Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś

Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś
Stanisław BereśStanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2018-09-05
2002-01-01
literatura polska rozmowa wspomnienia

Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś (czytają Bartosz Głogowski i Radosław Krzyżowski)
Wywiad rzeka ze Stanisławem Lemem to jest solidna porcja słuchania. Audiobook jest połączeniem dwóch rozmów - wywiadu z roku 1981 i potem powtórka w 2000. Było to niezwykle intelektualne, czasami nie do przeskoczenia dla mojego rozumku, musiałabym chyba siedzieć ze słownikiem żeby wszystko ogarnąć, ale nawet to co z tego wyłuskałam jest ciekawe i fascynujące. Lem był człowiekiem niezwykłym, posiadającym szeroką wiedzę w wielu dziedzinach, dociekliwym ale też upartym i nieco ekscentrycznym. Czynił wiele mądrych obserwacji i przewidywań, wysoko cenił intelekt. Jedno jest pewne, gdyby Lem skoczył w czasie, wszedł do dzisiejszej księgarni i zobaczył co jest na półkach z pewnością zszedłby na zawał.

Niektóre z książek Lema były dla mnie już trudne w odbiorze i wymagające sporej wiedzy i skupienia ale to okazuje się być jeszcze nic w zestawieniu z tą rozmową. Zakres i głębokość jego wiedzy i przemyśleń po prostu jest dla mnie momentami nieosiągalna. Nawet Stanisław Bereś ewidentnie w wielu momentach nie nadążał za Lemem. Jednak warto wiedzieć jak on myślał, nawet jeśli nie wszystko zrozumiałem a z wieloma rzeczami nie bardzo się zgadzałem.

Interesujące jest też jak wieli filozof, jakim był Lem, okazuje się być także zwyczajnym, niedoskonałym człowiekiem. Jak zaskakująco źle wypowiada się o wielu pisarzach (w końcu do pewnego stopnia kolegach i konkurentach),jak czuje się nie dość doceniany (pewnie cecha większości twórców),jak daje się przekonywać różnym wiadomościom z Internetu, które wyglądają na fake newsy (choć w czasie rozmowy termin "fake news" jeszcze chyba nie istniał).

Lem jako filozof, który był człowiekiem

Rozmowy z Lemem, w których wypowiada się i precyzuje swoje poglądy na całe spektrum spraw związanych z nauką, kulturą, światopoglądem, wiedzą, literaturą , filozofią i mnóstwem innych rzeczy związanych z życiem tu i teraz oraz w przyszłości.
Powiem krótko - ten człowiek to intelektualny gigant, wybitny umysł o błyskotliwej inteligencji. Zadziwia jego wiedza na tematy, wydawałoby się znane tylko wąskiej grupie naukowców specjalizujących się w danej dziedzinie. Warto posłuchać przemyśleń człowieka, który w swych książkach antycypował wiele rzeczy czy zjawisk, tworzących naszą obecną rzeczywistość by wspomnieć choćby tylko sztuczną inteligencję czy związane z nią dylematy natury moralnej i socjologicznej. Bardzo ciekawa opowieść mistrzowsko moderowana przez interlokutora - prof. Stanisława Beresia.
Są też kontrowersje - m.in. zdziwiło mnie, że Lem narzeka i zżyma się na polskich wydawców i czytelników narzekając, że nie jest tutaj tak uwielbiany jak gdzie indziej, chociażby tak, jak był w.....ZSRR(!),gdzie dosłownie noszono go na rękach.
Oj! Oj! Mistrzu... :-)

Wizjoner XX i XXI wieku.

Wizjoner XX i XXI wieku.

Bereś prowadzi wspaniałe rozmowy z Lemem. Pokazany w nich jest ocean wiedzy jaką dysponował Lem. Na niektóre pytania Lem odpowiada z dużą chęcią, wybiega w przód, sam sobie odpowiada. Niektóre omija lub robi uniki.
W wydaniu z 2018 r. dodane zostały trzy ostatnie rozdziały (rozmoawy z 2001 r.). Poczulem jakąś zmianę tonu jego wypowiedzi i mam wrażenie, że Lem był jeszcze bardzo zatroskany stanem naszej cywilizacji.
Wydaje mi się, że TRL warto przeczytać po biografii Agnieszki Gajewskiej: "Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku"

Nie wiem, co myśleć o tym tomie. Lem był człowiekiem o wybitnym umyśle, pozostawił po sobie imponującą spuściznę, a i w wywiadzie przeprowadzonym przez Stanisława Beresia potrafi zachwycić, wygłaszając na poczekaniu tyrady gładko łączące rozmaite dziedziny nauki, rzucając mimochodem uwagi o oślepiającym stopniu błyskotliwości.
Niespotykana inteligencja predestynowała go do stanowiska samotnego mędrca, ale i on sam ochoczo w te buty wskoczył. I srodze się zawiódł, a zawodowi temu daje wyraz w swoich odpowiedziach. Rozgoryczony, przepełniony słusznym zapewne poczuciem niedocenienia i niezrozumienia, zajmuje stanowisko, które trudno nazwać inaczej niż mizantropią.
Szczególnie ostatnie fragmenty to już istna męka, stary Lem jest skrajnie zgorzkniały, gubi miarę w czarnowidztwie. Dlatego nie będę oceniać tej książki, która staje się notabene bodajże pierwszą spośród jego spuścizny, do której nie zamierzam powrócić. Nie mam legitymacji, by krytykować tak mądrego człowieka, w którego samotną i tragiczną sytuację nijak nie jestem w stanie się wczuć.

Niespotykana inteligencja predestynowała go do...

Ciekawe i dobrze opracowane. Czasem brakowało mi możliwości określenia kiedy dana wypowiedź miała miejsce, bo rozdziały są uporządkowane tematycznie i niekiedy w jednym łączone są chyba wypowiedzi z różnych okresów. Podziwiam zarówno ciekawe (poparte głęboką wiedzą) wypowiedzi Lema jak i doskonałe przygotowanie jego rozmówcy.
Zaskoczyło mnie, że Mistrz wolałby być postrzegany jako filozof a nie autor fantastyki.
Zasmucił mnie pesymizm pisarza zarówno w sprawie komunikacji między kosmicznymi cywilizacjami jak i możliwości poprowadzenia Polski ku "świetlanej przyszłości" przez działaczy i spadkobierców "Solidarności" (tu niestety czas pokazał, że obawy Lema były uzasadnione).
Książka warta przeczytania (chociaż nie da jej się przeczytać szybko).

Zaskoczyło mnie, że Mistrz wolałby być...

Świetnie zrealizowany i opracowany wywiad-rzeka. Kolejne rozdziały pozwalały mi wczuć się w klimat swobodnych, kameralnych rozmów pomiędzy dwójką literatów.
Stanisława Lema poznajemy poprzez kolejne strony nie tylko jako pisarza, ale też świadka przemian politycznych rozgrywających się w Polsce na przestrzeni wielu lat czy pasjonata nauki. Poznajemy jego zapatrywanie na wybrane kwestie etyczne i spojrzenie na świat.
Choć spisany wywiad i tak jest dość obszerną lekturą, a czytanie go wymagało ode mnie sporo wysiłku i koncentracji, czuję niedosyt – pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Czy się z poglądami Lema zgadzamy, czy nie, nie można odmówić mu bycia wybitną i w jakiś sposób nieuchwytną osobowością, prześcigającą swoje czasy; wizjonerem i człowiekiem wielkiego intelektualnego uroku.

Książkę kupiłem na targach książki we Wrocławiu (chyba w 2003?) i od razu pobrałem autograf autora. I entuzjastycznie rzuciłem się w lekturę. Byłem młody, ciekawy świata, żądny wiedzy. Nie liczyłem tego ile razy ją czytałem. Mogę wyjąć ją z półki w każdej chwili i chłonąć w stanie gorączki. Jest tu humor, mnóstwo ciekawostek, konfrontacja diametralnie odmiennych umysłów. A nade wszystko żywy i ruchliwy jak elektron intelekt Stanisława Lema - fenomen po dziś dzień nie do końca dla mnie pojęty. Maciej Maleńczuk napisał i zaśpiewał (z zespołem Homo Twist) piosenkę pt "Lema pamięci kosmiczny pogrzeb", która stawia kropkę nad i. Zaciekawi zarówno zaczynających przygodę z wybitnym lwowiakiem jak i koneserów jego twórczości.

Lektura momentami nużąca. Lem szalenie inteligentny i niezmiernie nadęty. Szczególnie irytujące jest jego biadolenie na temat niezrozumienia jego pisarstwa. Utyskuje na krytyków, czytelników, tłumaczy, a przecież zdobył niewyobrażalną sławę i uznanie. Skąd te pretensje? Oczywiście rozmowa zawiera szereg ciekawych opinii i spostrzeżeń na temat świata, sztuki, literatury. Szkoda, że jest to tak rozwodnione w powtarzającej się manierze narzekania.

• Chcę kupić
  • 2018 Przybyło

Stanisław Lem Tako rzecze... Lem Zobacz więcej
Stanisław Lem Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Zobacz więcej
Stanisław Lem Tako rzecze... Lem Zobacz więcej