Można umrzeć inaczej

83-7132-199-6
Irena Doleżal-Nowicka
Clifford Francis

1973

Rozumiem, co Clifford chciał poprzez tę powieść osiągnąć, nie zmienia to jednak faktu, że bardzo długo nie mogłam się przez nią przebić. Ospała fabuła i rozedrgani główni bohaterowie niezbyt całości pomagali.

„Można umrzeć inaczej”, to książka, która sprawiła, że ostatecznie trafiłam na Sycylię i do Taorminy – czyli miasta, które, mimo że małe, potrafi zauroczyć doszczętnie. Tak się stało i ze mną. No, ale o książce teraz. Powieść trafiła do mnie z polecenia w latach dziewięćdziesiątych. Niektóre postaci jawią się co prawda być jakby bezbarwne, pozbawione napędu, ale żle nie jest. Początek wciąga, zachęca. Czar z kartki na kartę trochę pryska. Czytelnik może się zmęczyć. Trzeba cierpliwości by dotrzeć aż do finału. Ale opisy są plastyczne i strawne.

Mamy tu pomysł i materiał na doskonały film!

W hotelu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Powoli sprawa jest wyjaśniana. Nolan grywał w kasynach, gdzie tracił pieniądze. Młoda Norweżka będąca towarzyszką tegoż nieboszczyka bywała z nim w tych luksusowych miejscach. Nie jest jego żoną. Policja włoska nie okazuje się zbyt energiczna i sprawna. Neal Forrester wplątuje się w bycie tłumaczem i opiekunem bezradnej Inger. Ona natomiast jest zamknięta w sobie i zawieszona. Ich relacja z początku jest drętwa i trudna. Taormina i Sycylia zaś - tło - to miejsce dobre do leniuchowania i kontemplacji, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wstępnie wydaje się, że Nolan popełnił samobójstwo. Pozostają jednak wątpliwości…

Dwaj "autostopowicze" zabrani przez Anglika nakręcają spiralę napięcia - posługując się bronią palną terroryzują Neala i Inger. Dochodzi do porwania...

Zaletą tekstu są krótkie rozdziały :)

Główny bohater, trochę tchórzliwy, trochę neurotyczny chociaż z bojowym odznaczeniem, weryfikuje się w chwilach kryzysu, gdy znów od niego zależy przyszłość, a może i życie - własne i kilku osób z którymi wiąże go przypadek. Ciekawy obraz ewolucji emocji i charakteru dojrzałego przecież faceta. W ramach ciekawostek - realia późnych lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku na Sycylii, gdzie dwa tygodnie czeka się na możliwość zrealizowania zagranicznego przelewu, na co trzeba uzyskać zezwolenie walutowe, a czek podróżny jest najpopularniejszym sposobem płatności. Dla tych, którym niespieszna autorska narracja nie przeszkadza w życiu

Rzadko spotykany pomysł na powieść sensacyjną. Ogromnie mi się spodobał. Fabułę oceniłabym na bardzo dobrą (7),ale główna bohaterka kobieca znacznie zaniżyła poziom. Dziewczyna w wieku 23 lat (nota bene Norweżka z Oslo) zachowuje się jak małe dziecko, nieustannie potrzebuje opieki (męskiej).

Po przeczytaniu opisu miałam nadzieję, że przeczytam wciągającą i zaskakującą historię. Niestety bardzo się zawiodłam.

Początek dobry, potem trochę denerwowała mnie postawa Forrestera i zawiodła Inger. Zakończenie wcale nie zaskoczyło :) Na plus - miejsce akcji w Sycylii i pomysł na fabułę.

• Literatura piękna
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Pożyczone z biblioteki
  • Przeczytane w 2021 roku
  • Przeczytane - 2024
  • Lekkie

Dodaj cytat z książki Można umrzeć inaczej