Romanca na trzy nogi

Wydawnictwo: Rebis
A romance on three legs
Glenn Gould
mantra

Opowieść o obsesji legendarnego pianisty Glenna Goulda na punkcie wyjątkowowego instrumentu, który pokochał Romanca na trzy nogi to niezwykła książka o jednym z najstarszych ludzkich dążeń: o dążeniu do perfekcji. Katie Hafner w wyjątkowo ciepły i przystępny sposób opisuje życie i twórczość Glenna Goulda, światowej sławy pianisty, znanego ekscentryka i genialnego wykonawcy m.in. utworów Jana...

Romanca na trzy nogi to niezwykła książka o jednym z najstarszych ludzkich dążeń: o dążeniu do perfekcji. Katie Hafner w wyjątkowo ciepły i przystępny sposób opisuje życie i twórczość Glenna Goulda, światowej sławy pianisty, znanego ekscentryka i genialnego wykonawcy m.in. utworów Jana Sebastiana Bacha. Jest to także opowieść o ludziach, którzy otaczali Goulda i umożliwiali mu uprawianie muzyki - stroicielach, konstruktorach fortepianów, inżynierach dźwięku, impresariach. Przede wszystkim jednak jest to historia pewnego fortepianu, którego Glenn Gould obsesyjnie i żarliwie poszukiwał przez wiele lat. W końcu spotkał go na swojej drodze i uznał za instrument idealny, najbliższy temu, który rozbrzmiewał w jego wyobraźni.

Czytając tę niezwykłą książkę, przeznaczoną zarówno dla tych, którzy znają się na muzyce, jak i dla tych, którzy po prostu lubią jej słuchać, stwierdzamy, że cząstka tego nieodpartego dążenia do doskonałości drzemie w każdym z nas.

Giovanna | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

10/10 - książkę kupiłam jakiś czas temu i odłożyłam na półkę. Nabrała na niej mocy i przyszedł ten moment. Historia Glenna Goulda pochłonęła mnie od pierwszej strony. Jego pasja, sposób życia, bycia, stosunek do fortepianu, do ludzi jest to mieszanka dzięki której chce się ją czytać z dużym zainteresowaniem. Wszystkie szczegółowe informacje odnośnie strojenia fortepianów, pomimo mojej znikomej wiedzy nie nudziły mnie, wręcz przeciwnie. Pomimo samej historii Glenna jest w niej bardzo duży zakres innych informacji odnośnie wspomnianego strojenia fortepianów, ich historii, produkcji i wiele innych. Najbardziej zaskoczyła mnie informacja, że dobry stroiciel jest w stanie rozpoznać co było grane na fortepianie. Polecam każdemu, przyjemna lektura.

Robert | 2015-11-30

Absolutnie przewspaniała książka. Gdyby w tak porywający sposób pisane były książki o muzyce klasycznej gwarantuję że wszyscy pokochaliby ją.Byłem oczarowany podczas czytania,nie mogłem doczekać się kiedy Glenn znajdzie w końcu upragniony instrument . Jeżeli choć trochę lubicie muzykę klasyczną koniecznie przeczytajcie tę książkę.Dla mnie absolutna rewelacja.

alice | 2013-12-04
Przeczytana: 01 lipca 2013

Książka przedstawia życie legendarnego pianisty Glenna Goulda. Pokazuje jego zamiłowanie do muzyki, jego pasje do instrumentu jak również jego dziwactwa życia codziennego.
Każdy muzyk, lub ludzie którym świat muzyki nie jest obcy , powinien ją przeczytać i zmierzyć się z historią legendy.

Piotr | 2016-08-24

Polecam szczególnie wielbicielom talentu Glenna Goulda. Ciekawa opowieść o genialnym pianiście, stroicielu i wyjątkowym fortepianie CD 318.

Cecylia | 2017-07-16
Na półkach: Muzyka, Posiadam, Przeczytane