Ogród wiecznej wiosny

Wydawnictwo: Otwarte
La casa de los amores imposibles
literatura hiszpańska,
Ag2S

Wieczna miłość, przeklęta namiętność… Piękna Clara o bursztynowych oczach, wbrew wiszącej nad nią klątwie, chce być szczęśliwa. Gdy zostaje porzucona przez ukochanego, postanawia się zemścić. Odtąd świadkiem samotności kobiet z rodu Laguna będzie dom o czerwonych ścianach oraz wiecznie kwitnący ogród. Czy narodziny Santiago – pierwszego w rodzinie chłopca – odwrócą przeznaczenie? Ogród...

Wieczna miłość, przeklęta namiętność…

Ogród wiecznej wiosny to napisana barwnym językiem wielopokoleniowa saga. Kastylijskie miasteczko staje się tłem historii o skrytych namiętnościach, grzesznych rozkoszach i potędze miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2010

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/ogrod-wiecznej-wiosny-2/

Joanna | 2013-04-18
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Barwna saga pokoleniowa sięgająca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia dotycząca kobiet z rodu Laguna nad którymi ciąży klątwa . Andaluzyjski bogaty właściciel ziemski przyjeżdża na polowanie myśliwskie do małego kastylijskiego miasteczka nad rzeką Duero, lekceważy i porzuca szaleńczo zakochaną w nim Clarę. Szalona i nieszczęśliwa miłość córki miejscowej czarownicy, naznaczonej przez miejscowych jako przeklęta owocuje przyjściem na świat kolejnej dziewczynki, kobiety z rodu Laguna oraz zemsty ze strony jej matki.
Powieść magiczna, wzbudzająca szerokie spectrum odczuć w czasie jej czytania, od zachwytu po odrazę , ogród skrywający wiele tajemnic.
Miłość, wielka namiętność,samotność, przeznaczenie opisywane stylem realizmu magicznego.

kwiatek29 | 2013-12-13
Przeczytana: grudzień 2013

Zachęcona pochlebnymi opiniami pełna entuzjazmu sięgnęłam po "Ogród wiecznej wiosny".Poznajemy historię rodu Laguna,nad którą ciąży klątwa.Kobiety z kolejnych pokoleń,żyją skazane przez bezlitosne fatum na nieszczęśliwą miłość w dodatku rodzą wyłącznie córki.Czytając miałam wrażenie chaosu ,a sama historia nie porwała mnie.

Lenalee | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Powieść „Ogród wiecznej wiosny” snuje nam historię przeklętego rodu Laguna, w którym kobiety na zawsze skazane są na nieszczęśliwą miłość, samotność i zemstę. Historię poznajemy dzięki Clarze, która bezradna wobec wiszącej nad nią klątwy, przysięga zemstę. Później kolejne pokolenia rodu Laguna przechwytują akcję, jednak tuż obok nich widzimy kolejnego bohatera, cichego obserwatora toczącej się historii – ogród, który dzięki rozpaczy Clary kwitnie przez cały rok, zupełnie nie przejmując się nadchodzącymi porami roku.

Książkę tę można nazwać uosobieniem wielu uczuć, przede wszystkim miłości, tęsknoty i nadziei na to, że los postanowi uśmiechnąć się ku rodowi Laguna i odmieni jego przyszłość. Bohaterki tej powieści skazane są na wielką rozpacz, zakochane tylko raz, nie potrafią nigdy więcej tak wielkim uczuciem obdarzyć żadnego mężczyzny. Wiodą żywot smutny i ponury i nic nie zapowiada się na to, co wkrótce ma się wydarzyć. Lektura ta napisana jest z pasją, którą czułam do...

kasandra_85 | 2011-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2011

Klaudia | 2010-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2010

To powieść na miarę naszych czasów, które skażone rdza konsumpcjonizmu i materialnego spojrzenia na życie nie pozwalają na magie w codzienności. W powieści powietrze drży czarodziejskim oddechem wieków średnich, a jednocześnie w bezpośredni sposób dotyka współczesności. Po raz kolejny hiszpańska proza nie zawodzi oczekiwań. Kuchnia czarownicy, niebanalna opowieść, saga rodzinna z ciepłem kominka podszytym bezpruderyjnymi opisami podanymi w slodkogorzkiej panierce, a do tego przepiękne słowo pisane emanujące kastylijskim żarem. Czytając ta baśniowa opowieść o kobietach przeklętego rodu Laguna jest się głodnym, spragnionym i przejętym. Zapachy, smaki i obrazy działają na zmysły w najbardziej fizyczny z możliwych sposobów. Podobne wrażenia odczuwa się w trakcie lektury "Pachnidła"

Niebywałym plusem powieści są jej bohaterki i bohaterowie. To ludzie z krwi i kości, a nie papierowe portrety. Sa namacalni i prawdziwi jak ludzie rzeczywiści z bagażami doświadczeń, wadami i zaletami....

enga | 2010-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Pamiętam, że najpierw zauroczyła mnie okładka, którą ujrzałam przy okazji wizyty jednej ze stron internetowych. Potem zaciekawił mnie opis. Kiedy więc dostałam propozycję otrzymania tej właśnie książki do recenzji, to oczywiście ją zaakceptowałam.

Już jakiś czas nie miałam okazji przeczytać żadnej sagi rodzinnej. A „Ogród wiecznej wiosny” właśnie takową jest. W trakcie czytania mamy okazję poznać losy pięciu pokoleń rodziny Laguna. Rodziny, w której kobiety zostały przeklęte przekleństwem straszliwym. Nigdy nie zaznają odwzajemnionej miłości, zawsze będą cierpiały męki miłosne, a na dodatek każda z nich urodzi dziewczynkę – kolejną ofiarę klątwy.

Clara Laguna jest pierwszą z bohaterek, które mamy okazję poznać. Zakochuje się nieszczęśliwie w młodzieńcu z Andaluzji, który przyjeżdża w jej okolice by polować. Młodzi zakochują się w sobie, lecz okazuje się, że Clara nie może liczyć na szczęśliwy związek, ponieważ pochodzi z biednej rodziny. Ukochany kupuje jej Czerwony Dom, by mogła...

allison | 2011-04-18
Przeczytana: marzec 2011

Kocham takie klimaty - magiczny realizm, niesamowite perypetie bohaterów (tu - przede wszystkim bohaterek:)), losy kilku pokoleń.
Książka napisana z rozmachem godnym prawdziwych mistrzów - bardzo mi przypomina najlepsze powieści pisarzy iberoamerykańskich...
"Połknęłam" w jeden dzień...

Yossa | 2010-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2010

Opowieść zaczyna się wraz z pierwszymi latami XIX wieku, kiedy to Clara Laguna poznaje andaluzyjskiego myśliwego. Jak szybko zaczął się ten gorący romans, tak szybko się skończył, ponieważ jej ukochany nie może pozwolić sobie na ślub z Clarą - piękną, ale pochodzącą jednak z niższych sfer, w dodatku analfabetką, mieszkającą z matką-czarownicą w chacie na obrzeżach miasta. Myśliwy zostawia ją brzemienną, chcąc nie chcąc Clara musi uwierzyć w fatum rodu Laguna - każda kobieta jest skazana na nieszczęśliwą miłość, rodząc córki o tym samym piętnie.
Książka jest otoczona woalem cudownego klimatu, jest przepełniony zapachami, barwami i zróżnicowanymi postaciami. Niektórzy mówią, że wątek staje się z czasem nudny, ale ja miałam takie wrażenie tylko na początku, Clara strasznie irytowała mnie swoją nieposkromioną chęcią zemsty, robiąc tym samym na złość tylko i wyłącznie własnej rodzinie, zagłębiając się coraz bardziej w swoją chorą egzystencję.

Opinia w skrócie: Ta książka to żywe...

Sara | 2010-09-29
Przeczytana: 2010 rok

Debiut hiszpańskiej pisarki Cristiny Lopez Barrio "Ogród wiecznej wiosny" już chyba zawsze będzie mi się kojarzył wyłącznie z wakacjami. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłam tę książkę na liście bestsellerów sklepu internetowego www.merlin.pl, gdzie wszyscy się nią zachwycali - od razu ją pokochałam, nawet bez zapoznania się z czątkami jakiejkolwiek fabuły. Okładka jest tak cudowna, przykuwająca uwagę, magnetyzująca i sprawiająca, że miałam ochotę pochłonąć ją od razu. Od razu rzuca mi się skojrzenie tej kobiety z jedną z najpiękniejszych aktorek - Penelope Cruz (Skarletko, również chciałabym, aby to ona zagrała w ekranizacji, gdyby taka powstała). Niestety, musiałam poczekać na przypływ gotówki, ale i tak udało mi się zaliczyć tę powieść w sierpniu.

Główną postacią jest na pewno Clara - kojena urodziwa kobieta z rodu Laguna, rodu, nad którym wisi wielopokoleniowa klątwa. Zakochane dziewczyny cierpią z podowu nieszcząśliwej i niespełnionej miłości, wszystkie kochają tylko jednego...

Skarletka | 2010-08-02
Na półkach: Przeczytane, Mam!
Przeczytana: lipiec 2010

"Ogród wiecznej wiosny" to książka, która uwodzi. Przy pierwszym spojrzeniu: okładką. Postać kobiety, która się na niej znajduje intryguje, przyciąga wzrok i obiecuje, że nie pożałujemy czasu spędzonego z książką. Moim zdaniem siła okładki tkwi w tym, że widać na niej tylko połowę twarzy.

Moje skojarzenie po przeczytaniu kilku stron? Realizm magiczny! - który po prostu uwielbiam. A że książka jest sagą, przedstawiającą losy kobiet z rodziny Laguna, więcej mi do szczęścia nie trzeba było.

Kobiety z rodu Laguna są przeklęte, ciąży nad nimi klątwa która mówi, że nigdy nie znajdą szczęścia w miłości, ich ukochany nigdy nie zagrzeje długo miejsca przy ich boku i samotnie będą wychowywać swoje córki. Jest jednak jeszcze coś, co charakteryzuje te niezwykłe kobiety: chęć zemsty na tych, którzy wyrządzili im krzywdę.

Bohaterkami powieści są Clara Laguna - prostytutka o bursztynowych oczach, jej córka Manuela - przystrajająca karaluchy kokardkami, Olvido Laguna - której ukochany...