Nierozważna i nieromantyczna. O Halinie Poświatowskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03149-8
Lemma

Z tyłu okładki: Niemal literacka, przyciągająca obfitością niezwykle interesujących szczegółów opowieść o życiu Haliny Poświatowskiej powinna przynieść satysfakcję zarówno tym czytelnikom, którzy chcieliby poznać los poetki od strony jej osobistych przeżyć, jak i tym, którzy pragną ujrzeć go przez pryzmat jej twórczości. Ci pierwsi znajdą tu obraz niezwyczajnej więzi łączącej Halinę z matką, historię jej pragnień i decyzji, drudzy - oryginalne, zadziwiająco świeże interpretacje pozostawionych przez nią tekstów - od wierszy i prozy po listy i prywatne przemyślenia.

Ela | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Autorka z pewnością wykonała ogromną pracę dokonując analizy poezji, utworów prozatorskich i listów Haliny Poświatowskiej, ale efekty jej starań docenią raczej tylko specjaliści. Ode mnie – osoby po prostu zainteresowanej osobą i twórczością poetki – dokończenie tej książki wymagało ogromnego samozaparcia.

Autorka ukazuje nam twórczość Poświatowskiej przez pryzmat jej życia. Chyba wolałabym, by było odwrotnie… Natrętnie wyjaśnia czytelnikowi nie tylko genezę utworów poetki, ale także założenia i znaczenie poszczególnych wierszy, czyli tłumaczy co autor miał na myśli i dlaczego. Wrażenia z lektury psuły mi także ciągłe analizy porównawcze z twórczością i życiem innych poetów - bo mnie interesowała Poświatowska, a nie relacje Marii Dąbrowskiej z matką czy opinia Miłosza o Amerykanach. O samej poetce dowiedziałam się niewiele nowego. A wręcz odniosłam wrażenie, że pojawiajcie się śladowo informacje biograficzne wprowadzają dodatkowy zamęt. Polemizowałabym także z tytułem – ukazana...

Katarzyna | 2016-04-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Fajne. Literacka biografia Poświatowskiej. Troszkę ten wstęp o relacji pisarek i ich matek, jak odklejony od całej reszty, ale i tak urzekła mnie nienachalna drobiazgowość i precyzja myśli.

Monika | 2012-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2012

Z całą miłością do Poświatowskiej.. Pani Borkowska jednak mnie trochę wymęczyła.

rosa-yeryha | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2014

Książkę po prostu wymęczyłam. Nie tego się spodziewałam;
liczyłam na bardziej biografię- a tego było jak na lekarstwo, niż analizy porównawcze czy objaśnienie utworów poetki.

Ewa | 2015-08-11

Książka powinna mieć podtytuł 'O twórczości Haliny Poświatowskiej'. Zbyt wiele analiz poezji i prozy, zbyt mało biografii. Momentami autorka zanadto oddchyla się od tematu. Czytając miałam wrażenie, że jest to praca naukowa -napisana na siłę, gdy niewiadomo co pisać na dany temat, a liczba stron musi się zgadzać.

noir_ange | 2012-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Gdybym nie miała wykształcenia filologicznego to chyba by mnie szlag trafiał co pewien czas..

Mroziowa | 2011-12-12

Moja ukochana poetka, ta biografia bardzo pomaga zrozumieć jej twórczość.

Justyna | 2016-10-16
Przeczytana: 2002 rok