Buńczuk i koncerz. Z dziejów wojen polsko-tureckich

Wydawnictwo: De Facto
historyczna

Antoniuss | 2016-06-30
Przeczytana: 2009 rok

Tytuł ,,Buńczuk i koncerz" może być nieco zwodniczy, bo książka ta obejmuje tematykę o wiele szerszą niż wojny z Turkami w XVII. Autor zaczyna narrację od przybycia Turków do Europy, następnie przedstawia relacje turecko-węgierskie, by od nich przejść do Władysława III i jego śmierci pod Warną. To bardzo dobra decyzja, gdyż dzięki niej, słabiej zorientowany w dziejach, czytelnik nie dziwi się, skąd w ogóle wzięli się ci Turcy u naszych granic i czego od nas chcieli. Autor skupia się oczywiście na konfliktach zbrojnych, nie tylko tych krwawych, ale i pseudo wojnach z czasów Zygmunta Starego i Henryka Walezego, kiedy nie padł nawet strzał - chociaż atmosfera była gorąca. Najwięcej uwagi poświęcono oczywiście największym wojnom pomiędzy naszymi krajami, zwłaszcza wojnie z 1620-21, 1634 i wojnom prowadzonym przez Jana III Sobieskiego. Szkoda tylko, że wojskowość turecka nie została praktycznie wcale przedstawiona. 1699 - rok zawarcia pokoju w Karłowicach, w zasadzie powinien tę książkę...

Albercik | 2015-01-13

Fajnie opowiedziana historia. Pajewski z dużą lekkością przelał na papier kawał wspólnych dziejów. Książka ma charakter raczej popularny, niż naukowy. Autor nie zanudził czytelnika bardzo szczegółowymi opisami, a rzucone gdzieniegdzie ciekawostki podkręcają do bardziej szczegółowych poszukiwań.

Fidel-F2 | 2015-11-20

Nie ma się co rozpisywać. Rzetelna, oczywiście popularna, robota na temat wojen tureckich, uzupełniona szerokim tłem społeczno-kulturowym i garścią anegdot. Dla zainteresowanych warte polecenia.

Przemek | 2014-03-11
Przeczytana: 01 marca 2014

Książka warta przeczytania. fajerwerków nie ma jednak, przyzwoita historyczna robota>

Capo | 2011-10-09
Przeczytana: 2005 rok

Świetna monografia na temat wojen polsko-tureckich.

Zolwer | 2016-09-04
Na półkach: Przeczytane, Historia