Krąg ciemności

Wydawnictwo: Albatros
The Wheel of Darkness
Preston, Child, Krąg, ciemności
Odcień-purpury

Trudno o bardziej przerażającą sytuację niż rejs oceanicznym liniowcem, na pokładzie którego grasuje seryjny zabójca. Podążając tropem bezcennego artefaktu, wykradzionego z niedostępnego tybetańskiego klasztoru, agent FBI Aloysius Pendergast i jego wychowanica Constance Greene wypływają supernowoczesną „Britanią” w dziewiczy rejs. Zabójstwa, które zaczynają się wkrótce po opuszczeniu portu...

Podążając tropem bezcennego artefaktu, wykradzionego z niedostępnego tybetańskiego klasztoru, agent FBI Aloysius Pendergast i jego wychowanica Constance Greene wypływają supernowoczesną „Britanią” w dziewiczy rejs. Zabójstwa, które zaczynają się wkrótce po opuszczeniu portu potwierdzają najgorsze podejrzenia Pendergasta – złodziej znajduje się na pokładzie. Ale jak go odnaleźć pośród tysięcy pasażerów? Dlaczego kapitan „Britanii” kieruje statek prosto na rafy, ku pewnej zgubie? Czy on także miał kontakt z złowrogim Agozyenem, którego kształt i wygląd pozostają zagadką? Kto ocali pasażerów zmierzających wprost do piekła na okręcie ogarniętym paniką?

Roland | 2013-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Kolejna powieść duetu Preston/ Child z niezwykłym agentem specjalnym Aloysiusem Pendergastem. Tym razem nasz bohater wraz z podopieczną Constance Green tropi złodzieja starożytnego przedmiotu - Agozyena, który został skradziony z tybetańskiego klasztoru. W swoich poszukiwaniach trafiają na "Britannię" supernowoczesny liniowec transatlantycki.Wkrótce giną pasażerowie, nowy kapitan statku kieruje go ku zagładzie - prosto na rafy. Czy uda się złapać seryjnego mordercę ? Czym jest Agozyen? Czy uda się uratować statek przed katastrofą?
W ocenie tej książki będę bardzo subiektywny, gdyż moim zdaniem bohater stworzony przez Prestona i Childa jest jednym z lepszych detektywów książek ostatnich lat. Jest niczym Sherlock Holmes naszych czasów. W bardzo elegancki sposób ukazano jego wyrafinowanie, wiedzę, zamiłowanie do sztuki, a przede wszystkim analityczny i potężny umysł. Dodatkowym plusem książki jest sama jej koncepcja. Zamknięcie grupy ludzi (w tym przypadku około 4 tysięcy) w miejscu z...

Jedraz | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Krąg ciemności zauważyłem w księgarni na stosie tytułów przecenionych. Nie byłem do końca przekonany ale cena przekonała mnie do zakupu. Teraz nie żałuje. Książka wciągnęła mnie w świat burżuazyjnego liniowca płynącego przez Atlantyk tak bardzo że nie mogłem sie od niej oderwać. Bardzo ciekawa postać agenta Pendergasta sprawiła że poluje na kolejne powieści z tym bohaterem. Dużym zaskoczeniem, jak najbardziej pozytywnym było wprowadzenie mistycyzmu do książki. Dodatkowy smaczek! Krąg ciemności bardzo polecam.

Mirek | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

"Krąg ciemności" to powieść, która - po przeczytaniu skrótu - wydaje się być bardzo oryginalna. Tybetański zakon. Tajemniczy artefakt. I oczywiście zabójca na pełnym oceanie. Zapowiada się genialnie.
Tło powieści. Akcja na oceanicznym liniowcu. Historia skradzionego artefaktu. Poszukiwania owego zabójcy. A także walka z szalonym kapitanem. To wszystko tworzy interesującą fabułę. Powieść czyta się z dużym zainteresowaniem. Jednakże pewne elementy deformują przyjemność czytania. Mianowicie główni bohaterowie. Po pierwsze są wszechwiedzący. Wyciągają wnioski jakby z kapelusza. Po drugie, agent federalny jednym z adeptów tybetańskiego zakonu? W dodatku, po przeczytaniu ostatnich rozdziałów, chyba bardzo bliski oświeceniu. Jakoś to do mnie nie przemawia. Po trzecie, wzmianka o pochodzeniu nowego Rinpocze. Takie ciut naciągane.
Ogólnie rewelacji nie ma, ale czyta się lekko i przyjemnie.

Gośka | 2011-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2011

Niezła sensacja z domieszką horroru.Detektyw-twardy facet z FBI zostaje poproszony przez mnichów o odnalezienie skradzionego reliktu,który ponoć ma moc zniszczenia ludzkości.Szybko wpada na trop złodzieja, jednak zamiast reliktu znajduje trupa.Pierwszego ale nie ostatniego w tej książce.Tropem mordercy trafia na statek wycieczkowy,gdzie dzieje się reszta akcji.Tempo i napięcie akcji rośnie ze strony na stronę. Trup zaczyna się słać gęsto.Dochodzą siły nadprzyrodzone. Fajna książka.

la_pinguin | 2012-07-07
Przeczytana: 08 czerwca 2012

RECENZJA
Dwóch wędrowców zmierza w stronę tybetańskiego klasztoru. Są to agent specjalny Aloysius Pendergast i jego podopieczna Constane Green. U mnichów poszukują oni ukojenia po wydarzeniach, które zakończyły Księgę umarłych. Niestety również do tego świętego miejsca dociera zbrodnia. Ktoś ukradł artefakt, mogący dokonać zagłady świata. Pendergast i Constance postanawiają pomóc zakonnikom. Tropiąc zaginiony przedmiot trafiają na dziewiczy rejs najbardziej eksluzywnego i największego oceanicznego liniowca wszechczasów: Britanii. Rejs ten zostanie na długo przez wszystkich zapamiętany. Już od pierwszego dnia giną ludzie, a po pokładzie grasuje maniakalny zabójca. Kapitan statku nie zgadza się na zawinięcie do najbliższego portu- chce pobić rekordy szybkości poprzednich liniowców. Załoga wszczyna bunt, władzę przejmuje zastępca kapitana, która zamyka się na mostku i kieruje statek prosto na skały.

Pendergast jest w Kręgu ciemności trochę nieobecny. Tym razem fabuła nie koncentruje...

Kaira | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 listopada 2013

Kolejna książka opisują poczynania żądnego odpokutowania za czyny swojej rodziny detektywa Pendergasta. O ile poprzednie książki duetu autorów zaczynały mnie powoli nużyć, tak ta część jest naprawdę niezłym powrotem do formy, pokazującym na co stać pisarzy. Akcja do niemalże samego końca płynie wartko, opisana historia po przeniesieniu na srebrny ekran nie umywałaby się do lepszych części Bonda. Naturalnie jak niemalże wszystko, tak i ten utwór nie jest pozbawiony wad, do których zaliczyłbym niewielkie dłużyzny pod sam koniec (tym bardziej, że pierwsze części pokazują, iż duet jest w stanie zaprojektować błyskotliwe i trzymające w napięciu zakończenie) oraz konieczne wciskanie w każdą część elementów nadnaturalnych (mimo że ukazywane są również zaawansowane zdobycze technologii i nauki). Mimo tych drobnych i oczywiście subiektywnych niedogodności, książkę z czystym sercem polecam każdemu, komu podobały się inne książki pana Prestona i Childa.

eva40 | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Jak zawsze dobra rozrywka. Kto zna ten duet pisarski to chyba nie trzeba zachęcać :)

Nika | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Niesamowita, fikcyjna opowieść. Czytałam jednym tchem. opisy klasztoru, jego tuneli oraz oceanicznego liniowca bardzo dokładny. Czułam się jakbym osobiście tam była i znała każdy rozkład i korytarz liniowca. Do tego jak zawsze nasz bogaty, inteligentny Pendergast. Akcja fajna i mroczna, stopniująca napięcie. Zdarzyły się momenty nierealności i zbytniej fantazji, która poniosła autorów, ale to w niczym nie przeszkodziło. Można w tej historii znaleźć odniesienie jak bardzo człowiek nie jest idealny, jak zło, chciwość i pycha potrafi opanować duszę i zranić bezbronne dusze. Rewelacyjna opowieść z ciekawym zakończeniem.

Adam Grochocki | 2014-12-16

Recenzja z bloga zagrywam.blogspot.com
facebook: https://www.facebook.com/zagrywam?ref=ts&fref=ts

Przeglądam swoje wypociny i jestem w szoku... Jeszcze nigdy nie napisałem recenzji książek, których bohaterem jest agent specjalny Aloysius X.L. Pendergast. Nie wiem dlaczego, ponieważ jestem wielkim fanem przygód wspomnianego jegomościa. Na szczęście kupiłem bardzo niedawno ebooka z jedenastą już odsłoną przygód agenta i to podkusiło mnie żeby napisać o nim kilka słów. W tym poście chciałbym przybliżyć wydane do tej pory książki duetu Douglas Preston i Lincoln Child, aby zachęcić każdego. Naprawdę warto!

BOHATEROWIE

W Relikcie poznajemy agenta specjalnego FBI Dr. Aloysiusa X.L. Pendergasta. Najkrócej można scharakteryzować go słowami z tytułu - współczesny Sherlock. I nie oznacza to plagiatu, czy zbytniego zapatrzenia się autorów w twórczość Doyle'a. Pendergast jest bardzo tajemniczy i niebywale ekscentryczny. Pochodzi z bogatego rodu z wieloma tradycjami. W FBI pracuje jako wolny...

Mamerkus | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Od diogenesowskiej trylogii już nie czekam z taką niecierpliwością na to, co aktualnie wymyśli duet, który tak zachwycił mnie wcześniej "Reliktem", czy też "Granicą lodu". Z biegiem lat panowie popadli w rutynę i taśmowość. Nie ma już tej iskry, tej wyjątkowości wynikającej z udanej kombinacji intrygującej fabuły, akcji i kwestii naukowych.
"Krąg ciemności" to lepsza robota niż "Księga umarłych". Na plus zdecydowanie zmiana lokalizacji z Nowego Jorku na rejs liniowcem po Oceanie Atlantyckim. Klimat kojarzył mi się cały czas z takim mashupem kilku fajnych filmów jak "Indiana Jones i świątynia zagłady", "Śmiertelny rejs", "Event horizon", "Hellraiser", czy powieścią "Kobierzec" Clive'a Barkera. Oczywiście wszystkiego po trochu, bez oczywistych nawiązań do tych dzieł ze strony samych autorów, to tylko moje skojarzenia, chociaż niewątpliwie najwięcej autorzy wzięli z mitu o puszce Pandory.
Pendergast już się trochę przejadł, ale za to zawiązanie intrygi i sama akcja przypomniało...