Kielnią i cyrklem. Laicyzacja Francji w latach 1870-1914

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Historyczna Frondy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
83-60335-70-2
historyczna

Książka Grzegorza Kucharczyka opowiada o wojnie kulturowej, której stawką była tożsamość i historyczna pamięć Francuzów. "Pierworodna córa Kościoła" miała się stać ucieleśnieniem republikańskich ideałów. Realizacja takiego planu nie byłaby możliwa bez "kielni i cyrkla" czyli zaangażowania się masonerii w inicjowanie i popieranie laickiej polityki kolejnych rządów III Republiki. Wojna ta miała także swoje ofiary. Ofiary przelanej krwi przez tzw. zwykłych, niedorosłych do idei postępu Francuzów, którzy zamiast cieszyć się z nowych, wspaniałych czasów, woleli bronić swoich zakonników i prowadzone przez nich szkoły. Nawet kosztem ofiary ze swojego życia.

źródło opisu: okładka

Kamil | 2015-04-07