Niewinni w Norymberdze

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
literatura faktu
nunachopin

Książka autobiograficzna opisująca odczucia i przeżycia członkini polskiej delegacji świadków podczas procesu nazistów w Norymberdze tuż po wojnie. Filozoficzna, pełna bólu i refleksji nad historią, życiem, religią.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bed | 2010-09-29

Bohaterka przyjeżdża do Norymbergi na proces zbrodniarzy wojennych aby opowiedzieć jako świadek o swoim pobycie w obozie, o traktowaniu przez hitlerowców. Jednym słowem mówić prawdę. Na miejscu okazuje się, że jej zeznania nie każdego interesują. Byli hitlerowcy widzą swoją prawdę: bo przecież wszystko co robili to był rozkaz więc nie są winni. Frustracje zeznającej pogłębia zachowanie adwokatów i polityków, wyraźnie już dzielących ludzi na tych stąd i ze strefy wschodu. Podczas pobytu bohaterka spotyka swoja koleżankę z obozu, zdolną pianistkę. Solange ma zupełnie inne podejście do przeszłości. Chce o niej zapomnieć. Chce jeszcze pożyć, bawić się. Wszystko tamto oddzielić grubą kreską. Czy sprawiedliwość jest możliwa do osiągnięcia? Czy konfrontacja przyniesie spodziewaną ulgę? Smutna książka, tym bardziej, że oparta na faktach, ale polecam. Nie wiem, które podejście do życia lepsze, chyba nie można o wszystkim zapomnieć.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Wymowny tytuł. Na ławie oskarżonych siedzieli sami niewinni. Na miejscach dla świadków ich ofiary. Czy można to zapomnieć ? A wybaczyć ? Warto przeczytać.

JUREK | 2016-08-14

Książka i Wiedza
Warszawa-1980r.

Książka autobiograficzna,opisująca odczucia i przeżycia,członkini polskiej delegacji świadków,podczas procesu nazistów w Norymberdze,tuż po wojnie.

Magdalen | 2016-11-11
LolaLola | 2016-08-17