Niedyskrecje pocztowe. Korespondencja Tadeusza Borowskiego

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7255-666-0
Tadeusz Borowski
Pistacia

Niedyskrecje pocztowe to zbiór blisko 300 listów, kartek, telegramów Tadeusza Borowskiego i jego 47 korespondentów z lat 1943-1951. Korespondencja ta rzuca jaskrawe światło na niezwykle burzliwe i tragiczne losy jednego z najwybitniejszych pisarzy okresu II wojny światowej i literatury powojennej, a także na drogi jego pokolenia (szczególnie jego przyjaciół, wśród których znaleźli się m.in. Stanisław Marczak-Oborski, Tadeusz Różewicz, Piotr P. Słonimski, Wilhelm Mach, Wanda Leopold, Wiktor Woroszylski).

Szeroki krąg nadawców i adresatów - od rodziny i narzeczonej po luminarzy ówczesnej literatury (Stefan Żółkiewski, Kazimierz Wyka, Stefan Kisielewski, Paweł Jasienica, Aleksander Wat i inni) - pozwala wejrzeć zarówno w życie codzienne początków PRL, jak i za kulisy jej polityki i kultury.

Listy zebrał i przygotował do druku znawca twórczości Borowskiego, autor m.in. Ucieczki z kamiennego świata, Tadeusz Drewnowski.

Książka odkrywa przed Czytelnikami mnóstwo nieznanych faktów i rozwiązuje niejedną zagadkę z życia Borowskiego, a dopełnia ją zbiór (w większości niepublikowanych jeszcze nigdzie) fotografii.

[opis wydawcy]

Galadriel | 2013-02-03