Narodziny herezji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15515-5
historia
Łukasz Kuć

Skąd się wzięły ruchy ubogich w średniowieczu i dlaczego tylko niektóre z nich zyskały przychylność Kościoła Dlaczego dorastający w dobrobycie św. Franciszek z Asyżu porzucił dom rodzinny Odpowiedź na te i inne pytania daje Tadeusz Manteuffel w klasycznej publikacji poświęconej początkom średniowiecznych herezji. Choć od pierwszego wydania książki minęło ponad 40 lat, opinie w niej wyrażone...

Odpowiedź na te i inne pytania daje Tadeusz Manteuffel w klasycznej publikacji poświęconej początkom średniowiecznych herezji. Choć od pierwszego wydania książki minęło ponad 40 lat, opinie w niej wyrażone nie tracą na aktualności. Czytelników z pewnością porwie fascynujący temat, ogromna erudycja autora oraz zwięzłość przekazu. Największą jednak wartością książki jest mistrzowski sposób ujęcia treści, rzetelność wniosków opartych na dogłębnej analizie źródłowej, a także dbałość o stylistykę przekazywanych myśli.

Anna | 2013-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2013

Więcej w tym opracowaniu przypisów, niż samej treści. Po odłączeniu preludium o przyczynach herezji, tekstu zostaje naprawdę niewiele, przy czym nie zawsze odnosi się on do tematu. O znanych herezjach dowiemy się więc niewiele, aczkolwiek tajemnicą już nie będą sposoby na wychwalenie danego nurtu przy jednoczesnym całkowitym potępnieniu zgromadzeń o zupełnie podobnych praktykach i poglądach.

Nie mogę się oprzeć, aby nie zacytować tutaj jednego z najlepszych kąsków książki, mianowicie przesłanek beginów. "Głosili, że w momencie następującej katastrofy kościoła materialnego dojdzie do wielkich wojen i wyniszczenia zarówno prawowiernych chrześcijan, jak wyznawców kościoła materialnego. Następnie, zdaniem beginów, ma dojść do inwazji Saracenów z obszaru Hiszpanii. Najeźdzcy ci zaczną zniewalać chrześcijańskie kobiety, wiele zaś z nich uprowadzą w niewolę. W obliczu tak strasznych klęsk większość chrześcijan wyrzeknie się swej wiary, głosząc, że gdyby Chrystus naprawdę był Bogiem, nie...

rybka | 2016-01-28
mała16 | 2016-01-01