Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1598-6
biografia, sztuka, malarstwo
Snoopy

Religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Ecce homo: Nowosielski. „Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości »niebiańskiej« i miłości »ziemskiej«. Rozdarty przez te dwie...

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości »niebiańskiej« i miłości »ziemskiej«. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”. (Tadeusz Różewicz)

„Ta książka to wielka sprawa: biografia napisana tak odważnie i jednocześnie z taką czułością. Z troską o każdy detal, każdy cień, cierń. Przy tym prosto, przezroczyście, bez retorycznej nadwyżki. Z tych powodów zresztą to lektura bolesna. Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone”. (Wojciech Bonowicz)

„Dzieje [Nowosielskiego] skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku. [...] Warto poznać źródła, z których wypływa jego myśl i sztuka, pochylić się nad nieprostym losem tego wielkiego artysty i pięknego, choć tragicznego człowieka”. (ze wstępu autorki)

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Bed | 2014-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2014

We wstępie pojawia się uwaga Tadeusza Różewicza, że najlepsze są biografie sfałszowane. Może coś w tym jest, bo mimo niewątpliwej pracy włożonej w dzieło czuję niedosyt. Autorka pisze, że obecnie "miłośnikom sztuki nie wystarcza już samo dzieło - chcą się zbliżyć do autora" ja należę do tego rodzaju ludzi. Książka jest rzetelnie napisaną biografią, w której najbardziej zaciekawił mnie rozdział Nowosielski jako teolog. Właściwie spodziewałam się po nim więcej. Ogólnie wszystko jest napisane bardzo ostrożnie i delikatnie. Może to słuszne, ale trochę rozczarowujące. Ta biografia jest dobrym początkiem do poznania Nowosielskiego, bo to takie spojrzenie na niego tych ludzi, których świadectwo autorce udało się zebrać. Nowosielski jako myśliciel i teolog tego już trzeba szukać gdzie indziej.

czytankianki | 2011-11-24
Przeczytana: wrzesień 2011

Arcyciekawa książka. Z gatunku tych, które nie tylko pokazują artystę na tle epoki, ale potrafią także z grubsza objaśnić jego nie zawsze łatwą w odbiorze twórczość. Biografia Nowosielskiego znakomicie przedstawia fenomen malarza często nierozumianego przez publiczność, a wśród znawców sztuki budzącego skrajne oceny. Malarza znanego przede wszystkim z dzieł o charakterze sakralnym, choć mającego także na swoim koncie liczne akty kobiece o sadystycznym wydźwięku. Postać niezwykle ciekawa również ze względu na ukraińskie korzenie i przywiązanie do prawosławia.
Książka Krystyny Czerni jest napisana w bardzo przystępny sposób, raczej z myślą o laikach niż znawcach tematu. Nowosielskiego pokazuje bez upiększeń, nie robiąc tabu z jego długoletniego alkoholizmu czy bliskich relacji z wybranymi muzami. To jednak margines, w centrum pozostaje Nowosielski jako artysta. Powiedzieć: artysta wizjoner nie byłoby nadużyciem, takie przynajmniej mam wrażenie po lekturze "Nietoperza..."....

Zofia Karaszewska | 2014-11-04

Bogaty portret Jerzego Nowosielskiego. Wyczerpujący zapis czasu, miejsc, ludzi i zdarzeń, które ukształtowały go jako artystę; wnikliwy opis twórczości, osobowości, duchowości. Zebrane w monografii listy, fakty, zdjęcia wiernie ukazują świat malarza – artystyczny i osobisty.

| 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

A r c y c i e k a w a.
Wciągająca, przejrzyście opowiedziana historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Bezcenne lekcje o sztuce i tworzeniu w ogóle. Ale niech mądrzejsi zachęcą:

Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości "niebiańskiej" i miłości "ziemskiej". Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni.
- Tadeusz Różewicz

W hierarchii wartości Profesora autentyczność stoi wyżej od oryginalności. Kto wie, czy to nie jego najważniejsza nauka: artystyczna uczciwość, wierność sobie.
- Krystyna Czerni

Tylko przekraczając granicę, możemy dotknąć pewnych rzeczy, inaczej byśmy ich nie zobaczyli. (...) Są ludzie, którzy, w malowaniu są wirtuozami. A jego wczesne prace są nieporadne, widać, jak ciężko mu to przychodziło, ale rozwijało się i szło w kierunku genialnych rozwiązań, silnych decyzji. (...) ci, którym wszystko łatwo przychodzi, to tylko...

Chocolate__Girl | 2012-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Kapitalny pomysł z niezamieszczeniem ani jednej kolorowej reprodukcji, ja rozumiem, że to pewnie trening wyobraźni czytelnika :)

| 2012-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Wstrząsająca a zarazem zabawna i przejmująca. Godna polecenia i uwagi, nie bez kozery nominowana do nagrody Nike 2012.

Wiesława Kościuk | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

To biografia człowieka wielkiego. Wielkiego umysłem, charakterem i talentem. Jednocześnie, jakże niespełnionego w swoich wyborach, swojej twórczości. Jerzy Nowosielski to osobowość nie na nasze czasy.
Ten człowiek posiadał wiedzę tak szeroka, że nie miał z kim jej dzielić. Był niezrozumiany w czasie, w którym żył. Tworzył swoje dzieła dla wielu cerkwi ale także dla kościołów. Rozdarty w swojej wierze, szukał uzasadnienia dla grzechu. Tragizmu postaci dopełnia jego alkoholizm. Książka bardzo głęboko sięga do źródeł pochodzenia rodziny, i narodowości jako źródeł wiary Nowosielskiego.Wiary, która była główną i podstawową inspiracją twórczości malarza.

booksmypassion | 2016-01-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo przejmująca, arcyciekawa biografia człowieka nazywanego "religijnym malarzem śmiałych erotyków". Autorka jest krytykiem i historykiem sztuki, ale książka portretuje artystę na wskroś. Nie jest skupiona tylko na malarstwie, mamy mnóstwo wątków osobistych, które pokazują nam Nowosielskiego z całym jego bagażem, czasem głęboko amoralnym. Z jednej strony wybitny teolog, ikonograf, z drugiej alkoholik ze swoimi mrocznymi sekretami... Jedna z najlepszych biografii jakie czytałam - polecam ją nie tylko miłośnikom jego malarstwa.

Iwona | 2015-02-22

Nie pamiętam, kiedy po raz pierwszy natknęłam się na jego obrazy. Wiem natomiast, że najpierw poznałam akty. Ich złudna prostota wciąż robi na mnie ogromne wrażenie. Nasycone kolory, zestawienia brył, płaszczyzny… Czarnego cyklu nie da się zapomnieć — tak kobiet nie malował nikt. Dopiero znacznie później zobaczyłam ikony. I znów dostałam obuchem w głowę. A potem poznałam polichromie, martwe natury, abstrakcje, rysunki…

Ale nie o malarstwie, albo nie przede wszystkim o nim, mówi książka Krystyny Czerni. Jak przystało na biografię, opowiada o człowieku. Jaki Nowosielski wyłania się z książki? Skomplikowany, rozdarty i niezwykle pociągający jako osobowość. Głęboko wierzący, po ludzku dobry (w znaczeniu: życzliwy, skłonny do pomocy) i, choć wydaje się to niemożliwe, bezgranicznie wolny w sądach (miał odwagę mówić to, co chciał, bez oglądania się na konsekwencje), wierny sobie. Ale także: samotny, potrafiący zadawać ból, ciągle bijący się z myślami o grzechu. Chyba najbardziej...

trumpi | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Akurat dzisiaj 1 listopada skończyłam ją czytać. Przejmująca historia...

Marek Bieńczyk laureatem Nagrody Literackiej NIKE 2012

Literacką Nagrodę NIKE 2012, za najlepszą książę roku poprzedniego, otrzymał Marek Bieńczyk za zbiór esejów "Książka twarzy".

Znamy siedmiu finalistów Nike 2012

Ogłoszono nazwiska siedmiu finalistów, którzy walczą o Nike - najważniejszą polską nagrodę literacką. Autora najlepszej książki wydanej w 2011 roku poznamy w pierwszą niedzielę października.