Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania

Okładka książki Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania Karel Bartosek, Stéphane Courtois, Jean-Louis Margolin, Andrzej Paczkowski, Jean-Louis Panné, Nicolas Werth
Okładka książki Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania
Karel BartosekStéphane Courtois Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
historia
Le Livre noir du Communisme. Crimes, terreur et répression
Prószyński i S-ka
1999-05-10
1999-05-10
Krzysztof Wakar, Andrzej Nieuważny, Blanka Panné
historia komunizm zbrodnia terror prześladowania

Okładka książki Wina, kara, polityka. Rozliczenia ze zbrodniami II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski
Wina, kara, po... Paweł Machcewicz, A...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Czytałam ponad miesiac. Nie da się tego połknąć ot tak. Bardzo wartościowa. Wstrząsająca. Tak dobrą lekturą można zaczynać rok. Przegląd komunizmu na każdym kontynencie. Niesamowita. Trudna.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Książka będąca swego czasu europejskim skandalem a polskim przebojem wydawniczym. Dziś pewnie przeszłaby bez echa, bowiem bieżące podziały polityczne przyćmiły dawne, a młode pokolenie żyje innymi problemami i gdzie indziej poszukuje informacji.
Tymczasem we Francji, gdzie wydano ten zbiór artykułów, komunizm był częścią spuścizny tamtejszych intelektualistów. Wyznawany był także przez egzystencjalistów, jak Sartre, którzy jakoś dziwnie godzili się z marksizmem, nawet w najbardziej prymitywnych wersjach – stalinowskiej i maoistowskiej. Tamtejsza partia komunistyczna pozostała ultra-dogmatyczna do końca, odrzucając rewizjonistyczny hiszpańsko-włoski eurokomunizm i kontestując „pieriestrojkę”.
Dziewięciu francuskojęzycznym autorom (w tym czterem głównym) towarzyszą Polak – Andrzej Paczkowski i Czech – Karel Bartosek. Pierwszy napisał rozdział o naszym kraju, zaś drugi o pozostałych demoludach. Nie da się ukryć, że prawdopodobnie francuscy autorzy mieli niewielką wiedzę na ten temat, wynikającą z minimalnego zainteresowania tym regionem Europy. Co innego dawne francuskie kolonie, jak Wietnam, Laos czy Kambodża, którym poświecono nawet więcej miejsca.
Dla Francuzów oto pewnie szok, ale my wiedzieliśmy to wszystko od dawna, jeszcze za komuny. O każdym z zagadnień można znaleźć lepsze,bardziej dokładne czy sensowniej napisane opracowania, szczególnie po polsku. Pięćdziesiąt stron na opisanie historii Czechosłowacji, Węgier, NRD, Rumunii, Bułgarii, Albanii i Jugosławii wystarczyłoby na sam wstęp. Dwadzieścia sześć o Polsce tym bardziej.
Tym niemniej zaletą pozycji jest właśnie zebranie całości w jednym tomie. Pokazanie wszystkiego w jednej rubryce, z jednym podsumowaniem, także liczbowym. Po to, aby pokazać ludziom na zachodzie, że to, czego nie doświadczyli było wcielonym złem i wyciągało z ludzi wszystko, co najgorsze.
Książka nie nadje się do czytania ciągiem. To raczej mini-monografia, do której warto sięgać w miarę potrzeb, przy okazji czy dla skonfrontowania własnej wiedzy czy przemyśleń. Nie mam pewności, czy przeczytałem każdą stronę, ale jako datę podaję okres przeczytania zasadniczego zrębu książki (ZSRR, Europa Środkowo-Wschodnia i Chiny). Przy okazji różnych lektur czy filmów – zaglądam do dziś.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich, a w szczególności pięknoduchów, którym komunizm kojarzy się jedynie z dzieleniem się cukierkami z kolegami z klasy. Komunizm, najpotworniejszy z lewicowych ideologii (inne lewackie wynaturzenia, nazizm i tym bardziej faszyzm, nie były aż tak mordercze),nie rozliczony do dzisiaj (pełno na Zachodzie legalnie działających partii komunistycznych),choć 100 milionów ofiar powinno być wystarczającą nauką. Zresztą autorzy "Księgi..." zaniżyli liczbę ofiar, ponieważ powinni dodać 30 mln zabitych podczas II wojny światowej, za wywołanie której ZSRS jest tak samo odpowiedzialny jak III Rzesza.

96/52/2020

"Czarna księga komunizmu" S. Courtois, N. Werth, J.-L. Panne, A.Paczkowski, K. Bartosek, J.-L. Margolin @Wydawnictwo Dębogóra @Wydawnictwo AA #recenzja

"Przebrzydły ród profesorów, którzy siedzą i piszą atramentem, a ten atrament krwią ludzką potem cieknie o trzysta mil odległości od nich." Tak Zygmunt Krasiński, wieszcz polski, pisał w liście do Konstantego Gaszyńskiego w 1846 roku. Były to zaiście prorocze słowa.

Myśl ideologii komunistycznej opracowywana przez pokolenia myślicieli, czy to w ramach socjalizmu utopijnego (J. Talmon) czy socjalizmu naukowego( Karol Marks, F.Engels) przemieniła się z biegiem czasu w reżim komunistyczny, który opanował prawie cały świat. Leninizm ustanowił partię komunistyczną narzędziem, które miało zaprowadzić na świecie sprawiedliwość społeczną(gdy słowa nie pomagały, wcielano przemoc i terror),narzędziem, które nigdy się nie myli i zawsze ma rację, a jeśli ktoś(robotnicy),z tym się nie zgadza, to ma problem.

Czerwona zaraza, która wypełzła ze Związku Radzieckiego, jest dowodem, że każda idea ma konsekwencje. Konsekwencje komunizmu w wykonaniu Lenina, Stalina, Ho Chi Minha, Castro i innych komunistycznych przywódców naznaczone są krwią niewinnych ludzkich istnień i znajdują swoje odzwierciedlenie w milionach ofiar systemu. A to tylko część zbrodnii, jakich dopuścił się komunizm. Prócz ludobójstwa, terroru, przemocy, należy pamiętać o zbrodniach popełnionych na psychice, na kulturze powszechnej czy kulturach narodowych.
Lecz czymże są te straty w porównaniu z masowymi morderstwami niewinnych ludzi (mężczyzn, kobiet, dzieci)?

Nasza Ojczyzna, jak wiemy z kart historii, wcale nie tak odległej, znalazła się w polu rażenia czerwonej zarazy. Dlatego doskonale zna metaliczny posmak krwi, którą spływały jej ziemie w latach 1944-1989. A z ludobójstwem sowieckim miała kontakt już wcześniej w latach wojennych, choćby męczeńska śmierć polskich oficerów w Katyniu

"Czarna księga komunizmu" to monumentalne dzieło, które prezentuje w sposób dokładny i wyczerpujący, w oparciu o wiele źródeł, bogatą bibliografię, rozwój morderczego systemu, jakim był, a w niektórych krajach nadal jest, komunizm oraz jego liczne zbrodnie przeciw ludzkości.

Dzieło te podzielone jest na pięć części, każda z nich omawia komunizm w innej części świata( Związek Radziecki, Europa, w tym Polska, Azja, Trzeci Świat). I każda z nich dostarcza dużej dawki historycznej, wiedzy o tym zbrodniczym systemie, pozwala na szersze spojrzenie na zagadnienie komunizmu i cierpienie milionów niewinnych ludzi.

"Czarna księga komunizmu" to dzieło, które wymaga skupienia i uwagi, nie czyta się go jak zwykłej powieści, wszak to literatura naukowa, historyczna. Będzie idealnym kąskiem dla miłośników historii, a także dla tych, których zajmuje komunizm i wszystko co z nim związane.

Daty, nazwiska, wydarzenia historyczne, niekiedy trudne słownictwo, bo naukowe, sprawiają, że jest to trudna lektura. Myślę, że nie dla każdego. Ja sama miałam kłopot by ją ogarnąć 😂 ale niewątpliwie i bezsprzecznie jest to bardzo ważna lektura i książka, która pozwala dowiedzieć się więcej o systemie komunistycznym, a także inaczej spojrzeć na dzieje dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Szczególnie ważna teraz, gdy w Polsce i na całym świecie czerwony potwór podnosi łeb i budzi się ze snu. La Boétie mówił, że istnieje "dobrowolna niewola", a my właśnie się na nią godzimy, pod przykrywką wirusa, pandemii, zabierane są nam kolejne bastiony wolności, zafiksowani na punkcie bezpieczeństwa, za chwilę nie będziemy mieli ani jednego ani drugiego, ani bezpieczeństwa ani wolności. Wolność nie jest wartością daną nam raz na zawsze, o wolność trzeba dbać, być czujnym, a w razie potrzeby walczyć o nią, nie pozwolić jej zabrać komukolwiek, a tym bardziej partii, która zatęskniła za starym ustrojem najwidoczniej. Tak, w dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważna książka, by pamiętać i by nigdy więcej nie dopuścić do tego by czerwona zaraza objęła nasz kraj jak i świat, możemy spojrzeć na kraje gdzie ma się ona całkiem dobrze, nie jest to zachęcający widok, prawda?

Na uwagę zasługuje piękne wydanie książki. W twardej oprawie z obwolutą, pod którą kryje się przyjemna w dotyku okładka. Co prawda jest to bardzo ciężka książka, dlatego trochę nieporęczna do czytania, ręce mdleją od jej trzymania w dłoniach, dlatego najlepiej czytać ją leżąc na łóżku, czy kładąc ją na stolik 😁 I druk mógłby być trochę większy, mi trochę utrudniał lekturę, ale ja jestem krótkowidzem, noszę okulary, więc nic dziwnego, jak ktoś ma świetny wzrok, druk nie powinien sprawiać mu trudności przy czytaniu. 😊

Jeśli kochasz historię, nie przeraża Cię literatura naukowa, historyczna, to jest to dzieło dla Ciebie. Polecam wszystkim, niech każdy weźmie z tego monumentalnego dzieła coś dla siebie, niech każdy z Was sam zdecyduje czy jest to lektura dla Was, polecam szczególnie miłośnikom historii, historykom.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję #KlubKsiążkiKatolickiej.

96/52/2020

Nie polecam.. Chyba ze ktos lubi czytac straszne rzeczy, przy ktorych hitlerowskie opisy obozow staja sie smieszne.. to polecam.

Bardzo ciezka ksiazka, ale ciesze sie ze ja przeczytalam.

Bardzo ciezka ksiazka, ale ciesze sie ze ja przeczytalam.

Przerażające, ku pamięci.

Przerażające, ku pamięci.

Krytycy tej książki albo jej nie rozumieją, albo żywią sentyment do komunizmu. Wystarczy spojrzeć, kto napisał przedmowę: Krystyna Kersten. Sama kiedyś związana z czerwoną władzą, odeszła od niej wraz z wiekiem i kolejnymi obserwacjami. Książka opisuje nie tylko fakty, ale też proces przebiegu dyktatur komunistycznych, dzięki czemu możemy skonstatować, że np. komunizmy azjatyckie miały przebieg wyjątkowo krwawy i brutalny, bestialski wręcz - z aktami sadyzmu prezentowanymi przez zwykłych funkcjonariuszy bezpieki na każdym kroku (wbijanie gwoździ w ciała żyjących więźniów!). Autorzy zwracają też uwagę, że ideolodzy i praktycy komunizmu nie zostali rozliczeni, a ich następcy zorganizowali sobie "miękkie lądowanie" po upadku ZSRS.

Do tej Księgi czytelnicy będą sięgać i za 500 lat, dziwiąc się, czemu czerwonym się upiekło.

Autorzy rzucają liczbami, które biorą z sufitu.

Autorzy rzucają liczbami, które biorą z sufitu.

Według autorów komunizm pociągnął za sobą około sto milionów ofiar. Nazizm jedynie dwadzieścia pięć milionów. Oznacza to, jak łatwo policzyć, że komunizm był gorszy od nazizmu cztery razy. Swoją drogą bardzo łatwo im się w książce tymi milionami operuje…

Czy jest to rzetelne opracowanie historyczne? Moim zdaniem nie. Książka ma charakter demaskatorsko napastliwy i obiektywizmu historyka raczej się tu nie znajdzie.

Trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat rozdziałów poświęconych Chinom, Angoli czy Mozambikowi. Nie znam historii i dziejów najnowszych tych krajów, więc jestem gotów przyjąć za dobrą monetę to, co w „Czarnej księdze komunizmu” o nich napisano. Jednak z drugiej strony… Jest tu też liczący nieco ponad dwadzieścia stron rozdział poświęcony Polsce. Jego autorem jest polski historyk, prof. dr hab. Andrzej Paczkowski. Tu jestem w stanie ocenić jakość tego „dzieła” i jeśli reszta opracowana została tak samo, to jest w zasadzie… mało wartościowa. Prawdę mówiąc chciałem użyć określenia bezwartościowa, ale to byłaby chyba jednak drobna przesada – jest tu w końcu całkiem nieźle (chyba) opracowany rozdział dotyczący rewolucji w Rosji.

Zamierzenie mogło się wydawać ambitne, sensowne i pociągające na etapie planowania, ale dopiero w trakcie lektury okazuje się, że próby wpakowania do jednej książki opracowań dotyczących Rosji, Chin, Polski, Angoli, Węgier, Laosu, Czechosłowacji, Wietnamu, NRD, Kambodży, Korei Północnej, w praktyce okazały się nieporozumieniem. W książce jest ewidentnie czegoś za dużo lub czegoś za mało.

Tego, że ponoć niezły polski historyk nie odróżnia „komuny” w Polsce przed i po 1956 roku, zrozumieć nie mogę. No, chyba, że z góry wyznaczono mu ograniczoną ilość miejsca na rozdział „polski”…

Jeśli komuś zależy na informacjach tendencyjnych, spłyconych i nieobiektywnych, to zachęcam. Poza tym jest to całkiem niezła pozycja porównawcza (do porównywania z innymi znanymi pracami).

Wstrząsająca, ale niezbędna dokumentalna książka o współczesnej historii. Zbyt mało spopularyzowana

• historia
  • Do kupienia