Wojaczek wielokrotny

Okładka książki Wojaczek wielokrotny Katarzyna Batorowicz-Wołowiec, Stanisław Bereś
Okładka książki Wojaczek wielokrotny
Katarzyna Batorowicz-WołowiecStanisław Bereś Wydawnictwo: Biuro Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Biuro Literackie
2008-01-01
2008-01-01
978-83-60602-38-6
Wojaczek biografia

Fantastycznie utkana z równie fantastycznych i barwnych wspomnień opowieść i wielkiej indywidualności rodzimej poezji. Przede wszystkim o niepodrabialnym indywidualiście i geniuszu. Nie tylko dla wielbicieli poezji.

Wojaczek to ogromny indywidualista, smakosz słów, a przede wszystkim wybitny i niedoceniony poeta. Po Rafale Wojaczku pozostały wspaniałe teksty, które posiadają wyjątkową sugestywnosc oraz siłę wyrazu. Ogromny wpływ na recepcję jego twórczości poetyckiej ma niewątpliwie wykreowany (również przez samego poetę) mit dotyczący życia autora. Rafał Wojaczek dla jednych pozostanie alkoholikiem, błaznem oraz buntownikiem, który nie potrafi poradzić sobie z pokierowaniem własnego życia - przez innych nazywany polskim Rimbaudem i zaliczany do grona najlepszych poetów. Poezja, która trafia prosto w serce. #rafałwojaczek #wojaczek #poeta #poezja #

Dla wojaczkologów pozycja więcej niż obowiązkowa. Katarzyna Batorowicz-Wołowiec i Stanisław stworzyli dzieło potężne, dzięki któremu możemy lepiej poznać i zrozumieć fascynującą postać Rafała Wojaczka, poety wyklętego, kaskadera literatury.
Przepytali na okoliczność kilkadziesiąt osób, mniej lub bardziej bliskich Wojaczkowi, tworząc kilkadziesiąt znakomitych, dalekich od hagiografii portretów poety.

Można tę książkę czytać w porządku chronologicznym, według miejsc związanych z Wojaczkiem - od rodzinnego Mikołowa, aż po Wrocław, w którym poeta po raz ostatni zagrał partię szachów ze śmiercią. Można również czytać ją tematycznie, według haseł, tematów, archetypów nierozerwalnie z Wojaczkiem związanych.

I tak na zupełnym marginesie - zamieszczony w tym zbiorze tekst Stanisława Chacińskiego, fragment tekstu pt.: "Byłem i podpis: Rafał" z 1972 roku to chyba najlepsza rzecz jaką kiedykolwiek o Rafale Wojaczku napisano.

To chyba jedyna książka o Wojaczku, w której udało się coś z życia Wojaczka naprawdę uchwycić.

rewelacja, śmiech, łzy, refleksje.. ale nie mogę być obiektywna z powodu obsesji mojej do Rafała..

Polecam każdemu, kto chce poznać postać Rafała Wojaczka. Zarazem jego legendę, jak i fakty z jego życia oderwane od tej legendy.

Rewelacyjne, głębokie studium poświęcone jednej z najbardziej wyrazistych postaci współczesnej literatury polskiej. Spójny portret Rafała Wojaczka wyłaniający się z ogromnej liczby wywiadów i świadectw, okraszony dodatkami na płycie, stanowi o zacięciu autorów, którym należą się gratulacje. Jedna z pozycji obowiązkowych. Dobrze, że ją odnalazłam, bo stoi już chwilę na półce. W to lato portret ten ukończę.

Czasami brutalne.Niezłe.

Czasami brutalne.Niezłe.

Pisząc pracę licencjacką o Wojaczku, zgłębiłam wiele książek na jego temat. Rzeczowe pytania i prawdziwe odpowiedzi pozwalają bardziej poznać autora niż poprzez pseudouczone wywody.

Najlepsza ze wszystkich biografii Wojaczka, właśnie dlatego, że autor zamiast pisać książkę de facto „Wojaczek i ja”, oddał głos tym, którzy go znali – zatem za skromność, za doskonale, wzorcowo wręcz przeprowadzone wywiady, za sam pomysł i za obraz Wojaczka, chyba najpełniejszy i najbliższy prawdy.

• Biografie
  • Zdobyć!
  • R. Wojaczek
  • Kupię, choćbym miała wydać ostatnie pieniądze

Dodaj cytat z książki Wojaczek wielokrotny