Biblioteka Narodowa 1919–2019. Księga jubileuszowa serii

Okładka książki Biblioteka Narodowa 1919–2019. Księga jubileuszowa serii Stanisław Bereś
Okładka książki Biblioteka Narodowa 1919–2019. Księga jubileuszowa serii
Stanisław Bereś Wydawnictwo: Ossolineum językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Ossolineum
2019-10-22
2019-10-22
Ossolineum Biblioteka Narodowa Literatura

Okładka książki Twórczość na zamówienie Przemysław Benken, Stanisław Bereś, Zbigniew Bereszyński, Daniel Czerwiński, Sławomir Formella, Piotr Franaszek, Łukasz Jastrząb, Piotr Kardela, Monika Komaniecka, Cecylia Kuta, Rafał Łatka, Stefan Pastuszewski, Michał Mieszko Podolak, Tadeusz Paweł Rutkowski, Marcin Tunak, Maciej Urbanowski
Twórczość na z... Przemysław Benken,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

W 2019 roku najstarsza w Europie (jeśli się nie mylę) i na pewno najstarsza w Polsce seria wydawnicza skończyła sto lat. Wiek to wspaniały, zwłaszcza w obszarze kultury i to w kraju przez który lubią się przetaczać różne wojny i inne nieszczęścia, zazwyczaj także politycznej natury.
Celem wydawnictwa jest dostarczenie Czytelnikom "najcelniejszych utworów literatury polskiej i obcej", jak głosi deklaracja zawarta w każdym tomie BNki.
Co prawda mamy rok 2024 i od rocznicy już trochę minęło, pojawiły się w serii nowe tomy, ja dopiero teraz przeczytałem Księgę Jubileuszową. Ta w przeciwieństwie do wszystkich BNek jest dużą księgą, prawie wielkości A4. A cóż w niej znajdziemy? Oczywiście historię serii (oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich),ale także biografie jej redaktorów, porównanie z innymi seriami tego typu w innych krajach i mnóstwo wspomnień o serii od ludzi w jakiś sposób związanych z Biblioteką Narodową (pisarzy, redaktorów, tłumaczy, badaczy literatury, ale też nauczycieli, uczniów i studentów). Cenny jest także spis wszystkich tomów wydanych w historii serii.
Jeśli ktoś do tej pory nie czytał, nie zbierał książek sygnowanych nazwą Biblioteka Narodowa to po tę pozycję też pewnie raczej nie sięgnie, ci którzy czytają, możliwe że już Księgę Jubileuszową czytali :) Mi się podobało, wartościowa lektura.
Ah, na Lubimyczytac dałem ocenę 10. Nie tyle jest to ocena książki, co serii jako całości, możliwe że najważniejszego zjawiska kulturowego (nie mogę znaleźć innego określenia teraz) w Polsce.

• Biblioteka Narodowa
  • Językoznawstwo, nauka o literaturze