Gilotyna i Krzyż

Wydawnictwo: Wektory
historyczna

W niniejszej książce autor odsłania tytaniczną walkę pomiędzy siłami dobra i zła, która ze szczególną wyrazistością zaznaczyła się w Rewolucji Francuskiej pod rządami Terroru. Stracono wówczas często w sposób bardzo okrutny 40 000 francuskich katolików. Ich jedyną winą było przywiązanie do Wiary i przeciwstawianie się najokrutniejszym posunięciom Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego. Autor, opi

Aleksnder Bolik | 2011-06-27

Książka bardzo dobra, nie tylko dla wprawionych historyków. W końcu doczekałem się zdecydowanego głosu sprzeciwu wobec wielkiej "oświeconej" rewolucji, do której coraz częściej próbuje się nawiązywać budując nową Europę. Profesor Carroll pokazuje, w sposób bardzo prosty i przystępny, że hasła wolność, równość i braterstwo były pustymi sloganami propagandy, a faktycznym sztandarem rewolucji pika z nabitą nań głową duchownego. Minusem jest łatka "uczonego- katolika", którą doń przyczepiono, co w oczach ohydnych lewaków kompletnie go dyskredytuje, jako człowieka niegodnego zaufania i zwykłego "ciemniaka". Kolejna z pozycji, którą powinno się włączyć w kanon lektur szkolnych!

Grisznak | 2014-12-19

Książka skrajnie jednostronna i subiektywna. Autor staje jednoznacznie po stronie chrześcijan i widzi wszystko w kategoriach dobra i zła, przez co niejeden raz popada wręcz w śmieszność (vide cały opis sprawy Dantona). Wybór faktów mocno tendencyjny, całość sprawia wrażenie agitki. Odradzam.

| 2011-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

"Gilotynę i Krzyż" czyta się przyjemnie, pomimo tego, że ja i autor reprezentujemy dwa skrajne obozy jeżeli chodzi o ocenę Wielkiej Rewolucji.

Właśnie dlatego, że wydarzenie to należy do kontrowersyjnych nie zgadzam się z opinią poniżej-w żadnym wypadku książka taka nie mogłaby należeć do kanonu lektur. W pierwszej kolejności to, co zostało zaznaczone-bije z niej katolicki punkt widzenia. Niestety, tylko i wyłącznie taki. Opisując rewolucję i egzekucję Ludwika XVI Carroll nie odpowiedział na pytanie NA CO reakcją były te wydarzenia. Owszem, nie mogę na siłę wybielać wszystkich postąpień jakobinów, jednocześnie pamiętać trzeba, że rewolucja jest rewolucją-krwawa epoka Meiji także pochłonęła ofiary, lecz trzeba spojrzeć do czego doprowadziła.

Grunt, że Wielka Rewolucja Francuska spowodowała ogromne zmiany w mentalności ludzi, objawiało się to później w Kodeksie Cywilnym Napoleona, Wiośnie Ludów i dlatego twierdzę, że jej zdobyczy nie należy umniejszać, jak to robi autor. W końcu...

acinonyx | 2014-12-28
Przeczytana: sierpień 2014

Świetny styl, wciągająca książka. Znakomicie pokazuje przebieg rewolucji, autor ma jednak problemy z głębszą analizą przyczyn jej wybuchu (stwierdza, że nie wie jak do tego mogło dojść)

Adam Kucharek | 2016-11-30
Marcinowski | 2016-08-23