ORP "Wilk". Okaleczony drapieżnik

Seria: Nieznane oblicza historii
Wydawnictwo: Alma-Press
9788370204051
historyczna

Autor, jeden z najzdolniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych badaczy dziejów polskiej floty wojennej, opracował pierwszą monografię jednego z najbardziej znanych i legendarnych okrętów podwodnych ORP Wilk i załogi, która zasłynęła m.in. brawurowym przedarciem się z Bałtyku do Wielkiej Brytanii we wrześniu 1939 roku. Odkrywa fakty nieznane z historii żelaznego drapieżnika w latach 1940-1945 na zachodzie, często wstrząsające: bunty i unikanie służby przez załogę, demoralizację, niekompetencję i nieudolność kadry oficerskiej, kulisy samobójczej śmierci kmdr ppor. Krawczyka oraz inne. Książka została opatrzona bogatym materiałem ilustracyjnym, zawiera dokładne rysunki jednostki i jej uzbrojenia oraz mapki. Dodatkowym atutem publikacji są nieznane dokumenty przechowywane w archiwach zagranicznych. Dzięki talentowi pisarskiemu autora mamy do czynienia z pasjonującą publikacją.

JediNadiruRadena | 2014-12-25
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Zanim zacznę tą recenzję, muszę się przyznać do paru osobistych zaniechań, które, jako miłośnikowi historii „drugowojennej”, wciąż nie dawały mi spać po nocach. Nim sięgnąłem po monografię „ORP Wilk. Okaleczony drapieżnik”, moja wiedza o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie ograniczała się jedynie do znajomości bohaterskich czynów naszych eskadr myśliwskich oraz działań sił lądowych np. dywizji pancernej generała Maczka. O Marynarce Wojennej wiedziałem właściwie tylko tyle, że dwa z jej najznamienitszych okrętów to ORP „Błyskawica” i nieszczęsny ORP „Orzeł”. Ktoś mógłby powiedzieć, że i tak jestem szczęśliwcem, gdyż zasób informacji polskiego społeczeństwa na temat tych spraw sięga zapewne granic błędu statystycznego. Tym niemniej, nie było się czym szczycić. Dlatego też niezmiernie się uradowałem, kiedy w moje ręce wpadła książka o historii „Wilka”, zapomnianego polskiego okrętu podwodnego (czy raczej: podwodnego stawiacza min) z czasów drugiej wojny światowej.

Szykowała się...

baku2000 | 2016-10-06
Przeczytana: 2014 rok

Książkę polecam miłośnikom marynistyki oraz II wojny światowej. Można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o okręcie ORP Wilk oraz jego udziale w wojnie. Miejscami może trochę nużyć ale ogólnie jest to dobra pozycja.

Witek | 2013-09-05
Przeczytana: 2010 rok

Książka ukazuje prawdziwy obraz polskich marynarzy, obdarty z aury świętości, bohaterskich, tęskniących za Krajem i rodziną ale tez ludzi młodych i zbuntowanych. Pokazane są też stosunki panujące w dowództwie MW, karierowiczostwo, niesprawiedliwość czy wręcz mobbing.

Pio | 2011-09-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011