Pod jednym dachem, pod jednym niebem

Wydawnictwo: Polnord-Oskar
Jola_St

Inne wydania

"Pod jednym dachem, pod jednym niebem" to powieść przeznaczona głównie dla tych, którzy lubią książki obyczajowe. Nie należy spodziewać się w niej zaskakujących czytelnika zwrotów akcji ani intryg, które czyniłyby utwór pretendentem do miana bestselleru. A jednak w książce tej autorka w umiejętny sposób ukazała ciepło rodzinnego domu, tę niepowtarzalną atmosferę domowego ogniska. Akcja...

Akcja powieści zamyka się w obrębie jednego wieczoru, ale za sprawą wspomnień bohaterów przenosimy się w różne momenty przeszłości, poczynając od roku 1917, a kończąc na 1986. Na uwagę zasługują kreacje bohaterów. Każda postać ma swój własny pogląd na świat i rzeczywistość. Autorka pokazała również w mądry sposób proces starzenia się, ale i swoistego emocjonalnego dojrzewania, z którym mamy do czynienia przez całe życie.

Problematyka książki jest dość szeroko zakrojona. Mamy tu wspomnienia wojenne (dość często pojawiające się w książkach Stanisławy Fleszarowej-Muskat), a także zagadnienie wierności małżeńskiej połączone nierozerwalnie z wybaczaniem. Warto zwrócić uwagę na konflikty międzypokoleniowe, na rosnące różnice między życiem dziadków i wnuków.

Powieść skłania do refleksji nad rolą rodziny w życiu człowieka, a także pokazuje, że zrozumienie drugiego człowieka zależy tylko od nas samych.

źródło okładki: http://www.wydawnictwooskar.pl

Monika | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Powieść Stanisławy Fleszerowej-Muskat to książka zwykła i niezwykła zarazem. Skonstruowana jest w sposób zaskakujący, aczkolwiek przemyślany. Tzw. akcja toczy się, jakby w utworze dramatycznym, w ciągu jednej doby. Na scenie występuje grupka aktorów (14 osób), która zgromadziła się w związku z obchodami czterdziestoletniego pożycia małżeńskiego Karoliny i Wiktora Wysoczarskich. Są to członkowie najbliższej rodziny, ksiądz i przyjaciel domu. Ktoś powie - nudy, co ciekawego może wydarzyć się w książce, w której większość akcji rozgrywa się przy stole? A w zasadzie cała - w mieszkaniu? Na pewno czytelnicy, którzy preferują raczej wartką akcję znudzą się szybko, a może i rzucą książką w kąt nie doczytawszy do końca.

Piękno tej lektury polega na jej przesłaniu i retrospekcjach. Dzięki nim autorka zbudowała galerię całkiem ciekawych i barwnych postaci, które we wspomnieniach wracają do roku 1917. Dzięki małżeństwu Karoliny i Wiktora los połączył dwie bardzo różne rodziny. Rodzice...

Ell | 2016-04-04

To powieść o kobietach i o ich miłości w różnych odsłonach. Mężczyźni, owszem są, ale wraz z całą swoją męskością, siłą i bohaterstwem pozostają na drugim planie. Są jakoś mniej ważni od tych kobiet, zmuszonych do bycia silnymi przez czasy, w jakich żyją. Począwszy od obu babek, a skończywszy na najmłodszej nastolatce.

Trudno określić tutaj pierwszoplanowych bohaterów. Być może są nimi Karolina i Wiktor, być może babka Izabelka. Każda z pojawiających się postaci to inny charakter, inny światopogląd.

Akcja obejmuje krótki czas współczesności - kilkadziesiąt godzin rodzinnego spotkania i długi czas przeszłości powracający w odcinkach. Współczesność to Polska lat 80-tych XX wieku i jak zawsze u Fleszarowej to Polska socjalistyczna, z całą złożonością ludzkich losów. Tych z pałaców... i tych z chłopskiej chałupy... żołnierzy idących do Berlina z Ludowym Wojskiem Polskim... powojennych karier związanych z wyjazdem z wyjazdem "na placówkę".
Czas przeszłości to przede...

Lenka | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Trudno mi się wypowiedzieć o tej książce. Bo niby jest ok, dobrze się ją czyta, ale mnie coś w niej brakuje. Może to chodzi o to, że nie przepadam za książkami, w których nie ma rozdziałów, gdzie akcja toczy się przy jednym stole, wśród tych samych postaci. Nie przepadam za książkami, gdzie ciągle wspomina się stare dzieje, a brakuje aktualnych wydarzeń. A mimo tych wad książka jest świetna, bo same historie opowiedziane przez członków pewnej rodziny są interesujące i warto je przeczytać. Książka dobra i do tramwaju czy autobusu i na długi, jesienny wieczór i przed snem. Świetnie się ją czyta.

Alina | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Trochę mnie w tej powieści moja ulubiona Fleszarowa – Muskat zwiodła. Niby ciekawa historia rodzinna, powikłane losy poszczególnych bohaterów, skomplikowane stosunki rodzinne. Jednak za dużo rozmyślań egzystencjalnych i sporo złej energii w rodzinie.

diunam | 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Stanisława Fleszarowa – Muskat była niegdyś bardzo popularną polską pisarką, dziś już niestety troszkę zapomnianą. Na szczęście wydawnictwo Edipresse „odkurza” jej powieści i wydaje całą serię pt. „Mistrzyni powieści obyczajowej” dzięki czemu możemy książki tej niezwykle utalentowanej pisarki odkryć na nowo. Ja sięgnęłam po te pozycje, które są w moim domu od dawna odziedziczone po starszych pokoleniach.
„Pod jednym dachem pod jednym niebem” to saga rodziny Wysoczarskich. Rzeczywista akcja powieści rozgrywa się zaledwie w ciągu jednej doby. Z okazji swojego jubileuszu Karolina i Wiktor Wysoczarscy organizują przyjęcie, na którym spotykają się cztery pokolenia: matka Karoliny przez wszystkich nazywana babką Izabelką, matka Wiktora – Jadwiga Wysoczarska, dzieci Karoliny i Wiktora – Krystian z rodziną, Kamil i Agnieszka z byłym mężem i obecnym partnerem. I wreszcie najmłodsze pokolenie – Marek i Sylwia – wnuki Wysoczarskich. Oprócz rodziny goszczą również księdza,...

DeVi | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Polska – lata 80 XX wieku. Do starego domu przybywa rodzina z okazji święta - 40 rocznicy ślubu Wiktora i Karoliny Wysoczarskich. Poza ich dziećmi, rodzicami, wnukami i prawnukami, zjawili się przyjaciele domu: Ksiądz Rudek, wojenny kompan Pan Ziołko oraz były maż Agnieszki – Roman Rozciłowski. Można by rzecz zwykła, nudna nasiadówka. Też tak myślałam dopóki wspomnienia pojedynczych osób doprowadziły mnie do przymusowego pozostania przy lekturze.

Jak już wspomniałam mamy do czynienia z retrospekcją. Główni bohaterzy wspominają stare, lecz czy dobre czasy? Przy stole siedzi cała plejada czterech pokoleń: od pradziadków po prawnuki - mamy z czego wybierać. Wojna, miłość, wierność, zdrada, niechęć, nadzieja na lepsze jutro. A gdyby tego było mało to jeszcze w teraźniejszości dodano kilka ciekawych wątków. Więc nie tylko zajmujemy się przeszłymi dziejami dotyczących wszystkich członków jednej ogromnej rodziny, to jeszcze zastanawiamy się jak skończy się całe to przyjęcie.

Postacie są...

Katula | 2012-02-17
Przeczytana: 21 lutego 2012

Polecam, dobra książka

Gosgos | 2016-03-20
Przeczytana: luty 2016

Przy jednym stole, z okazji 40 rocznicy ślubu Karoliny i Wiktora Wysoczarskich, zbiera się cała ich rodzina: matka Karoliny, matka Wiktora, dzieci, wnuki, rodzeństwo, a także przyjaciele rodziny. Akcja powieści obejmuje właśnie takie jedno posiedzenie przy wspólnym stole. Oczywiście, jak to bywa przy okazji takich rodzinnych spotkań wspominane są stare dzieje (tu: dotyczące wojny, czyli tematyka typowa dla książek Fleszarowej-Muskat), które niekoniecznie interesują młodsze pokolenie, pojawiają się konflikty między pokoleniem młodszym i starszym, Podczas rodzinnego spotkania ma miejsce bardzo dużo wydarzeń, a niektóre są wręcz przełomowe dla życia rodziny. Wydało mi się to niezbyt prawdopodobne - miesiąc życia można by tak wypełnić, a nie jeden wieczór ;) Kilak z nich:
- oto pojawia się biedna dziewczynka z patologicznej rodziny, z chorym psem (Wiktor jest weterynarzem),
- przychodzi stary pijaczyna, żeby odgarniać śnieg,
- Wiktor pierwszy raz opowiada Karolinie o dziewczynie,...

zaczytAnna | 2013-03-27

Szczerze mówiąc nieco znudziły mnie te "powroty do przeszłości", których w tej książce jest wiele, oj wiele...
Przypadł mi do gustu wątek Agnieszki i jej byłego męża.Fakt,że w prawdziwym życiu takie sytuacje naprawdę się zdarzają (ludzie się rozchodzą po to, by w niedalekiej przyszłości znów stworzyć związek)czynią z tej książki powiastkę życiową, lekką, ale nieszczególnie wbijającą się w umysł osoby, która ją czyta.
Daję 4 gwiazDki, i dopisuję swój komentarz- MOŻE BYĆ.

Joanna | 2013-10-12
Przeczytana: 10 października 2013

Ksiazka "Pod jednym dachem, pod jednym niebem" zachwyciła mnie. Przypomniały mi się książki które czytałam będąc w liceum. Takie bardzo polskie, z nutką nostalgii za dawną świetnością, garścią wspomnień wojennych, historii...Autorka po mistrzowsku ukazuje świat wewnętrzny bohaterów, ich myśli, wahania, natchnienia. A wszystko rozgrywa się przy jednym stole. Dobra polska literatura. Takiej za jaką tęskniłam na emigracji. Polecam!