznego , coś co sprawia że Michael ucieka , zostawiając zapłakanego Juliana na podłodze łazienki . Pech jest tym większy , że właśnie dziś pojawiła się pewna bardzo , bardzo bogata kobieta pragnąca zaadoptować obydwóch braci . Abigail , żona wpływowego senatora zabiera więc ze sobą tylko Juliana . A co z Michaelem ? Dokąd może trafić taki chłopiec ? Najpierw na ulicę gdzie by nie zginąć , szlifuje umiejętności przetrwania , a potem w szeregi nowojorskiej mafii . Tak mija 20 lat . Julian pisze mroczne książeczki dla dzieci i odnosi sukcesy . A Michael również odnosi sukcesy w mafijnym światku , zostaje nawet ulubieńcem przywódcy , który traktuje go jak syna , co oczywiście nie podoba się prawdziwemu synowi starszego pana , oraz nie tylko jemu . Tym bardziej że Michael poznaje Elenę i zakochuje się na zabój . Pragnie odejść z szeregów mafii i ułożyć sobie normalne życie przy boku kochanej kobiety . Niestety mafia nie wypuszcza nikogo ze swoich szponów , nie przebacza i nie zapomina ....Czy bracia kiedykolwiek się jeszcze spotkają ? Co dalej z Michaelem i Eleną ? Kim naprawdę jest Abigail i dlaczego chciała właśnie tych chłopców , a nie innych ? Na te i inne w tym miejscu rodzące się pytania odpowie wam książka . Dla ciekawskich powiem , że wbrew przypuszczeniom Abigail nie jest ich matką , choć taka odpowiedź narzuca się sama . A bracia nie byli jej błędem młodości którym teraz chciałaby zadość uczynić . Książka jest bardzo ciekawa . Sięgnęłam po nią nie znając zupełnie autora , nie czytając żadnej innej pozycji tego pisarza , bazując w tym wypadku jedynie na pochlebnych opiniach innych czytelników . Tym razem był to wybór bardzo trafiony . Mam więc nadzieję przeczytać jeszcze inne powieści pana Harta . Książka jest mocna , dosadna i krwista . Ale musi taka być , by wiarygodnie oddać poczynania chociażby mafii . Ale jednocześnie nie epatuje okrucieństwem , nie w ilości zbyt wielkiej , przesadnej . Akcja jest prowadzona sprawnie i w pełnym napięciu . Dzieje się dużo , ale wszystko się ze sobą pięknie i dokładnie łączy . Nie ma w niej wodolejstwa którego tak nie cierpię . Każda scena , każde zdarzenie ma swoje głębokie uzasadnienie . Postacie psychologicznie dopracowane bardzo dokładnie i ciekawie . Polecam więc z czystym sumieniem .

• 2017
  • Thriller/sensacja/kryminał