Zła pora roku

Cykl: Śledztwa Rocca Schiavone (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
karollllllla

Minęło już dziewięć miesięcy od dnia, w którym detektyw Rocco Schiavone został karnie zesłany z Rzymu na północ Włoch do Aosty. Tym razem sprawa jest poważna: chodzi o niezgłoszone porwanie. Ofiarą jest osiemnastoletnia dziewczyna, córka miejscowego przedsiębiorcy budowlanego. Schiavone szybko się orientuje, że za jej porwaniem stoi organizacja przestępcza, która przeniknęła w społeczne i...

Tym razem sprawa jest poważna: chodzi o niezgłoszone porwanie. Ofiarą jest osiemnastoletnia dziewczyna, córka miejscowego przedsiębiorcy budowlanego. Schiavone szybko się orientuje, że za jej porwaniem stoi organizacja przestępcza, która przeniknęła w społeczne i ekonomiczne struktury miasteczka. Wszystko to odbywa się tuż pod nosem Rocca. Co więcej, jego własna przeszłość nadal stanowi zagrożenie dla jego teraźniejszości.

Inteligentny, bezpardonowy i skuteczny Rocco udowodni, że intuicja nigdy go nie zawodzi.

źródło opisu: akurat

źródło okładki: akurat

książek: 2040
jamczyk | 2018-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Arogancki i irytujący, wielbiciel clarksów, bufon względem kobiet a zarazem błyskotliwy detektyw, wicekwestor Rocco Schiavone, po raz kolejny zostaje zmuszony do pracy. Z Rocco jest podobnie jak z gumą cynamonową, albo się ją kocha, albo nienawidzi. Świetna książka, którą z dużą przyjemnością przeczytałem w jeden wieczór i już czekam na kontynuację.

Pistacia_Vera | 2018-04-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

W trzeciej części włoskiej serii pora roku odgrywa w życiu głównego bohatera, błyskotliwego rzymskiego policjanta zesłanego do pracy na prowincji, niemałą rolę ;) historia jego butów jest zabawna. fabuła na przemian bawi i wzrusza. książka jest krótka, akcja pędzi, czyta się szybko i myślę, że ma na to wpływ dobre tłumaczenie.
"Chciałbym trochę się zorientować w interesach pewnego sklepu, nazywa się Berbeluszek.
– Jak się nazywa?
– Berbeluszek – powtórzył Rocco, nie zmieniając wyrazu twarzy.
– A co to za dzika nazwa?
– Według jednego z moich ludzi powstała z połączenia berbecia i maluszka.
– Ale dlaczego nie berbeciuluszek?
– Może za długie? Poza tym wtedy to „ciul” za bardzo się kojarzy z ciulem…
– Basta, nie sądzi pan, że brniemy w bezsensowne dywagacje językowe, wicekwestorze?
– Podzielam tę opinię".

daka | 2018-05-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Kryminał
Przeczytana: 17 maja 2018

To chyba najlepsza z trzech – dotąd wydanych u nas – części przygód superintendenta Schiavone. Rocco na dobre skradł moje serce, nie tylko za sprawą podobnych upodobań w kwestii butów  Także pozostali policjanci z Aosty dają radę. Autor fantastycznie rozgrywa różnice pomiędzy mieszkańcami północy i południa Włoch, w ogóle świetnie portretuje Włochów. Niektóre sceny i dialogi są gotowcem dla scenarzysty. Czyta się jakby oglądało się film. Jednocześnie jest to naprawdę dobry kryminał, trzymający w napięciu do ostatnich chwil. Świetna rozrywka!

Sandra Jasona | 2018-05-20
Przeczytana: 20 maja 2018

Trzeci tom serii kryminalnej cyklu z Rocco Schiavone najlepszy. Tutaj autor mnie zaskoczył, fabułą, bohaterami i konstrukcją.
Historia dotyczy porwania córki biznesmena, którą to sprawę prowadzi miejscowa policja z Rocco na czele. Mamy tropy, mamy śledztwo i rozwiązanie sprawy. Drugi wątek, tym razem związany z Rocco, kończy się bez puenty, będzie tom czwarty. Rocco mimo, że arogancki i zbyt pewny siebie, tym razem nie irytował, Manzini rozbudował postać w stronę capa mającego poczucie humoru, sypiącego ironicznymi docinkami. Pozostałe postaci rozbudowane, ale odrobinkami, mam nadzieję, że w czwartym tomie będzie już ich więcej. W całości autor wtłoczył zachowanie i myśli porwanej, śledztwo, obyczajówkę - wszystko to dało dobrą całość.

Aniaczyanka | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Zacznę od tego, że ja uwielbiam wicekwestora Schiavone, bohatera tej serii. I sama nie wiem, co tak bardzo mnie w nim ujmuje-przecież to taki "gbur" w sumie 🤷🏻 Miłość nie wybiera 😉 Uważam, że ta (trzecia) część jest najlepsza. Ciekawa sprawa kryminalna, mnóstwo łączących się wątków, wartka akcja, naprawdę czyta się ekspresowo! Polecam, jeśli jeszcze nie znacie Rocca, miłośnika clarksow, zesłanego karnie z Rzymu do Aosty. Uwielbiam! I to zakończenie 😱 Czekam z niecierpliwością na kolejną część!

BasiaK | 2018-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Prosta fabuła kryminałów o Rocco Schiavone przewinęła się gdzieś w opiniach jako lekki zarzut. Nie zgadzam się z tym. Przypominając sobie choćby nieprawdopodobnie zawikłane powieści o Lipowie, czytanie Manziniego odbieram w kategoriach ulgi. Normalny, nie przerysowany kryminał, autor nie silący się na odkrywcze wyskoki i nowatorskie pociągnięcia, żadnych nadmiernych psychicznych wiwisekcji głównych postaci - po prostu kawał solidnej, standardowej roboty. Zagadka ciekawa i prawdopodobna, rozwiązanie logiczne, czegóż chcieć więcej od powieści kryminalnej?

Anna-mojeksiążki | 2018-05-10

Zła pora roku to bardzo klimatyczny, typowo włoski thriller. Autor stworzył bardzo specyficzny i zapadający w pamięć portret głównego bohatera, jakim jest Rocco Schiavone. Ten detektyw został za karę zesłany z Rzymu na prowincję do małej Aosty, za bardzo osobiste i nie zawsze zgodne z przepisami podejście do prowadzonych spraw. Przyzwyczaił się już do życia na prowincji, które zdecydowanie różni się od rzymskiego. Nawet zaczyna mi się to podobać - do czego nawet przed sobą się nie przyznaje. Życie toczy się tutaj wolniej, spraw jest dużo mniej, ale i nie ma co liczyć na wiedzę swoich pracowników. Przy sprawach takich jaka ta ostatnia - musi liczyć głównie na siebie.

Sprawa... hmm nawet trudno ją tak nazwać bo nie została oficjalnie zgłoszona na policję. Chodzi tu o zaginięcie nastolatki Chiary, córki bogatych przedsiębiorców, które zgłosiła nieoficjalnie jej przyjaciółka, a nie rodzina. Jej zaginięcie łączy się bezpośrednio ze śmiertelnym wypadkiem dwóch mężczyzn w okolicy Aorty....

tree | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Mam słabość do książek Manziniego bo stanowią kilkugodzinną 'ucieczką' do kraju, ludzi, mentalności i 'klimatów' które uwielbiam. Do Italii która mnie zachwyca i za którą tęsknię.
Ktoś kiedyś powiedział, że w którejś z poprzednich inkarnacji musiałam być Włoszką ...
Radość życia, temperament ...hmmm ... deve essere vero ;)

Aleksandra | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Jestem pod ogromnym wrażeniem sposobu pisania samego autora, Antonio Manziniego. Na niecałych 300 stronach powieści potrafił stworzyć charakterystyczne i różniące się od siebie postacie. Mamy tu chwilę trzymające w napięciu (świetną narrację) i fragmenty przy których chichrałam jak opętana (niektórym z nich robiłam zdjęcia i podsyłałam znajomym).

“- Kochany, rozmawiasz z graczem drugiej kategorii, który wygrał turnieje w Villa Olona i La Pinetina.

-Szybciej by było, jakbyś powiedział: gram w golfa. Co mnie obchodzi twój ranking?

-Chciałem wzbudzić zawiść.

-Nie czuję zawiści, mam w dupie golfa. To nie sport.

-Jak to nie sport? – oburzył się lekarz.

-Łazisz po łące ubrany jak pajac i walisz kijem w piłeczkę.

-W dwa tysiące szesnastym roku golf powrócił na olimpiadę.

-Przypomnij, bo nie pamiętam: razem z grą w bule?

-Zakuta pała z ciebie, Rocco.”

Rocco znów mnie nie zawiódł :) Świetna, złożona postać,...

CzytAśka | 2018-04-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

W Aoście nawet w maju pada śnieg.
Jedenasta para clarksów nadaje się na śmietnik.

Zapraszam Was na www.czytaska.pl,
sprawdźcie co u niepokornego Rocca Schiavone.