U-Booty typu XB. Oceaniczne podwodne stawiacze min

Okładka książki U-Booty typu XB. Oceaniczne podwodne stawiacze min Mariusz Borowiak
Okładka książki U-Booty typu XB. Oceaniczne podwodne stawiacze min
Mariusz Borowiak Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2021-01-01
2021-01-01

„Podwodne olbrzymy Kriegsmarine”
Książka nosi tytuł „U-booty Typu XB. Oceaniczne stawiacze min”, nie mówi on jednak wszystkiego. Publikacja nie skupia się bowiem na opisaniu wąskiego zagadnienia monografii jednego typu, ale przedstawia nam bardzo szeroki kontekst historii, tych konkretnych „Szarych Wilków”. Publikacja ma 269 stron tekstu wiodącego. Opis typu X zaczyna się dopiero na stronie 113. Co jest przed ?
Po wstępie autora dostajemy tabele ze stopniami podoficerskimi i oficerskimi Kriegsmarine i lotnictwa brytyjskiego. Zaraz za nimi mamy wykaz skrótów. Potem już przechodzimy do genezy powstania podwodnych stawiaczy min, zaczynając od Cesarskiej Floty w okresie poprzedzającym i I wojny światowej. Duży fragment książki zajmują dzieje podwodnych stawiaczy min VIID (U-213 -218) wraz z ich osiągnięciami w II wojnie światowej. Gdy rozdział II skończy się zaczynają się opisy uzbrojenia minowego minowców. Zaraz po tym wykładzie przechodzimy do tytułowego typu X. I jest już standardowo jak na monografię przystało. Historia i dokładny opis konstrukcji. Autor funduje nam wycieczkę po u-boocie. Później zapoznajemy się z typami torped, artylerią pokładową oraz bronią przeciwlotniczą. Miny były opisane wcześniej. Jeszcze tylko podstawowe wyposażenie „Szarych Wilków” XB. Są tam urządzenia łączności, hydroakustyczne i radiolokacyjne. Na koniec śledzimy karierę bojową podwodnych minowców. Tutaj dodam, że dość bogato opisano tajemniczy rejs U-234 do Japonii (z uranem na pokładzie). Publikacje zamykają bibliografia i źródła fotografii i ilustracji.
A propos tych ostaniach, towarzyszą one tekstowi wiodącemu, są starannie dobrane i posegregowane. Niektóre bardzo duże, że można dopatrzyć się szczegółów. Rysunki również należą do mocnego punktu tej publikacji. Jest ich razem z fotografiami dużo.
Całość wydana w twardej oprawie formatu A4, na kredowym papierze. Napoleon V w tej kwestii nie zawodzi. Książkę Mariusza Borowiaka polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się tym typem broni. Autor pisze lekko i nie jest trudny w odbiorze. Jednocześnie nie jest zbyt pobieżny w opisach. Jak w przypadku zdjęć został tu osiągnięty kompromis. Piękna wizualnie książka i dobra lektura dla tych, co siedzą w temacie. Polecam.

„Podwodne olbrzymy Kriegsmarine”

Kolejna rewelacyjna książka jednego z najlepszych pisarzy marynistycznych - Mariusza Borowiaka.
Tym razem autor opisuje U-Booty typu X B, które były największymi okrętami podwodnymi w niemieckiej U-Bootwaffe jakie kiedykolwiek wybudowano. Ich wyporność (pełna) dochodziła do 2.710 ton!
U-Booty te były wykorzystywane jako stawiacze min oraz jako okręty zaopatrzeniowe (paliwo, torpedy, pociski, żywność - znacznie rzadziej).
Jak zawsze wszystko opisane bardzo szczegółowo, wszystkie przedziały i pomieszczenia od wyrzutni dziobowych do rufy, dużo wykresów oraz zdjęć (blisko 300!!).
Oprócz okrętów autor opisuje również broń oraz urządzenia wykorzystywane przez okręty typu X B.
Dla marynistów pozycja obowiązkowa!!!

Moja ocena - 8.0

P.S. Kilkanaście zdjęć zamieszczonych w tej książce pochodzi ode mnie :-)
Zgadnijcie które :-)

Podziękowania dla autora!