Ogród wiecznej wiosny

La casa de los amores imposibles
literatura piękna
Sylwia Mazurkiewicz-Petek
literatura hiszpańska

Niestety, nie jest to książka wpisująca się w moją estetykę. Czytanie jej nie sprawiło mi przyjemności, chociaż bardzo się starałam, aby tak było. Opis książki sprawił, że podchodziłam do niej z entuzjazmem i wielkimi oczekiwaniami, które malały wraz z kolejnymi stronami.

Moja ulubiona książka która przeczytałam kilkanaście lat temu , i tyle czasu poszukiwałam tytułu tej książki ,która aż tak zapadła mi w pamięci.Dla mnie , niezwykla,tajemnicza trzymająca w napięciu.

To jest literatura, która zatrzymuje mnie w życiu, zatrzymuje żeby pokazać magię, mistycyzm, to że jesteśmy silnie połączeni z przodkami, że niektóre uczucia i losy są jakby dziedziczone. Piękna opowieść o kobietach, ich losach i wyborach. Ile z tego wszystkiego zdarzyło się z ich własnych wyborów, a ile z nakazu klątwy? Nie do końca to wiadomo, granica się czasem zaciera....

Dla lubiących realizm magiczny to będzie uczta, 70% magii, 30% realizmu. Jak na ten gatunek to bardzo dużo krwi i trupów przeplatanych erotyzmem i miłością. Dziwne ? Oczywiście, bo to jest dziwna książka. Jako wielbicielka realizmu magicznego polecam ją :).

Historia, którą snuje autorka, jest bardzo ciekawa - oto kobiety z rodu Laguna obciążone są klątwą, przez którą każda z nich zakocha się tylko raz i w dodatku nieszczęśliwie. Począwszy od XVIII wieku, od oszałamiająco pięknej Clary, jej kolejne potomkinie szarpane są miłością, rozpaczą, nienawiścią i żalem. Czy którejś z nich uda się zerwać klątwę?

Aby poznać odpowiedź na...

..."miłość to ból, powiedziała małpa, całując jeża"... chyba cytat ze starej gazety Filipinki... nie, nie ma w tej książce małp i jeżów, ale jest BÓL!!! bardzo dużo bólu, nienawiści, zazdrości, złości, zemsty, tęsknoty, czekania, no i miłości!!!Tak, wszystkiemu winna miłość... Wydanie okropne, maleńkie literki, a ja ledwo widzę, mimo to przeszło 300 stron, nie dałam rady w...

bardzo fajna książka, polecam kobietom szczególnie

Już dawno nie miałam do czynienia z wielopokoleniową sagą rodzinną, a ta książka właśnie się do nich zalicza. Jest to debiut powieściowy Cristiny Lopez Barrio i muszę przyznać, że bardzo udany. Książka jest napisana w sposób barwny i nie można się od niej wprost oderwać.

Poznajemy losy kobiet z rodu Laguna na których ciąży klątwa nieszczęśliwej miłości. Kobiety te kochają...

Historia nietuzinkowa, można by nawet powiedzieć dziwaczna, ale ma w sobie coś co sprawia, że ilekroć pomyślę o tej książce czuję jej osobliwy klimat, który na moment przenosi mnie w zupełnie inny świat. Myślę, że długo jej nie zapomnę.

Dyskusje

• 2011