Nieprawe godło

Wydawnictwo: Muza
Bend sinister
83-7495-017-X

Inne wydania

""Nieprawe godło" to pierwsza powieść, jaką napisałem w Ameryce - pół tuzina lat po tym, jak kraj ten i ja wzajemnie się przyhołubiliśmy. Większa część książki powstała zimą i wiosną 1945-46, w wyjątkowo bezchmurnym i dziarskim okresie mojego życia. Cieszyłem się znakomitym zdrowiem. Moje dzienne spożycie papierosów osiągnęło poziom czterech paczek. Sypiałem co najmniej cztery, pięć godzin na dobę, a przez resztę nocy spacerowałem z ołówkiem w ręku po obskurnym mieszkanku przy Craigie Circle w Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie mieszkałem pod starą damą o kamiennych stopach i nad młodą kobietą o przeczulonym słuchu."

Wojciech Gołębiewski | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Vladimir NABOKOV - “Z NIEPRAWEJ STRONY”

„BEND SINISTER” w polskich wydaniach obdarzono tytułami: „Z NIEPRAWEJ STRONY”, „NIEPRAWE GODŁO” oraz „SKOŚNIE W LEWO”, a ja, po zapoznaniu się z treścią, najchętniej bym widział dosłowne przetłumaczenie na „PONURY ZAKRĘT”. Zobaczmy, co autor mówi na temat tytułu we wstępie do swojej książki:

„Określenie BEND SINISTER oznacza w heraldyce pas lub wstęgę malowaną od lewej strony /co w powszechnym, acz niesłusznym mniemaniu, oznacza pochodzenie z nieprawego łoża/. Wybór tytułu był próbą przywiedzenia na myśl konturu zniekształconego poprzez załamanie światła, skrzywienia w zwierciadle bytu, niewłaściwego kierunku wybranego przez życie, nieprawego i niemrawego świata. Wadą tytułu jest fakt, że poważny czytelnik, szukający „idei przewodnich” czy „ogolnoludzkich wartości” /co znaczy prawie to samo/ w powieści, może dać ...

Renata Ryś | 2014-02-12

Kocham twórczość Nabokova miłością bezgraniczną, dlatego w każdej książce tego autora dostrzegam tylko dobre strony.
Dzieła Nabokova co prawda do łatwych nie należą, ale czyta się je z ogromną przyjemnością-niemała w tym zasługa stylu i języka, jakim posługuje się pisarz oraz świetnie nakreślonych portretów bohaterów.
'Nieprawe godło' przedstawia historię Adama Kruga, profesora filozofii, który pogrążony jest w żałobie po śmierci ukochanej żony Olgi. Bohater mieszka wraz z synem w fikcyjnym kraju Padukgrad, w którym władzę sprawuje jego kolega ze szkoły,Paduk,zwany Ropuchem. Rządy Ropucha mają na celu sprawić, by wszyscy ludzie byli równi - nie chodzi jednak o równość w sferze ekonomicznej, ale o równość na płaszczyźnie intelektualnej. Najwyższą wartość w ich świecie stanowi bowiem przeciętność.
Ciekawe miejsce w książce zajmuje autor-narrator, który ujawnia się w niektórych momentach i przypomina czytelnikowi, że Krug jest tylko wytworem jego wyobraźni.
Po lekturze 'Nieprawego...

Sylwia Podgórska | 2010-07-20
Przeczytana: 2010 rok

Tematyka książki dobra, aczkolwiek coś sprawiało, że momentami czyta się ją z pewnym oporem.

| 2010-07-08
Przeczytana: 2010 rok

"Nieprawe godło" to książka o byciu pewnym samego siebie. Czasami nawet zanadto.
Polecam.

seepy | 2011-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Dwa, czy trzy razy zabierałam się za tę książkę i nigdy nie mogę jej wymęczyć do końca. Znajduję w niej kochany Nabokovowski haczyk (szkoda tylko, że autor wspomina o nim w przedmowie odbierając mi trochę przyjemności uważnego czytania), uśmiecham się do opisów i kpiarskich charakterystyk postaci... ale to wszystko.

Mariusz | 2010-10-20
Przeczytana: 17 października 2010

książka o dość ciekawej tematyce. Aczkolwiek miejscami zmuszałem się aby czytać dalej. Akcja dziwnie siadała i robiła się mniej zrozumiała.

kjts | 2016-09-28
bujek | 2016-07-16