978-83-60602-38-6
Wojaczek, biografia
Wilczek

"Wojaczek wielokrotny" to największy zbiór wspomnień o poecie. Zawiera 85 relacji i świadectw na temat wszystkich etapów jego życia. Oprócz ponad sześciuset stron wspomnień, znajdujemy tu także płytę DVD z nagraniami 47 osób (ponad 11 godzin), co sprawia, że spełnia też rolę e-booka. Książka ma układ chronologiczny, płyta DVD - tematyczny (30 haseł, takich jak np. Alkohol, Autoagresja, Choroba, Incydenty, Śmierć, Uczucia, czy Więzienie). Pozwala to traktować książkę jak videoleksykon, którego czytelnik (a zarazem widz), może zapoznać się w dowolnej kolejności z tymi wątkami i problemami, które go intrygują lub są mu bliskie.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: lipiec 2009

Najlepsza ze wszystkich biografii Wojaczka, właśnie dlatego, że autor zamiast pisać książkę de facto „Wojaczek i ja”, oddał głos tym, którzy go znali – zatem za skromność, za doskonale, wzorcowo wręcz przeprowadzone wywiady, za sam pomysł i za obraz Wojaczka, chyba najpełniejszy i najbliższy prawdy.

Martyna Wierzchucka | 2015-01-07

Zdecydowanie najlepsza biografia Wojaczka — pozbawiona nierealnych pomysłów, promowania się, kwiecistego języka, który mógłby denerwować. Mamy zbiór historii, które przekazują osoby z najbliższego otoczenia Rafała. Pozostawia to dowolność interpretacji i wzbudza dalsze zaciekawienie postacią poety.

RozstrzelaneMysli | 2011-11-01
Przeczytana: 2010 rok

Pisząc pracę licencjacką o Wojaczku, zgłębiłam wiele książek na jego temat. Rzeczowe pytania i prawdziwe odpowiedzi pozwalają bardziej poznać autora niż poprzez pseudouczone wywody.

Porfirion | 2014-03-29

To chyba jedyna książka o Wojaczku, w której udało się coś z życia Wojaczka naprawdę uchwycić.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-09
Przeczytana: 2008 rok

Dla wojaczkologów pozycja więcej niż obowiązkowa. Katarzyna Batorowicz-Wołowiec i Stanisław stworzyli dzieło potężne, dzięki któremu możemy lepiej poznać i zrozumieć fascynującą postać Rafała Wojaczka, poety wyklętego, kaskadera literatury.
Przepytali na okoliczność kilkadziesiąt osób, mniej lub bardziej bliskich Wojaczkowi, tworząc kilkadziesiąt znakomitych, dalekich od hagiografii portretów poety.

Można tę książkę czytać w porządku chronologicznym, według miejsc związanych z Wojaczkiem - od rodzinnego Mikołowa, aż po Wrocław, w którym poeta po raz ostatni zagrał partię szachów ze śmiercią. Można również czytać ją tematycznie, według haseł, tematów, archetypów nierozerwalnie z Wojaczkiem związanych.

I tak na zupełnym marginesie - zamieszczony w tym zbiorze tekst Stanisława Chacińskiego, fragment tekstu pt.: "Byłem i podpis: Rafał" z 1972 roku to chyba najlepsza rzecz jaką kiedykolwiek o Rafale Wojaczku napisano.

Szapirta | 2014-02-07

rewelacja, śmiech, łzy, refleksje.. ale nie mogę być obiektywna z powodu obsesji mojej do Rafała..

Marta Bargiel | 2013-06-23
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Rewelacyjne, głębokie studium poświęcone jednej z najbardziej wyrazistych postaci współczesnej literatury polskiej. Spójny portret Rafała Wojaczka wyłaniający się z ogromnej liczby wywiadów i świadectw, okraszony dodatkami na płycie, stanowi o zacięciu autorów, którym należą się gratulacje. Jedna z pozycji obowiązkowych. Dobrze, że ją odnalazłam, bo stoi już chwilę na półce. W to lato portret ten ukończę.

Łukasz Jarmołowicz | 2013-11-11

Polecam każdemu, kto chce poznać postać Rafała Wojaczka. Zarazem jego legendę, jak i fakty z jego życia oderwane od tej legendy.

ewa | 2012-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2012