U-Booty na Morzu Czarnym 1942-1944. Mała flota Hitlera.

Okładka książki U-Booty na Morzu Czarnym 1942-1944. Mała flota Hitlera. Mariusz Borowiak
Okładka książki U-Booty na Morzu Czarnym 1942-1944. Mała flota Hitlera.
Mariusz Borowiak Wydawnictwo: Napoleon V historia
Kriegsmarine U-Booty

7,5/10

7,5/10

„Ciekawa…”
Kolejna książka Mariusza Borowiaka o U-Bootach. Z lekką nutą nieśmiałości podszedłem, bojąc się dużej ilości autoplagiatu z poprzednich publikacji. Tym razem jest znośnie, choć znajdziemy trochę wypełniaczy. Zacznijmy od wydania. Format A4 w gustownej twardej oprawie, na bardzo dobrym kredowym papierze. To standard Wydawnictwa Napoleon V. Zdjęcia i wykresy na takim papierze wyglądają znakomicie.
Co w środku ?
Zaczynamy od tabelarycznego zaprezentowania stopni wojskowych obu walczących flot. Kolejnym rozdziałem jest historia Morza Czarnego. Bardzo skrótowa i zbita, do tego dodane dwa trzy zdania o warunkach geograficzno – meteorologicznych. Źle się to czyta. Dalej kolejna piguła, tym razem na temat U-Bootów typu IIB. Zastanawiające są rysunki innych typów wplecione w ten rozdział. Mimo, że owe typy nie są opisywane – wypełniacze (?). Najlepsze przed nami.
Zaczynamy rozdziałem o transporcie lądem okrętów nad Morze Czarne. Bardzo ciekawy rozdział i chętnie przeczytałbym więcej szczegółów. Za tym rozdziałem mamy przedstawienie dowódców 30 U-Flottille i ich służby w Kriegsmarine. Moim zdaniem lekki wypełniacz – bo ja się nastawiłem na Morze Czarne a nie Atlantyk.
Właściwa tematyka książki zaczyna się od strony 92. Kolejne patrole na Morzu Czarnym „kajaków” do ich zagłady. Czyta się to dobrze, choć niektóre zwroty budzą lekki uśmiech.
Torpedy miejscami są chybione – choć powinny chybić, U-Boot nurkuje – choć powinien się zanurzać. Są to jednak drobiazgi nie mające większego wpływu na przyjemność obcowania z lekturą. Tuż przed zakończeniem dostajemy ciekawostkę – rozdział o próbach z bronią rakietową na U-Bootach.
Tekstowi wiodącemu towarzyszą starannie dobrane i wyeksponowane zdjęcia. Są duże i czytelne. Brawo dla autora. Do tego dochodzą fotokopie oryginalnych dokumentów, szkiców ataku itp. Duży atut publikacji.
Zakończenie i bibliografia zamyka książkę.
Podsumowując ciekawa lektura, mimo pewnych zgrzytów na samym początku. Szybko się czyta i może stanowić dobre źródło wiedzy o działaniach niemieckich okrętów podwodnych na tym akwenie.

„Ciekawa…”

Kolejna rewelacyjna książka najlepszego polskiego marynisty - Mariusza Borowiaka.
Tym razem autor opisuje najmniejszy okręt podwodny jaki posiadali Niemcy - typ II B (zwanych: "kaczkami", "dłubankami", "żelazkami").
Wszystko opisane jak zawsze z najdrobniejszymi szczegółami.
Bardzo ciekawy opis transportu 6 U-Bootów do portu w Konstancy na Morzu Czarnym. U-Booty musiały przebyć trasę, która wynosiła blisko 2500 km.
Pozostaje tylko jedno pytanie - czy ten transport U-Bootów się Niemcom opłacał??? Odpowiedź w książce!
Rewelacyjne zdjęcia z transportu tych okrętów!
Bardzo duża ilość zdjęć wszystkich opisanych okrętów!
Dla marynistów pozycja obowiązkowa!!!

Moja ocena - 8.0

P.S. Trochę zdjęć pochodzi ode mnie (najdłuższy rozdział) - razem ze zdjęciem na stronie tytułowej :-)

Podziękowania dla autora!

Wszystko opisane jak zawsze z najdrobniejszymi szczegółami.

• Biblioteka
  • Marynarka wojenna
  • * Kolekcja *
  • II wojna światowa
  • III Rzesza

Dodaj cytat z książki U-Booty na Morzu Czarnym 1942-1944. Mała flota Hitlera.