Towarzysze Niejasnego

Cykl: Bolesław Niejasny (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Polska, komunizm, Bierut
historia
Pistacia

Kontynuacja „Bolesława Niejasnego. Opowieści o Bolesławie Bierucie, Forreście Gumpie polskiego komunizmu”. Tym razem jest to dziewięć portretów ludzi, którzy pomagali Bierutowi budować po wojnie komunizm. Są wśród nich osobistości z pierwszych szeregów i stron gazet - Michał „Rola” Żymierski, marszałek; Karol Świerczewski „Walter” i Juliusz Hibner, generałowie; Robert Satanowski, partyzant, dyrygent, dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, też generał; Józef Cyrankiewicz, premier. Ale są również ludzie mniej znani - Igor Andrejew, profesor prawa, który skazał generała Fieldorfa „Nila”; Mikołaj Kulik, oficer UB; Stefan Martyka, aktor, dziennikarz znienawidzonej radiowej „Fali 49”; Jerzy M., sędzia - także dzięki nim Bierut mógł sprawować władzę, być tym, kim był.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/