Gomułka. Władzy nie oddamy

Reportaż
Czarne
2019-08-07
2019-08-07
PRL historia Polski XX wiek historia XX wieku komunizm komuniści PPR PZPR Gomułka Polska Ludowa

Okładka książki Azja 2. Opowieści podróżne Katarzyna Boni, Max Cegielski, Dorota Chojnowska, Iga Cichoń, Dariusz Fedor, Tomasz Fedor, Magdalena Gołębiowska, Rafał Grądzki, Jacek Konieczny, Magdalena Konik, Piotr Lipiński, Magdalena Rittenhouse, Barbara Rusinek, Michał Rusinek, Bartek Sabela, Paweł Smoleński, Katarzyna Stachyra, Piotr Tomza, Beata Wasilewska, Paulina Wilk
Azja 2. Opowie... Katarzyna Boni, Max...
Okładka książki Afryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Anna Arno, Artur Gutowski, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Marcin Jamkowski, Iza Klementowska, Marcin Kydryński, Piotr Lipiński, Mateusz Marczewski, Arun Milcarz, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Afryka. Opowie... Anna Alboth, Anna A...

Władysław Gomułka, też mi bohater na biografię! Tak sobie myślałam. Zaczęłam być gotowa do zmiany zdania po wysłuchaniu audycji Rafała A. Ziemkiewicza na jego temat, podczas której polecał parę książek o towarzyszu Wiesławie. Jedną z nich jest właśnie dzieło autorstwa Piotra Lipińskiego.
Okazało się, że Gomułka, ten jak zawsze sądziłam, tępy gnom, jest faktycznie wart biografii.
Książka Piotra Lipińskiego to biografia Gomułki napisana bardzo lekko, głównie na podstawie wspomnień i rozmów, na przykład z synem bohatera, Ryszardem. Nie ma ambicji naukowych, nie jest owocem kwerendy archiwalnej, co jej w niczym nie ujmuje.
Autor ukazuje Gomułkę w nielicznych momentach chwały, Najsłynniejszy to ten w 1956, kiedy postawił się sowietom. Delegacja imperium na czele z Chruszczowem wyjechała z Warszawy jak zmyta. Lipiński nie broni opisywanej postaci tam, gdzie jest nie do obrony: w 1968 czy na Wybrzeżu w grudniu 1970. Być może wielki rozlew krwi 17-go był wynikiem intryg wewnątrz aparatu władzy, w którym dążono już do wysadzenia towarzysza Wiesława z siodła, ale wcześniejsze zezwolenie o użyciu ostrej amunicji wyszło od niego. Chyba naprawdę wierzył, że sprawcami „niepokojów” było kontrrewolucjoniści. Nawet Breżniew uważał, że Gomułka przesadził. Postać zdecydowanie negatywna, bez dwóch zdań, ale jednak trochę ciekawsza – w sensie osobowości – niż mi się wcześniej wydawało. Mogę więc książkę zdecydowanie polecić.

Kolejny solidna książka biograficzna w wykonaniu Piotra Lipińskiego. Uchowani przed nadmiarem niepotrzebnej faktografii idziemy przez życie towarzysza Wiesława, widząc jego przemianę z ideowca i pewnej nadziei Polski lat 50. do cynicznego despoty, który bał się podzielić władzą.

Bardzo ciekawa biografia człowieka, który chciał wprowadzić komunizm o ludzkiej twarzy. Oprócz suchych faktów, czytelnik zapoznaje się z poglądami i opiniami na różne kwestie Gomułki. Książka napisana lekkim i zrozumiałym językiem, co bardzo ułatwia przyswojenie sobie jej treści.

Zgadzam sie, ze nie jest to klasyczna, historyczna biografia, ale ja, bedac po lekturze "Bieruta", wiedzialem czego sie spodziewac. Do lepszego zrozumienia wzlotow i upadkow towarzysza Wieslawa dla mnie bylo w sam raz

Książka jako całość bardzo interesująca, wbrew pozorom to drugą połowę czyta się szybko i płynnie. Największe zastrzeżenie mam jednak do pierwszych kilkudziesięciu stron, skoki czasowe, przeróżne wątki, które nie mają początku i końca powodowały, ze początek powodował u mnie ból.

To nie jest wybitna biografia, a raczej próba analizy człowieka. Jest poprowadzona linearnie. Bazuje głównie na dziennikach Gomułki, co oznacza, że skupia się bardziej na pierwszej połowie życiorysu (że tak to określę). Książka jest napisana przystępnie, nie nuży. Nie polecam osobom szukającym klasycznej biografii. To jest raczej takie przebiegnięcie, prześlizgnięcie się po życiorysie, z co prawda ładnie, rzeczowo nakreślonymi kontekstami, ale nieszczegółowymi. Komuś kto nie jest zaznajomiony z tytułową osobą polecam tę książkę.

Bogate życie Gomułki Lipiński zmieścił na 395 stronach. Gdyby to samo pisał uwielbiający długie przemówienia Gomułka, to na stronie 395 dopiero by się rozkręcał. A objętość to niejedyna zaleta książki Lipińskiego.

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna solidnie opracowana i bardzo dobrze napisana książka przez Piotra Lipińskiego. Jak każdy tytuł autora, czytało się ją zadziwiająco płynnie, a przecież temat stalinizmu, komunizmu do łatwych nie należy.
Po tytułach traktujących o Bierucie, Cyrankiewiczu i teraz o Gomułce, mogę stwierdzić, że w końcu Coś wiem o latach 45-70, naszej historii.

Wniosek z książki: zło nie zawsze przychodzi z zewnątrz. Ludzie gotowi je rozpowszechniać są wśród nas.

Wniosek z książki: zło...

Dla osoby, która raczej niewiele wiedziała o PRL, realiach, nie była zapoznana za bardzo z postacią Gomułki bardzo ciekawa biografia. Szybko ją pochłonęłam i polecam.

To nie jest reportaż. To pozycja historyczna (popularnonaukowa),ubarwiona elementami reportażu. Co do treści, nawet nieźle. Dobra jako przystawka do pozycji naukowych.

• Reportaż
  • Biografie