Cierpliwość pająka

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 8)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La pazienza del ragno

Mieszkańcami Vigaty wstrząsa wiadomość o uprowadzeniu pięknej studentki Susanny. Rzecz jest o tyle dziwna, że powszechnie wiadomo, iż jej rodzina nie będzie w stanie zebrać żądanego okupu. Sprawa staje się jeszcze dziwniejsza, gdy porywacze, zamiast starać się jak najdyskretniej kontaktować z ojcem porwanej dziewczyny, czynią to za pomocą telelwizji. Komisarz Montalbano zaczyna dostrzegać w tej sprawie przemyślną, pełną fałszywych tropów intrygę utkaną przez cierpliwego pająka. Lecz nawet w konstrukcji tak na pozór doskonałej jak pajęcza sieć można znaleźć jeden słaby punkt.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

allison | 2015-10-12
Przeczytana: 10 października 2015

Po lekturze mrocznego "Pogromcy lwów" ta książka okazała się miodem na moje czytelnicze serce. Z wielką radością i z sentymentem powitałam ukochanego komisarza Montalbano i mojego ulubionego fajtłapę Catarellę.

Zagadka, którą tym razem muszą rozwiązać sycylijscy policjanci, jest zawiła i pełna niedomówień. Z niekłamaną satysfakcją rozwikłałam ją znacznie szybciej niż komisarz i jego ekipa, ale w żaden sposób nie popsuło mi to lektury, gdyż w tym cyklu równie ważne co kryminale intrygi są osobiste perypetie komendanta, specyficzny klimat opowieści, różne smaczki (i te językowe, i dosłowne - kulinarne).

Niezrównane kolejny raz okazały się dialogi z Catarellą, na które zawsze czekam z niecierpliwością i które niezmiennie bawią mnie do łez, nawet jeśli ktoś kolejny raz "telefoni do pana komisarza osobiście we własnej osobie":).

Niezwykłe jak dla powieści kryminalnej jest zakończenie. Camillieri kolejny raz łamie konwencję, zostawiając czytelnika z dającą do myślenia decyzją. To...

Anna | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Zdecydowanie najlepsza ze wszystkich dotychczasowych (do numeru 8).

Po raz pierwszy daję Camilleriemu 7 gwiazdek, bo po raz pierwszy fabuła trzyma się kupy :) Nie mam żadnych zastrzeżeń do ciągłości akcji, nie mam żadnych zastrzeżeń do rozwiązania zagadki (chociaż od pewnego momentu można już było takiego obrotu sprawy się spodziewać).
Nic to. Było naprawdę dobrze i ostrzę sobie zęby na kolejne częsci.

A Montalbano jaki jest, każdy wie :)

almos | 2014-07-23
Przeczytana: 12 lipca 2014

Ósma powieść w cyklu z komisarzem Montalbano (nie licząc zbiorów opowiadań) zaczyna się tak, że Montalbano dochodzi do siebie po ciężkiej kontuzji którą odniósł na końcu książki poprzedniej: Obietnica komisarza Montalbano. Wynika z tego, że tą książkę trzeba czytać po poprzedniej.

Mamy tu sprawę porwania młodej i ładnej dziewczyny, w trakcie śledztwa przerywanego telefonami porywaczy, komisarz zagłębia się w mroczne tajemnice jej rodziny: rodziców dziewczyny, jej stryja i wuja i dochodzi do straszliwych prawd, stając oko w oko z tragedią nieledwie szekspirowską.

W życiu prywatnym Montalbano musi znosić ciągłą obecność swojej narzeczonej Livii (na codzień mieszkającej w Genui), która w sumie jest dosyć męcząca, okazuje się, że ten samotnik nie jest przyzwyczajony do wspólnego życia.

Z obyczajowych smaczków mamy historię wiejskiej kobiety, która aby opiekować się mężem inwalidą zmuszona jest sprzedawać jajka, i nie tylko...

Prawdę mówią ta książka jest słabsza od innych, akcja...

Przeczytana: 19 czerwca 2014

Człowiek jest zdolny znieść wiele. Jednak czasami, kiedy sytuacja nas przerasta, jesteśmy zdolni do rzeczy, które traktowaliśmy z dozą obojętności. Jakby nas nie dotyczyły. Patrząc dzień w dzień na cierpienie i ból bliskiej nas osoby, budzimy pomału drzemiące w nas demony. Zaczynamy planować. Chęć zemsty przesłania nam wszystko dookoła. Wiemy jak się zachować, aby nasze złe myśli pozostały ukryte przed oczami świata zewnętrznego. Jesteśmy marionetką w świecie pozorów. Nasz umysł jednak pozostaje chłodny i myśli racjonalnie. A co jeśli znamy osobę, która jest winna tylu cierpień i wyrzeczeń? Jeżeli jest winna śmierci osoby, którą bezgranicznie kochamy? Jeżeli znajdziemy popleczników? Polecam. Naprawdę dobry kryminał.

sygin | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2013
Przeczytana: luty 2013

Miałam problem z napisaniem recenzji tej książki, zwlekałam cały dzień zastanawiając się co właściwie chce napisać. I w końcu się za to zabrałem i muszę napisać po prostu, że z jednej strony jestem pod dużym wrażeniem, a z drugiej czuję się jednak trochę rozczarowana.

Naprzód co mi się podobało. Po pierwsze: włoska prowincja, urokliwa, klimatyczna, przepełniona zapachem dobrego jedzenia i szumem morza w tle. Świetny klimat, jasny słoneczny i tak zupełnie inny od skandynawskich kryminałów, do których ostatnio przywykłam.

Po drugie: objętość. „Cierpliwość pająka” czyta się nie kilkanaście a kilka godzin i choć jak zapewne każdy mól książkowy uwielbiam dłuuugie książki, to w tym przypadku jest to zaleta. Wszystko jest wyważone i akuratne, tak w treści jak i ilości, a autorowi udało się zmieścić wielowątkowy kryminał w książce przeciętnej wielkości. Jestem tym być może tak zachwycona ze względu na „Ostatni ślad” pani Linke, przez który bezskutecznie próbuję przebrnąć od ponad...

Nikto | 2015-09-02
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem ,jak i z jego głównym bohaterem,komisarzem Salvo Montalbano.Pierwsze określenie jakie mi przyszło do głowy to takie ,że ta książka jest jakaś dziwna.Odniosłam wrażenie że '' oglądam '' jakąś specyficzną galerię osobliwości.Sam komisarz na zwolnieniu lekarskim po postrzale ,ale biorący czynny udział w śledztwie.Postrzał pozostawił mu też uraz psychiczny ,który '' budzi '' go co noc o tej samej godzinie,czyli o 3.27.40 sekund.Jego dochodząca,a właściwie dojeżdżająca dziewczyna Livia.Wiecznie obrażona i wciąż mająca pretensje że Salvo nie informuje jej na bieżąco co się dzieje w śledztwie ?.Kolejne indywiduum to gosposia która nie przychodzi jak jest w domu Livia i której syn co i rusz ląduje w więzieniu.Ale najciekawszy i mój ulubiony to Catarella,który mówi że ktoś '' telefoni '' zamiast '' dzwoni ''. Cała ta gama przedziwnych postaci powoduje że ja śledztwo w sprawie uprowadzenia studentki Susanny odbieram tak trochę z przymrużeniem oka.Ale...

Jarek1983 | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Czytanie kolejnych stron zapisywanych przez Andrea Camillerego to przyjemność nie tylko dla fanów kryminalnych intryg. Oczywiście magnesem naczelnym jest postać komisarza Montalbano, który w tej odsłonie jest niemniej ironiczny niż zazwyczaj, ale też staje się ckliwy na starość. Sama fabuła kręci się wokół uprowadzenia studentki. Niemniej interesujące w książkach o Vigacie jest zawsze tło społeczne. Tym razem autor na celownik bierze media i rozprawia się z nimi w sposób dość krytyczny. Oto przykład: "Montalbano wciąż nie mógł się nadziwić, jakiego pokroju ludzie pracują w telewizji. Na przykład pokazują ci obrazy trzęsienia ziemi, w którym zginęły tysiące ludzi i całe miasta przestały istnieć, podsuwają przed oczy poranione, płaczące dzieci, zmiażdżone zwłoki i ruiny, a w chwilę później oznajmiają: a teraz mamy dla was piękne sceny karnawałowe z Rio de Janeiro. Kolorowe platformy, radość, samba, gołe tyłki.". Brawo!

asikxx | 2016-08-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

No, no, no...
Tajemnicze uprowadzenie młodej dziewczyny, żądanie ogromnego okupu od rodziny, która nie ma nic.
Historia rodzinna jakich wiele, dobrobyt, utracjusz, naciągacz...
Umierająca na niezidentyfikowaną chorobę matka, szalejący z rozpaczy ojciec, współczujący wuj i wymęczony sytuacją chłopak.
Kto zapłaci okup, czy dziewczyna zostanie uwolniona?

Montalbano w czasie rekonwalescencji pod opieką Livii. Włączony w śledztwo tylko odrobinę...

Sprawa niesamowicie ciekawa, choć muszę przyznać że już gdzieś przy 30% zgadłam jakie będzie rozwiązanie. Słowo "cierpliwość" w tytule bardzo naprowadza.

Mało, bardzo mało jedzenia. Skoro jest Livia nie ma Adeliny, rzadko "U Enza", raz gdzieś u kuzyna Catarelli.
Mimi też przemyka w tle, bo a to poturbowany, a to przy Bebie w ostatnich dniach ciąży. Za to Catarella trzaska drzwiami i przekręca nazwiska bardzo osobiście i we własnej osobie.

Czas na "Papierowy księżyc".

lea88 | 2015-05-22

Uwielbiam klimat tej serii! Typowo włoski, lekki, zabawny. Do tego fajna zagadka kryminalna. Książka ma mały format, więc idealnie nadaje się na wakacje (przeczytałam cała w 1 dzień czekając na samolot i podczas lotu). Poprawia humor, wciąga, niczym nie ustępuje pozostałych częściom.
Polecam

Dreptak | 2014-06-09
Na półkach: 2014, Przeczytane

cykl z komisarzem Montalbano to obowiązkowa lektura dla miłośników nie tyle włoskich, co sycylijskich klimatów - koniecznie !!!